Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Iskań gm. Dubiecko

26.06.2016 16:27
Witam, szukam informacji na temat wsi Iskań w gm. Dubiecko, chodzi mi szczególnie o dawnych właścicieli tej wsi;
pozdrawiam, Magda

Odpowiedzi (5)

29.06.2016 23:05
Witam !
Polecam Wikipedie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Iska%C5%84

Pozdrawiam

Marek
4.07.2016 22:34
Dziękuję, oczywiście wikipedia była moim pierwszym źródłem inf. , jednak liczyłam na nieco bardziej szczegółowe wiadomości; jak na razie nie udaje mi się dotrzeć do niczego więcej;

pozdrawiam,
Magda
27.02.2017 18:10
Witam!
Miejscowość występowała również pod nazwą Pogoń, to malutka miejscowość, do momentu rozpoczęcia akcji ,,Wisła" zamieszkała głównie przez grekokatolików. Miejscowość, razem z okoliczną Tarnawką i Piątkową w sposób szczególny została dotknięta wydarzeniami związanymi z walkami UPA (w Iskanii została spalona cerkiew, do dnia dzisiejszego w okolicznym lasku występują nagrobki z okolicznego cmentarza). Miejsca te są opisane w książce banderowca urodzonego w Iskanii: Omeliana Płeczenia pt. ,,Siedem lat w bunkrze". Mimo wszystko, polecam lekturę (przy odrobinie samozaparcia).

Pozdrawiam!
14.07.2017 19:19
Dziękuję za pomoc
23.01.2018 08:02
Witam, szukam informacji na temat wsi Iskań w gm. Dubiecko, chodzi mi szczególnie o dawnych właścicieli tej wsi;
pozdrawiam, Magda

Informacje nt tej wsi znajdują sie w "Słowniku historyczno-geograficznym ziemi sanockiej w średniowieczu" na s. 155-156.
Pozdrawiam Ewa