Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kibitlewski

26.07.2017 17:23
Witam!
Od dawna chciałam odtworzyć genealogię swojej rodziny. Mój tata - Tadeusz Kibitlewski pochodził z miejscowości Olszanka w gminie Filipów. Niestety już nie żyje, nie mogę z nim porozmawiać, a być może to przychodzi z wiekiem, mam ogromne prgnienie odtworzyć swoje korzenie.

Odpowiedzi (21)

Strona z 2 < Poprzednia Pierwsza
19.07.2022 21:53
Od siebie dodam ciekawostkę rodu Kibitlewskich, odnalezioną w archiwach:

syn Kazimierza Kibitlewskiego i Katarzyny Gruszewskiej - Franciszek (urodzony w 1798 roku w Olszance) był Podoficerem I Pułku Piechoty Liniowej Wielkiego Księcia Michała. Mieszkał w miejscowości Zimnice (mazowieckie), potem zam. Szwejki Małe, parafia Biała Rawska. Po powstaniu listopadowym został wyrzucony z wojska i został wyrobnikiem w Hucie Piekarskiej. Dał poczatek całej linii mazowiecko - łódziej Kibitlewskich (poza Kibitlewskimi z Kołbieli, którzy wrócili do Filipowa). Ze związku z Antoniną Kustosz (występującą też pod panieńskim nazwiskiem matki - Nowicka) było 2 synów:
- Igancy Julian (urodzony i zmarł w 1830 r)
- Franciszek Kibitlewski (ur. 1835 r) + żona Marianna Kwiatkowska:

ich dzieci:
- Marianna
- Jan
- Józef
- Franciszek
- Michał
- Stanisław
- Antoni
Józef (to drugi syn o tym samym imieniu, co zmarły w dzieciństwie brat)
- Józefa
- Wojchech (ur. 1879)
- Paweł (ur 1857)

Większość dzieci zmarła w dzieciństwie, Michał, Antoni, Wojciech i Paweł mieli wiele dzieci, które dały początek nazwisku Kibitlewski na terenie środkowej Polski.

I jeszcze jedna ciekawostka:
W okresie kształtowania nazwisk w dokumentach historycznych występuje nazwisko Kibitel, które stopniowo z czasem występuje w formach zamiennych z Kibitlewski i w końcu zostaje całkowicie wyparte. Czasem w dokumentach ta sama osoba występuje raz jako Kibitel, innym razem jako Kibitlewski.
Strona z 2 < Poprzednia Pierwsza