Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Korniów, Michalcze -Kresy, pow.Horodenka

22.01.2009 12:15
Korniów i Michalcze w powiecie horodeńskim, woj. stanisławowskie.Prosze o pomoc i kontakt Potomków Polaków, którzy tam urodzili się i mieszkali. W czasie II wojny 10 lutego 1940roku z miejscowości Michalcze i kolonii Michalcze Rosjanie wywieźli wszystkich Polaków do Kazachstanu do pawłodarskiej obłaśti.Jestem na etapie odtworzenia nazwisk mieszkańców tej miejscowości.Podziel się wiedzą o tamtych strasznych latach, przekaż ją swoim bliskim i historii.

Odpowiedzi (33)

Strona z 2 Następna >
17.07.2010 22:49
Witam jestem potomkiem mieszkańców miejscowości Michalcze oraz kolonii która znajdowała się w pobliżu Michalcza i Biłki. W miejscowości Michalcze mieszkała rodzina Żugaj (również Dżugaj - wcześniejsi przodkowie), natomiast ww. kolonii mieszkała rodzina Szczędor - w czasie wojny została wywieziona właśnie w okolicę Pawłodaru.
30.12.2011 13:53
Witam, nie cała rodzina Sczędor została wywieziona Niektóre osoby zamieszkały na dolnym śląsku, podobnie jak osoby z rodziny Żugaj. Więcej na ten temat napiszę po Nowym Roku, ponieważ muszę zasięgnąc dokładniejszych informacji od mojej cioci z domu Kucharska, także mieszkała z rodzicami, czyli moją babcią i dziadkiem - Klemens Kucharski i Anna Kucharska, w Michalcze. Po wojnie zamieszkali na dolnym śląsku.
Pozdrawiam.
9.02.2015 11:10
Urodzilem się w Bilce 1km odMichalcza nieprawda jest ze w 1940r Rosjanie wywieźli wszystkich Polakow do Kazachstanu może 2lub 3 rodziny Szczendor to moi kuzyni wyjechali na Dolny Slask do m rebiszow Na Bilce mieszkalo 55 rodzin w tym 50 rodzin polskich a ylko 5rodzin ukraińskich To była typowo polska wioska Najliczniejsi byli Zugaje 15 rodzin następnie rodziny Kielbasow 5 rodzin potem Twardowscy Garlinscy Wideccy dabrowski Jan Kuniszowie Janniccy Sawulakowie i td Mam sips wszystkich rodzin Ukraincy to Luciw Michal KAraim Michal Slobodzian Antoni Wasylyk Wasyl Maliglowa Michal Wszyscy wyjechalsmy na Zach Pomorze i DolnySlask Rebiszow
10.02.2015 09:32
zteraz rodziny z Michalcza Wierzbiccy Garlinscy Zalewscy Hawryleczowie Pytasz o tych strasznych czasach Tak to były straszne czasy Ta niby Ukrainska Ukrainska Powstancza Armia to nie była Armia to była banda rezunów i mordercow Przychodzili w nocy jak szczury inie zabijali ale rrzneli Podaje dla przykładu wMichalczu zarrzneli Pania Hawrylewcz rozcieli jej brzuch poobcinali piersi ikazali się patrzyć 12 letniemu synowi ijej mezowi potem też ich zabili WKolankach zamordowali rodzne Jaszczukow około 7 osob Zabili zone Mikolaja Jaszczuka SZtab tych rzeznikow ukraińskich był w Potoczyskach 3 km od Michalcza i Kolanek Tacy sa bohaterowie UPA
29.09.2015 21:16
Witam. Jestem, wnuczką Antoniego Garlinskiego ur. w Michalcze 27.12.1918r, syn Andrzeja. Mama dziadka nazywała się Wierzbicka. Byłam w Michalcze w 2009r. Rodzinę dziadka wywieziono pod Szczecin. Został tam najmłodszy brat Józef zm. trzy lata temu. Józef ożenił się z Ukrainką i był ostatnim i jedynym polakiem w Michalcze.
Szwagier dziadka nazywał się Okulowski i był we wsi kowalem. We wsi stoi ruina polskiego kościoła. Posiadam zdjęcia zrobione w 2009, zdjęcia dziadka z kolegą w latach 1930 oraz orginalny akt chrztu po łacinie oraz świadectwa szkolne z gimnazjium w Horodence. Proszeę o dodatkowe informacje o rodzinie Garlińskich.
