Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Polscy emigranci do Stanów Zjednoczonych - Ellis Island

19.09.2011 16:40
Mogę pomóc w poszukiwaniach. Oczywiście niczego nie mogę obiecać, ale chęci mam szczere Dotyczy to głównie emigrantów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Konieczne podanie ogólnych danych, np. imię i nazwisko, data urodzenia (chociaż w przybliżeniu), miejsce zamieszkania w Polsce przed wyjazdem, miejsce docelowe (miasto w Stanach) jeśli jest znane itp. Sam byłem zaskoczony (pozytywnie oczywiście) tym, co udało mi się znaleźć na temat moich pradziadków

Odpowiedzi (134)

Strona z 7 Następna >
18.01.2012 16:06
Witam, wiem, że moi prawujowie uciekli do Stanów statkiem, nazywali się Sieniawscy. Pochodzili albo z Ukrainy albo z Chełmna nad Wisłą,uciekli podobnoprzed epidemią cholery (1879 r) nic więcej nie udało mi sie ustalić. Serdecznie pozsrawiam
18.01.2012 16:50
Proszę podać imiona, może uda mi się coś znaleźć.
Jurek
18.01.2012 17:38
Ignacy i Krystyna Tołoczko;)
18.01.2012 18:09
Hehehe

Pytanie skierowałem do "Toski"
Ale skoro już piszę, to szukam śladu Krystyny Tołoczko, ale nie ma nic.

Jurek

PS Znalazłem przy okazji taki wpis:

Philadelphia Passenger Lists, 1800-1945

Bronislaw Toloczko urodzony Rogowo Russia

Mówi Ci to coś?
20.01.2012 09:41
Niestety nie... Moja wiedza (mam nadzieję, że to tymczasowe) kończy się na Ignacym i Krystynie lub Michalinie...
28.01.2012 16:39
Właśnie się dowiedziałam, że siostra mojej prababci - Stanisława Kolasińska wyjechała do Stanów.
Niestety nie wiem dokładnie kiedy - czy jeszcze przed czy po I wojnie światowej.
Na pewno wyjechała jako panna.
Jak tylko znajdę więcej informacji to napiszę.
Pozdrawiam.
28.01.2012 20:31
Witam!

Znalazłem taki wpis na Ellis Island:

Kolasińska Stanisława wiek 21 ostatnie miejsce pobytu Koło - Russia. Przybyła 8 grudnia 1908 roku. Potem jest dziwnie, podano jako osobę w kraju, do której można się zwracać ... żonę Józefa Grochniska Dalej jest też ciekawie. Podano, że przybyła na zaproszenie ... męża Wakary Kolasiński. Zmierzała do Cliveland.

Inny wpis dotyczący osoby o tym imieniu i nazwisku:

Stanislawa Kolasinska urodzona w roku 1872, ojciec John Kolasinska, matka Frances, w wieku 17 lat wyszła za mąż za Anthony Stesney ur. 1865 wiek 24 lata, ojciec Charles Stesney, matka Antonia. Ślub odbył się we wrześniu 1889 roku w Northumberland County, Pennsylvania.

Jest też na Ellis Island następijący wpis:

Stanislawa Kulesynska ostatnie miejsce pobytu Warszawa, przybyła do Stanów 25 października 1920 roku.

Jurek
28.01.2012 20:47
Dziękuję bardzo. Wpisy rzeczywiście ciekawe i muszę się im przyjrzeć.
Najbardziej pasuje mi ostatni przypadek mimo że nazwisko inaczej zapisane.
Przeanalizuje jednak wszystko , może skonsultuję z babcią - a nuż jej co zaświta w głowie na widok tych rewelacji.
Dam znać jak poszło.
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.
28.01.2012 21:56
Wobec tego podaję więcej informacji na temat wpisu w księdze imigrantów. Ściągnąłem go i powiększyłem. Intrygujące ...
Okazuje się, że przybyły trzy osoby o tym nazwisku:

1. Kalosynska Marjanna, wiek 32 (niby wpisu dokonano na maszynie do pisania, ale głowy nie dam), miejsce ostatniego pobytu Warszawa, osoba w kraju matka
Mrs Piechocuiska Warszawa, zmierzała do Cleveland w Ohio.

2. Kalosynska Stanislawa, wiek 8 lat, miejsce ostatniego pobytu Warszawa, osoba w kraju babcia Mrs Piechocuiska Warszawa, zmierzała do Cleveland w Ohio.

