Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rybcza.

16.10.2010 00:00
Szukam informacji o miejscowości Rybcza na dzisiejszej Ukrainie. Czy ktoś może pomóc zlokalizować tę miejscowość? Sprawdziłem już w "Słowniku Geograficznym...", ale tam jej nie ma.
Pozdrawiam
Józek

Odpowiedzi (4)

16.10.2010 09:08
Witam, o wsi Rybcza w powiecie Krzemieniec jest informacja pod adresem http://wolyn.ovh.org/opisy/rybcza-05.html
są tam też spisy mieszkańców z 1857 i 1939 roku. Może miejscowości o tej nazwie było więcej, nie wiem czy pomogłam, znam tylko tę jedną.
16.10.2010 15:32
Józku,

w przyszłym tygodniu będziemy na Ukrainie i być może koło Krzemieńca, bądź też w samym mieście. Co potrzebujesz z Rybczy? Czy był tam cmentarz?

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
16.10.2010 21:33
Witaj Marto!
Dzięki za odzew. Nie wiem, czy był tam cmentarz. Aby wyjaśnić ci co nieco, przytoczę post, jaki napisała na naszym lubuskim forum pani Małgorzata:
"Witam,
Nie wiem czy z takim tematem dobrze trafiłam na to forum. Niedawno pisałam pracę o mojej rodzinie i to popchnęło mnie żeby poszperać głębiej.
Otóż moja babcia Dąbrowska Ludwika wraz z rodzeństwem i rodzicami mieszkali przed wojną w Rybczy (dzisiejsza Ukraina). Gdy wybuchła wojna jej starszy brat został powołany do wojska, następnie trafił do oflagu, skąd pisał listy, potem zaginął. Rodzina została ekspatriowana w granice dzisiejszej Polski. Poszukiwania po wojnie prze PCK nie przyniosły rezultatu i w zasadzie do dziś nie wiadomo co się z nim stało.
Wiem, że posiadam mało informacji, z babci trudno wydobyć informacje na ten temat, gdzie służył i w jakim obozie dokładnie był.
Moje pytanie w zasadzie dotyczy co mogę zrobić żeby dowiedzieć się czegoś więcej?
Gosia"
Wiem tylko, że poszukiwany brat jej babci to Stanisław Dąbrowski. Jest on chyba w wykazie gospodarstw Rybczy. Problemem jest to, co działo się z ta rodziną po wojnie. Naturalnie, ich korzenie tez są ważne. Nie mam jednak żadnych innych danych. Zaproponuje może pani Małgorzacie zalogowanie się na naszym portalu? W ten sposób łatwiej byłoby jej pomóc.
Pozdrawiam serdecznie
Józek
31.08.2017 13:16
Witam.
Chciałem tylko powiedzieć że mój dziadek też był mieszkańcem Rybczy i z Rybczy pochodziła rodzina jego mamy która z domu była Dobrowolska.

Pozdrawiam
Łukasz