29.09.2015 21:35
Brat mojego dziadka Antoniego, Józef Garlinski,ur. 1927 opowiadał mi w 2009, że jak wrócił po wojnie do Michalcze, nikogo nie zastał z rodziny. Mamę Katarzynę, z domu Wierzbicką, siostrę Helenę oraz starszą siostrę Annę i jej męża Okulowskiego ( był kowalem w Michalcze) + 2 ich małych dzieci wywieżli towarowymi pociągami do Dargomyśla ( woj. Lubuskie?). Mama Katarzyna zaraz po przyjeżdzie do Polski zmarła i jest pochowana na cmentarzu w Dargomyślu.
Józef musiał długo się urywać przed bandami UPA ( tak jak opowiada "tolektruskawka", działania tych band były okrutne).
Wuj Józef, został po wojnie w Michalcze, ponieważ miał narzeczoną ukrainkę, Hannę, która nie chciała z nim jechać do Polski, ponieważ nie chciała zostawić samej swojej mamy. Dzieci, wnuki i prawnuki Józefa i Hanny żyją nadal w MIchalcze. To ich właśnie odnalazłam i odwiedziłam w 2009r.
14.12.2015 11:51
zapomnialemhaglozakladamnowe
14.12.2015 13:01
asiada. Jaki świat jest maly. Ja jestem kuzynem Twojego dziadka Antoniego oraz Józefa Garlińskiego Mama Twojego dziadka jest rodzoną siostrą mojej babci Anny Wierzbickiej.Również rodzina Okulowskich jest moją rodziną Ja byłem dwukrotnie w Michalczu u wójka Józefa.Postawilem pomnik w Michalczu dla swego pradziadka. W obecnym czasie przygotywuję się odrestaurować pomnik w Michalczu siostry mojego ojca która zmarla w 1937r.Jeśli chodzi o kościół w Michalczu p/w. św.Michala Archaniola jest w obecnym czasie odbudwywany.,dzięki ś/p. Jana Kulczyka.Jeśli interesują te czasy strasznych zbrodni i również inne wiadomości o Michalcz i ocalej naszej rodziny to Ja Ci wszystko opiszę.ponieważ jestem wte sprawy bardzo zaangażowany. Powiem Ci krótko że doprowadziłem do procesu betyfikacji księży męczenników Rzezi Wolyńskiej.Otrzymalem list napisany do mnie przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Abp St. Gądeckiego który mnie osobiście powiadomil. Syn mój mieszka w Warszawie i został zaproszony do Episkopatu w dniu 21 września br w związku z tym wielkim wydarzeniem Kończę i pozdrawiam calą Twoją rodzinę Daleki kuzyn Antoni.Pozdrowienia od rodziny Okulowskich. Czekam na wiadomość.
14.12.2015 15:24
asiada.Mam zdjęcia kościoła z dachem ikrzyżem .Jeśli chcesz zobaczyć to Ci wyślę Daj tylko wiadomość. Antoni.
14.12.2015 15:27
tak obserwuję swó post
15.12.2015 08:09
asiada. Male sprostowanie. Ja napisałem że syn mój został zaproszony do Episkopato. Przejęzyczylem się. Zostal przyjęty przez Abp St. Gądeckiego Przewodniczącego Episkopatu, żeby złożyć podziękowanie w moim imieniu za upamiętnieni księży męczenników rzezi wolyńskiej wlączając ich w proces beatyfikacji,o którą pamięć tak zabiegałem pisząc listy do Episkopatu Polski. Podaję Ci mój adres meilowy: tosiek1944@wp.pl Możesz podać swój adres domowy to wyślę zdjęcia kościoła w Michalczu Antoni.
15.12.2015 08:25
asiada.malesprostowanie. Ja napisałem że syn mój został zaproszony do Episkopatu Polski. Prostóję. Zostal przyjęty przez Abp. St. Gądeckiego , żeby podziękować za pamięć księży męczenników wolyńskich wlączając ich w proces beatyfikacji o który tak bardzo zabiegałem pisząc listy do Episkopatu Polski w tej sprawie. Antoni.
15.12.2015 08:27
Dziękuję za te cenne informacje.
TAK Antoni świat jest mały a internet WIELKI. Podaję Ci mój e mail i ponieważ dzięki tej stronie się odnależliśmy to sugeruję dalszy kontakt przez asiadel67@gmail.com
Też mam sporo zdjęć.