3. Kolasynska Wastar? (znów to samo, niby maszynopis, ale ...), wiek ?, osoba w kraju babcia Mrs Piechocuiska Warszawa, zmierzała do Cleveland w Ohio.

Wszystkie Panie jechały na zaproszenie męża/ojca Mr Kolasynska 3838 E 57th St. Cleveland Ohio.

Żeby Pani nie myślała, że zmyślam, dodaję skany wpisów do księgi:

Ellis Island - wpis w księdze imigrantów - Kolasińska - strona 1

strona 1

Ellis Island - wpis w księdze imigrantów - Kolasińska - strona 2

strona 2

Proszę zapisać oba pliki na dysku komputera i otworzyć w dowolnej przeglądarce plików graficznych. Będzie wówczas mogła Pani powiększyć obraz, dzięki czemu stanie się bardziej czytelny.

Jurek
28.01.2012 22:34
Teraz jednak zwątpiłam. Na początku wydawało mi się że właśnie Stanislawa Kulesynska najbardziej pasowała ze względu na rok wyjazdu. Jednak ostatnie rewelacje wywołały dużo wątpliwości. Matka Stanisławy to Anna Barańska (z męża Kolasińska) i na 100% została w kraju. Wastar? nie mam pojęcie kto to. No i to zaproszenie ojca lub męża też odpada raczej.
Kolasińska Stanisława wiek 21 - no tu bym była skłonna z jeszcze brać pod uwagę ale znowu jakiś mąż - ona z domu była Kolasińska
Stanislawa Kolasinska urodzona w roku 1872 - nie znam dokładnej jej daty urodzenia ale na początek mogłabym być skłonna brać ją pod uwagę zwłaszcza, że wyjechała jako panna ale rodzice się nie zgadzają - no chyba, że celowo podała inne dane (czy to możliwe).

No cóż - to dopiero początek moich poszukiwań a już emocjonująco było Pozdrowionka.
2.02.2012 18:18
Z góry przepraszam za zamieszanie ale wynikły nowe fakty, które zmieniają zakres poszukiwań. Jeżeli jeszcze raz mogę prosić o pomoc to podaję nowe dane dziewczynka
Po przyciśnięciu babci okazało się, że Stanisława Kolasińska wyjechała jednak do Stanów jako mężatka. Z męża ponoć Frankowska tylko nie wiem czy mąż był Frankowski czy miał na imię Franek
Wyjechała krótko po 1918 roku i mąż ponoć już tam na nią czekał.
Jeśli się coś uda znaleźć to będę wdzięczna. Pozdrawiam
2.02.2012 18:41
Witam!
No i co ja z Panią mam
Ale za całuska dziękuję! Szkoda tylko, że wirtualny
Ale do rzeczy. Na wszelki wypadek wpisałem w wyszukiwarce:

1. Nazwisko Kolasinska. Oto wyniki:

Name of Passenger Residence Arrived Age on Arrival
1. Anna Kolasinska Satlowa 1901 15
2. Franciska Kolasinska Godaw, Russia 1913 20
3. Ignacz Kolasinska Staremiesto, Russia 1911 16
4. Karolina Kolasinska Miloroka, Galicia 1909 26
5. Kunegunda Kolasinska Sadlowa, Russia 1910 18
6. Marta Kolasinska Zestavska, Russia 1908 17
7. Maryanna Kolasinska Kleczew, Russia 1908 16
8. Maryanna Kolasinska Posen, Germany 1909 30
9. Matilda Kolasinska Bezozow, Galicia 1910 18
10. Pelagia Kolasinska Staremiesto, Russia 1911 17
11. Stanislawa Kolasinska Kolo, Russia 1908 21
12. Theodosia Kolasinska Posen 1900 24
13. Victoria Kolasinska Trosden 1906 21
14. Weronika Kolasinska Gorsyce, Galicia 1914 22

2. Następnie nazwisko Frankowska i ... wyświetliło się 81 wpisów. W miarę interesujące są te:

Stanislaw Frankowska (tak zapisano ) Lowicz, Russia 1909 3
Stanislawa Frankowska Franki, Russia 1913 30

Napisałem w miarę interesujące, bo rok się nie zgadza. Jeśli dobrze znam się na matematyce, to 1909 i 1913 jest przed 1918
Proponuję jeszcze podanie nazwy miejscowości, z której Stanisława wyjechała. Może to coś ułatwi.
Ale Pani zadaje zagadki

