Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Zboiński Jakub - 1669 zwołanie zjazdu dobrzyńskiego

26.11.2009 16:21
Jakób z Ossówki na Zbojnie Zboiński, kasztelan dobrzyński - Jaśnie Wielmożnym Ichmościom panom senatorom, dygnitarzom, urzędnikom, wszystkiemu rycerstwu ziemi dobrzyńskiej, moim wielce miłościwym ichmościom panom i braci, przy zaleceniu usług moich braterskich do wiadomości donoszę: Ponieważ mnie parnemu, który sam pro diguitate ot reputatione ziemi naszej na elekcji zostawan niepodobna rzecz zjechać w pośrodek WW Mośćiwych Panów, nie życząc jednak, aby się WPanowie in hoc iur.czto Republicae tempore bez gruntownej obrady i namówionego in casum pospolitego ruszenia zostawali - dosyć czyniąc powinności mojej naznaczam WMPanom zjazd i konsultę braterską w dniu 7 czerwca pod lipnem in anno praesenti 1669 na który dzień i miejsce, abyście WWPanowie zjechać raczyli per amorem patrizo, praw, swobód i wolności naszych - oto bratersko upraszam. Który uniwersał mój dla wszystkich, aby do wiadomości przyszedł do grodu bobrownickiego odsyłam i aby przez urząd grodzki bobraniecki do powiatów rozesłany i publikowany był, bratersko upraszam.
Dan w Warszawie dnia 27 maja 1669 r.
[Ks. dóbr, grodzkie, II str.353]