Pozdrawiam,
Joanna
15.12.2015 08:28
nie można wysłać adresu e mail. To nie wiem jak mogę ci go podać
16.12.2015 08:55
asiadel. Male sprostowanie. Przez nieopatrzność napisałem że syn został zaproszony.To pomylka. Syn został przyjęty przez Abp. St. Gądeckiego , gdzie zlożyl podziękowanie za upamiętnienie księży męczenników wolyńskich o których Ja tak bardzo zabiegałem w Episkopacie Polskim
16.12.2015 21:34
Joanno. Ja trzykrotnie wyslalem sprostowanie, ponieważ nie przeczytałem drugiej strony i myślałem że popelnilem jakiś bląd techniczny w komputerze, a chciałem niezwłocznie to naprawić,ponieważ slowo "zaproszony" a "przyjęty" jest różnica.Bo "zaproszony"nadaje większą rangę niż "przyjęty.Nie zmienia to jednak faktu że moja prośba i determinacja w Episkopacie Polskim odniosła skutek.Jak mi oświadczyl sekretarz EPISKOPATU cytuję Jego słowa:"Panie Antoni dokonal Pan wielką sprawę w historii kościoła polskiego.Poruszyl Pan Polskich biskupów" Pragnę Cię powiadomoć że wyslalem podziękowanie p.Dominice Kulczyk za odbudowę kościoła w Michalczu p.w.ś Michala Archaniola. Kościól w Michalczu został zbudowany w 1439.i przechdzil różne okresy przebudowy. Ma dla nas Polaków wielkie znaczenie. Otóż w czasie mordów przez banderowców chronil nas dzieci polskie przed śmiercią między innymi , Ja też zawdzięczam życie. W Michalczu zostało zamordowanych 11osób, a co najbardziej okrutne to ojciec Ukrainiec kazal synowi zamordować swoją mamę, a jego żonę.Te sprawy bardzo trafnie umial skomentować Twój dziadek Antoni, a mój wójek. Był bardzo sprawjedliwy i obiektywny. Pytalaś o ród Garlińskich. Otóż oświadczam Ci z calą odpowiedzialnością [mam 71 lat] że możesz być dumną ze swego rodu icalej naszej rodziny Garlińskich, Okulowskich . Swojego nazwiska nie podaję , ale mieszkam w tej miejscowości gdzie ciocia Helena[bylaś na pogrzebie Ja też byłem] Bardzo się cieszę że jesteś tym zainteresowana przeszłością rodziny. Jet powiedziane; Naród który nie zna swojej historii jest narodem bez przyszłości" to są słowa ś.p. Prymasa 1000-lecia Stefana WYSZYŃSKIEGO Nie znam Twojego światopoglądu,ale cytuję słowa mądrych i wybitnych ludzi,a St.WYSZYŃSKI takim był.Jestem pasjonatem historii,a zwłaszcza ych strasznych zbrodni banderowskich.Zrealizowalem film [amatorsko],który daje pelny obraz tych, bestialskich mordów iludobójstwa na narodzie polskim, zwłaszcza dzieciach. Zdjęcia są bardzo drastyczne.Film trwa 30 min.Jak się dowiem Twój adres ,a wiem że się dowiem. Na tym kończę i pozdrawiam calą rodzinę Antoni.
17.12.2015 07:58
609054825 tel.
7.06.2016 10:26
Здравствуйте! Я потомок жителей с.Михальче Городенковского р-на. Ищу информацию о предках по фамилии Главацкий и Дюгай (Зюгай).
7.06.2016 10:32
Моя мама Главацкая Яна,бабущка Розалия жили в с.Михальче.Прабабушка Мария Дюгай (Зюгай).Ищу сведения о происхождении и национальности семьи.
5.08.2016 21:11
Witam serdecznie. Proszę o informację, jeśli to możliwe. Moja babcia to Maria Wierzbicka z domu Twardowska, a jej mąż Marcin Wierzbicki (miał brata Michała i rodziców: Józef i Paulina) który zginął na wojnie w 1945r. Mieszkali w Michalczu, później w Siemakowcach. Nie mamy o nim żadnej informacji. Ślad zaginął. Proszę, czy ktoś coś więcej wie?
Bożena
Strona z 2 Następna >