Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Paszkiewicze - Baranowicze, Stołowicze, Pastazyn, Nowa Mysz

1.12.2008 17:30
witam szukam sladow rodziny a nawet herbu swojej rodziny, z relacji mojej babci ( niestety juz nie zyje) wynika ze mieli herb "dwa gryfy"
wiem ze mieli majatek ziemski gdzies kolo Baranowicz cos kolo 200 hektarow,
Miejscowosci powiazen z nimi to Baranowicze, Stołowicze , Pastazyn, Nowa Mysz
Moj prapradziad Kajetan Paszkiewicz wybudowal kosciol w Stołowiczach a jego ojciec mial na imie August
a moj pradziadek Wincenty a jego zona Maria
Cale rodzenstwo mojej babci zostalo na Obecnej Bialorusi tylko babcia uciekla z tamtad
wiem ze ktos ze strony mojego pradziada Wincentego jacys kuzyni mieli majatek pod Warszawa
szukam czegokolwiek na temat rodziny
nie wiem czy pochodzili z Baranowicz nie ma zadnych aktow urodzenie niczego wszystko spalio sie w pozarze kosciola
Czy moze jest ktos kto ma rodzine z tamtych stron albo nasi przodkowie sa spokrewnieni czy moze te miejscowosci cos komus mowia? moze jestesmy rodzina??
Podobno moj pradziad Wincenty walczyl z Pilsudskim a byli i tacy w rodzinie co przegrywaly majtki w kosci

Odpowiedzi (9)

2.12.2008 10:28
W naszym leksykonie jest największy spis rodzin herbowych jaki dostępny jest w Polskim Internecie i chociaż dużo jest tam Paszkowskich to nie ma nigdzie że mieli też herb dwugryf

Lista wszystkich herbów rodzin Paszkiewicz

Ponieważ te przekazy są bardzo ciekawe bardzo bym prosił o przygotowanie jak najszerszej informacji celem wstawienia na naszą stronę rodzinną Paszkowskich. Przede wszystkim chodzi o potomków najstarszego znanego - antenata - Paszkowskiego. Wszelkie informacje dodatkowe mogą pomóc. Im więcej tym większa szansa na to że ktoś może pomóc.
2.12.2008 12:09
dziekuje, chodzilo mi o rodzine Paszkiewiczow nie Paszkowskich,
wiem ze Paszkiewiczowie poslugiwali sie roznymi herbami, i dlatego mam problem bo tak naprawde nie wiem jaki
mieli moi przodkowie, i nigdzie nie mozna dociec tego, jedynym sladem gdzie moze jest jakas pieczec albo herb
jest kosciol w Stołowiczach obecne jest to cerkiew.
Wiem rowniez ze na brata mojej babci (zostal na bialorusii) mowia Graf, a to tytul spokrewniony z niemiecka czescia,
rowniez w imionach moich przodkow jest nutka germanska,
Ciotke mojej babci ze strony ojca porwali Austryjacy,
Jednym slowem losy mojej rodziny sa zagmatwane, moze jakos uda sie dociec czegolowiek
postaram sie o jakies daty miejsca urodzenia
pozdrawiam
2.12.2008 16:10
We wczesniejszym poscie blednie napisalam herb nie jest to herb dwa gryfy lecz herb przedstawiajacy dwa gryfy a raczej lwy,
moja rodzina wywodzi sie spod herbu Prawdzic
Z tego co dowiedzialam sie to moi pradziadowie mieli dworek w Pastazynie (jest to gdzies pod Baranowiczami), mieszkal tam moj pradziad Wincenty i prapradziad Kajetan, jak rowniez moja babcia z rodzienstwem do konca II wojny sw,
byl to majatek ziemski jakie 250 hektarow,( cale Baranowicze-ziemie- byly ich) ktore zagrabili rosjanie w czasach miedzywojennych, w 1930 roku marszalek Piłsudski oddal ziemie we wladanie mojej rodzinie,
po wojnie kiedy nastali tam sowieci chcieli przepedzic z tamtad Paszkiewiczow, niestety nie udalo sie wiec podpalili caly dwor i splonal doszczetnie,
zostal odbudowany jednak przesiedlili ich gdzies w okolice. Ziemi nie odzyskali zabrano im wszystko.
Wiem ze w tamtch czasach na msze udawali sie do wsi Nowa Mysz,
wiem ze w Stolowiczach kosciol ktory obecnie stoi byl wybudowany przez moich pradziadow cos kolo 1910r, a wczesniej byl on drewniany lecz w pozarze splonal,
Paszkiewiczowie, jacys kuzyni spod Warszawy, przybyli w okolice Pastazynia i majatki, ktore nalezaly do ich kuznynowstaw podzielili zeby nie przegrali do reszty wszystkiego w kosci,
Ojciec mojego prapradziada mial na imie Alfred a jego podobno August
najdalsza data do ktorej udal mi sie dotrzec to jest:
okolo 1850 rok urodzil sie moj prapradziad Kajetan Paszkiewicz
Jego dzieci to: moj pradziad Wincenty Paszkiewicz 1878r (jego zona Maria Niewierowska 1888r), Antonina oraz Malwina porwana przez Austryjakow,
3.12.2008 00:37
Z rozpędu napisałem - oczywiście że chodziło o Paszkiewiczów (sprawdzałem kilka wersji) Paszkiewicze pieczętowali się 17 herbami. Ten herb z dwoma lwami to może jakaś jakaś odmiana ? (Prawdzic ma jednego)

Najprostsza droga do wskazania herbu to próba rozeznania geograficznego.

Zaraz ktoś z redakcji umieści dane na stronie Paszkiewiczów wraz z kontaktem.
Paszkiewicze
.
3.12.2008 08:52
herb Prawdzic wlasnie sklada sie z 2 lwow, jak rowniez Zaremba i Zadora oraz Sulima. teraz tak naprawde musz dociec jaki herb,
a po obszarze geograficznym bedzie ciezko gdyz, za czasow Cara Rosji majtaki ziemskie prawie cale zarekwirowal bo nie chcieli przejsc na Prawoslawie
3.12.2008 20:20
majatek to nie byly Stolowicze tylko koliczne ziemie,
6.12.2008 19:11
Herb Prawdzic ma jednego lwa - chyba że liczyć razem z klejnotem
30.05.2010 18:58
Drogi stryjek troche przesadziles piszac o Paszkiewiczach i ich majatku!!! znam troche historie tej rodziny. Baranowicze powataly na ziemiach rozwodowskich!!!
Reszte moge powiedziec na priwat.
7.10.2010 10:59
Dlaczego na privat? - Tutaj jest napisane błędnie - to trzeba to poprawić, uściślić i zweryfikować