Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Dobrzyca k/Pleszewa

20.04.2010 19:57
Witam!
Szukam szczegółów dotyczących rodziny Dębińskich/ Dembińskich herbu Rawicz z Dobrzycy k/Pleszewa. Interesują mnie losy Bibianny ( Bibjanna) Dębińskiej ur. w Dobrzyca k/Pleszewa, córki Nepomucena Dębińskiego h. Rawcz i Anastazji Szokalskiej. Bibianna miała brata Jana,Antoniego i siostrę Antoninę, za mąż wyszła za Franciszka Ciesielskiego h. Lubicz ur. w Hotoni (s. Wojciecha Ciesielskiego i Margarity- nazwiska nie znam podobno była śpiewaczką). Franciszek był zubożałym szlachcicem. Józef Ciesielski s. Franciszka i Bibianny urodził się w Jeżycach k/ Gopła ( Kruszwica). Miał liczne rodzeństwo: Marię, Zofię, Helenę,Antoninę, Nepomucena, Zygmunta,Czesława,Adama.Prawie każde z rodzeństwa przychodziło na świat w innym majątku.Wszystkie dzieci zostały wykształcone.
- Czesław poślubił Rozalię z Dargiewiczów, i mieli trzech synów; Bolesława, Mieczysława i Ryszarda. Mieszkali w miejscowości Kębłów- Piaski Lubelskie. Stamtąd małżonkowie Ciesielscy z synem Ryszardem zostali wywiezieni na Sybir. Bolesław jako pilot brał udział w bitwę o Anglię, odznaczony orderem Distinguished Flying Cross, zestrzelony przez Niemców pod Bremą wodował na Morzu Północnym.Prawdopodobnie mieszka w Szwecji. Rozalia z synem Ryszardem wróciła do Polski , Czesław zmarł na Syberii.
- Zygmunt poślubił Elzę Wagenknecht - mieli jednego syna Zygmunta, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Po II wojnie światowej przenieśli się do Kalisza.
-Józef był rządcą w pałacu w Rożdżałach,(łódzkie) w majątku w Cielcach, Popowie, Stawie, Chlewie, Woli Zadąbrowskiej. Z wykształcenia był lekarzem weterynarii.
- Maria, wyszła za mąż za Jana Dębińskiego(brata matki) na początku XXw. Wymagane zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego otrzymali .Przed ślubem Jan Dębiński przebywał w miejscowości Podul k/ Zd-Woli. Jan Dębiński był ostatnim z rodu Dębińskich. Mieli jednego syna Henryka ur.w 1905r.w Radomsku ,który po II wojnie światowej zmarł w więzieniu. Bibianna po śmierci męża Franciszka, który zmarł w Trzebuchowie w 1904r. i został pochowany na cmentarzu w Dębach Szlacheckich, zamieszkała u córki Marii w Kalinowej k/Błaszek i tam zmarła w 1916r.
- Józef Ciesielski poślubił Teodorę Konstancję Maciejewską c. Tomasza i Marianny z Mazurowskich.Z tego związku było czworo dzieci; Józef, Jan, Janina i Antoni. W 1939r. Niemcy rozstrzelali Józefa i Jana, a Janinę i Antoniego wywieziono do Rejowca Fabrycznego, a stamtąd do wsi Rybie.
Może ktoś, kto będzie to czytał, skojarzy któreś z nazwisk lub będzie w posiadaniu jakiejś informacji.
Nie pamiętam zbyt wiele z opowiadań mamy, choć niektóre utkwiły mi w pamięci. Pamiętam opowieść o córce Pstrokońskich z Małkowa( łódzkie), która uciekła z ukochanym do Rożdżał. Matka się jej wyrzekła . Po ślubie mąż ją zdradzał, z rozpaczy w którąś niedzielę gdy mąż pojechał z dziećmi do kościoła zamknęła się w pokoju na piętrze , oblała benzyną i podpaliła. Matka kazała ściąć wszystkie róże z ogrodu w Małkowie i zawieść na grób córki, ale na pogrzeb nie pojechała. Po jakimś czasie odwiedziły ją wnuczęta - przyjechały konno, lecz babka do nich nie wyszła, informując służbę,że to nie są jej wnuki.

Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedzi (6)

24.04.2010 20:50
Pani Łucjo!
Piękna, sentymentalna momentami opowieść. Jak możemy Pani pomóc? Informacje, których Pani potrzebuje nie znajdzie Pani raczej w archiwach czy jakichś innych dokumentach. Ratunkiem może być ktoś, kto podobnie jak Pani, jest zainteresowany losami tej lub pokrewnej rodziny. Może zachował się jakiś pamiętnik, wspomnienia lub inne tego typu dokumenty? Trzeba jednak szukać gdzie się da. Sama Pani wie, że ciężko będzie cokolwiek znaleźć.
Dane dotyczące członków rodziny można spróbować znaleźć przez archiwum, ale już tego, jak potoczyły się ich losy, ciężko będzie tam coś znaleźć. Ale próbować trzeba.
Pozdrawiam serdecznie
Józek
24.04.2010 23:45
Witam,

przejrzę posiadane przeze mnie informacje rodzinne, ponieważ moja prababka Maria dd. Kożuchowska po raz pierwszy za mąż wyszła za Radziszewskiego bodajże Mikołaja z którym miała syna Antoniego. Następnie po przedwczesnej śmierci męża, jako młoda wdowa, wyszła ponownie za mąż za mojego pradziadka Janusza Szweycera.

Być może uda mi się coś znaleźć na temat Radziszewskich.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
25.04.2010 22:31
Panie Józefie i Pani Marto!
Serdecznie dziękuję za odzew.

Pozdrawiam
Łucja Kucińska
26.04.2010 00:22
Witam ponownie,

Dane metrykalne dotyczące Dobrzycy można znaleźć:
a) księgi metrykalne z lat 1815-1816, 1819-1822, 1824-1865 na mikrofilmach w Archiwum Państwowym w Poznaniu,
b) mikrofilmy ksiąg metrykalnych z lat 1603 - 1933 w kościele Mormonów - centra w Warszawie i we Wrocławiu,
c) mikrofilmy urzędu stanu cywilnego z Dobrzycy (w j. niemieckim) z lat 1874 - 1893 w kościele Mormonów - centra j/w.

Skoro Bibianna urodziła się w 1843 r. to jej rodzice mogli pobrać się prawdopodobnie między 1835 a 1842. Księgi z tego okresu są, więc jeśli tylko wzięli ślub w Dobrzycy, dane powinny być.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta

PS. W kwestii archiwów zapraszam także tutaj.
13.11.2010 18:07
Jestem w skowronkach: mam świadectwa ślubu, ale nie ma w nich podanych imion rodziców i miejsc urodzenia.
Teraz muszę zdobyć akty urodzenia, ale nie wiem o co mam wystąpic do Archiwum, czy o kserokopię metryki czy akt urodzenia - lata 1823 i 1819. Myślę,że metrykę chrztu.
Proszę podpowiedzcie.

Pozdrawiam
Łucja
13.11.2010 23:36
Jestem w skowronkach: mam świadectwa ślubu, ale nie ma w nich podanych imion rodziców i miejsc urodzenia.
Teraz muszę zdobyć akty urodzenia, ale nie wiem o co mam wystąpic do Archiwum, czy o kserokopię metryki czy akt urodzenia - lata 1823 i 1819. Myślę,że metrykę chrztu.
Proszę podpowiedzcie.

Pozdrawiam
Łucja


Pozdrawiam,
są Kucińscy w Węgrzynowicach,koło Rawy.
Jan.