Jurek
2.02.2012 19:31
Z tą miejscowością (tak jak z innymi danymi) będzie ciężko bo z babci trzeba wszystko "końmi wyciągać".
Uważam, za wielki sukces uzyskanie tych informacji, którymi się we wcześniejszym poście podzieliłam
Udało mi się uzyskać "wywiadowcę" więc może jakieś nowe fakty się pojawią.
Na tę chwilę mogę tylko powiedzieć, że Stanisława urodziła się w Skrwilnie (powiat Rypin) , przed 1901 rokiem - ale skąd wziął się ten Frankowski ciężko powiedzieć, więc nie wiem też skąd "startowała" do Stanów.
Myślę, że zagadek ciąg dalszy nastąpi Dam znać jak coś znajdę.
Cieszę się, że są tu takie sympatyczne i pomocne osoby jak Pan. Postaram się nie nadużywać Pana cierpliwości
6.02.2012 23:33
Poszukuję szczegółów wyjazdu do Stanów w 1907r Henryk Kreczko, prawdopodobnie z Grodna. Urodzony 1880.
Potomek ze Stanów poszukuje korzeni Henryka na Grodzieńszczyżnie.
7.02.2012 01:04
Witam!

Na portalu Ellis Island jest 14 wpisów dotyczących osób o nazwisku Kreczko. Oto lista:
Name of Passenger Residence Arrived Age on Arrival
1. Alex Kreczko Zagupowo, Russia 1913 17
2. Alexander Kreczko Zaistin 1904 8
3. Alexandra Kreczko Sielp, Russia 1908 25
4. Demeter Kreczko Turya Paozeka 1903 38
5. Illa Kreczko Batorlegy, Hungary 1912 18
6. Jakum Kreczko Russia 1913 28
7. Janina Kreczko Zaistin 1904 5
8. Julian Kreczko Rosyn, Russia 1911 31
9. Wasily Kreczko Muchra, Russia 1914 26
10. Wassily Kreczko Kustin, Russia 1912 22
11. Wassily Kreczko Nalihoki, Russia 1913 40
12. Wasyl Kreczko Ulucz, Austria 1909 17
13. Wladislaw Kreczko Zaistin 1904 22
14. Zofia Kreczko Zaistin 1904 38

Żadna z wymienionych osób nie pasuje do Pańskiego opisu. Być może Henryk Kreczko dotarł do Stanów przez Kanadę?

Jurek
14.02.2012 22:26
Witam ponownie.
Nie chciałam znowu "wyskoczyć" z pytaniem bez dokładnych danych ale niestety nie znam więcej szczegółów. Szukam informacji o Helenie Skalskiej, która ponoć też jako panna "wyjechała do Ameryki" jak to ładnie mówi moja babcia. Nie wiem niestety kiedy to było.
Czy da się coś znaleźć jak ładnie poproszę ?
Pozdrawiam - Ewelina
14.02.2012 22:45
Witam!

Czy mógłbym Pani odmówić ? Szczególnie w takim dniu !

Otrzymałem takie wyniki:
Name of Passenger Residence Arrived Age on Arrival
1. Helena Skalska Balin, Russia 1913 19
2. Helena Skalska Brzesanka, Austria 1910 17
3. Helena Skalska Strzyzow, Austria 1912 20
4. Helena Skalska Zawalow, Poland 1921 20

Którą Helenę Skalską Pani wybiera? Jeśli któraś odpowiada, ściągnę skany wpisów.

Jurek
14.02.2012 22:47
Wybieram bramkę numer 1!!!!! Baaaaaaaaaaardzo mi się podoba.
14.02.2012 23:01
Ach! Te Pani całuski

No więc tak:
Helena Skalska z Balina przybyła do Stanów z Hamburga 12 lipca 1913 roku na pokładzie S. S. America.
WOW ! Tym samym okrętem dotarli do Stanów moi pradziadkowie, ale 4 lata wcześniej.
Miała 19 lat, osoba w kraju to ojciec Skalski Ignacy. Przybyła na zaproszenie Adama Kamińskiego.
Czy chce Pani mieć skany wpisów? Jeśli tak, napiszę wiadomość na PW.

Jurek
14.02.2012 23:15
Tym razem chyba się udało
Najlepsze jest to, że chociaż w dokumentach jej ojciec (a przy okazji również ojciec mojej babci) widnieje jako Jan Skalski to babcia wspominała, że miał na imię Ignacy.
Skany nie będą potrzebne jeżeli to są wszystkie informacje tam zawarte.
Bardzo, bardzo dziękuję.
Strona z 7 Następna >