28770. Chrząszcz h.Salamandra

Ogłoszenia osób poszukujących innych danych niże nazwiska, rodziny i miejsca. Jeśli szukasz informacji np. o kolejarzach, mundurach, orderach, portretach itp - to to jest właściwe miejsce. Spotkasz tutaj osoby specjalizujące się w różnych działach nauk pomocniczych historii.
Nie umieszczaj tu postów że szukasz kogoś (osoby, rodziny) !!!! Jest do tego inny dział!

Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez parsi » 07.12.2015

Jest to mój pierwszy wpis zatem chciałbym wszystkich przywitać.
Trafiłem na to forum, ponieważ noszę się z zamiarem zbadania genealogii mojej rodziny w linii prostej od dziadka. Szukając informacji na temat rodziny Chrząszcz trafiłem na wzmiankę w "Herbarzu polskim" Tom 3. s96. Jest tam mowa o rodzie Chrząszczów herbu Salamandra mieszkających w "Sendomierskim województwie". "Chrząszczami nazwani od Chrząszczowej woli na pograniczu Czeskim, skąd do Polski przybyli za czasów Stefana Króla".
Zaciekawiło mnie to i mam w związku z tym kilka pytań.
1. Czy herbem szlacheckim mogą posługiwać się wszyscy o nazwisku Chrząszcz czy należy udowodnić linię prostą to wyżej wymienionych?
2. Gdzie znajdę więcej informacji o genezie samego herbu? Oprócz Chrząszczów inne rody odwoływały się do niego: Deszkowscy, Pielesz, Kaszyccy.
3. Gdzie znajdę informacje o przyczynie nadania herbu rodzinie Chrząszcz? W "Herbarzu polskim" jest napisane: "Salamandrą się pieczętują w Czechach Chrząszczowie, autor jest Okolski gdzie przydaje, że przodek ich Smoka w jamie ukrytego, ogniem naniecionym przed jamą, dobił" To takie trochę pod legendę podchodzi :) O wymienionym autorze Okolskim wiele nie znalazłem, może mnie ktoś nakierować?
Jestem niewtajemniczony w te tematy, jeśli moje pytania wydadzą się Wam niepoważne to proszę weźcie to pod uwagę.
parsi
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Malgorzata Dziedzic » 05.10.2017

Dzień dobry, a z której linii Pan pochodzi? z Wadowic? pozdrawiam
Malgorzata Dziedzic
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez Malgorzata Dziedzic » 05.10.2017

Dzień dobry, a z której linii Pan pochodzi? z Wadowic? pozdrawiam
Malgorzata Dziedzic
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Chrząszcz h.Salamandra

Postprzez janusz-andrasz » 07.10.2017

Ja spotkałem się ze wzmiankami o rodzinie Chrząszczów w związku z majątkiem Słowita na Podolu. Mój 4x pradziadek Władysław Misky w latach 70-tych XIX w. był wymieniony raz jako właściciel, innym razem jako zarządzający tym majątkiem. Jego właścicielami była też rodzina Chrząszczów. Jest o nich trochę informacji u Minakowskiego - www.wielcy.pl

Jeśli nie ma Pan abonamentu na tej stronie, to mogę podesłać informacje, które tam są zawarte.
janusz-andrasz
Aktywny
Aktywny

Powrót do INNE SZUKANIE