Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

SAWEJKI

15.02.2010 11:58
Poszukuję informacji o majątku Sawejki (Sawojki; Sawiejki), gmina Niedżwiedzica, powiat Baranowicze - niegdyś związanego z moją rodziną.

Odpowiedzi (5)

18.03.2010 22:43
Witam!
Zerknąłem na rosyjskie Google i znalazłem jedynie zapisy o kilku osobach represjonowanych w czasach stalinowskich z tej wsi. Niestety nic o folwarku nie mam. Polecałbym jednak przejrzenie setek (a może i tysięcy!) zdjęć Mariusza na portalu "Pozostałości Polski na Białorusi!"-http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=472239
Pozdrawiam
20.03.2010 21:04
Witam!
Dzięki za zainteresowanie. Te zdjęcia przejrzałem. Bodajże na pięćdziesiątej którejś stronie jest tam folwarki Sawejki - przynależny do miasta Niedźwiedzica. Jest tam sporo nawet zdjęć natomiast brakuje mi informacji o historii tego miejsca i ludzi. Nie mylić wsi Sawejki z folwarkiem Sawejki. Oba znajdują się w gminie Niedźwiedzica, ale to odrębne rzeczy - nie wiem, czy miały kiedyś ze sobą coś wspólnego. Mam w archiwum rodzinnym parę zdjęć podpisanych Sawejki, na których znajdują się moi dziadkowie - Antoni Sławiński i Józefa Kulinkowicz. W tle widoczny jest pałac bardzo podobny do współczesnego w byłym folwarku Sawejki. Czy ma ktoś może jakiś pomysł na dotarcie do historii tego miejsca i ludzi z tym miejscem związanych?
2.02.2012 13:55
Dear Darek 56,

I'm sorry I don't speak Polish, though, I can understand well. Maybe you know Russian?

A few words about Sowejki. First of all, there was no folwarek Sowejki, only the manor Sowejki. It was founded at the end of the 18th century. After 1795 it belonged to U. Benigsen (1745-1826), the general-governor of Litwa. In 1840 the manor became the property of Konstantin Fadej Rdultowski (1804-1869) from miasto Snow (some 50 km from Sowejki). He graduated from Sorbonna University, was fond of poetry and literature, was a friend of Adam Mickiewicz. He even translated Sonety by Mickiewicz into English.
Unfortunately, he turned out to be a poor administrator, he went bankrupt and was forced to sell Sowejki to the Nowicki family, I guess, in 1851. From 1851 through 1939 Sowejki belonged to the Nowicki family. One building in the manor even bears on the wall the letters T-1900-N, i.e. Teofil Nowicki.
I attach a fragment of the Soviet 1:25000 map with Sowejki (the map itself was pictured in 1904) as well as a fragment of the Polish 1:100000 map. There's no Folwarek Sowejki, only dwor Sowejki.
The village Sowejki appeared only after 1944. That's exactly where my grandpa and grandma lived, they moved to Soveiki in the 1950s.
I guess, my brother has already contacted you. Maybe you have more pictures of Sowejki?! We would appreciate it very much.
7.09.2017 11:54
Hi,
This estate allegedly belonged to parents of my friends, Leszek and Henry Nowicki. Next month I’m going to go to visit the estate with Henry’s sons. They do want to see where is the family coming from. Just sentimental trip. It would be nice if anybody would share any info about the place.
Witam,
Wygląda na to, że ten dwór należał do rodziców moich przyjaciół, Leszka i Henryka Nowickich. W przyszłym miesiącu wybieram się tan z synami Henryka. Chcą oni zobaczyć miejsce, z którego pochodzi ich rodzina. Sentymentalna podróż. Jeśli ktoś z Was ma jakiekolwiek ciekawe informacje o tym miejscu bardzo proszę o informację.
7.09.2017 12:13
Hi,
This estate allegedly belonged to parents of my friends, Leszek and Henry Nowicki. Next month I’m going to go to visit the estate with Henry’s sons. They do want to see where is the family coming from. Just sentimental trip. It would be nice if anybody would share any info about the place.
Witam,
Wygląda na to, że ten dwór należał do rodziców moich przyjaciół, Leszka i Henryka Nowickich. W przyszłym miesiącu wybieram się tan z synami Henryka. Chcą oni zobaczyć miejsce, z którego pochodzi ich rodzina. Sentymentalna podróż. Jeśli ktoś z Was ma jakiekolwiek ciekawe informacje o tym miejscu bardzo proszę o informację.