Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Polscy emigranci do Stanów Zjednoczonych - Ellis Island (2)

20.09.2011 19:11
Mogę pomóc w poszukiwaniach. Oczywiście niczego nie mogę obiecać, ale chęci mam szczere Dotyczy to głównie emigrantów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Konieczne podanie ogólnych danych, np. imię i nazwisko, data urodzenia (chociaż w przybliżeniu), miejsce zamieszkania w Polsce przed wyjazdem, miejsce docelowe (miasto w Stanach) jeśli jest znane itp. Sam byłem zaskoczony (pozytywnie oczywiście) tym, co udało mi się znaleźć na temat moich pradziadków

Odpowiedzi (144)

Strona z 8 Następna >
21.09.2011 22:28
Burdynowscy --> emigracja do USA / początek XX wieku /
*******************************************************************
do : Antoni/Jan Burdynowski ? w N Y C
-------
1 Filomena/Filimena Burdynowska lat 27
+
2 Stanisława Burdynowska lat 9
3 Jadwiga Burdynowska lat 8
4 Franciszek Burdynowski lat 7

do N Y C przypłynął 12.01.1911 statek URANIUM z Rotterdamu / listy przewozowe nr 0048 , 0049 /

-----> kiedy przypłynął Antoni ?
-----> Filomena zmarła w USA - kiedy ?
-----> kiedy jej rodzeństwo powróciło ponownie do Europy ?

...powodzenia Burdynowski Piotr
22.09.2011 21:33
Mogę pomóc w poszukiwaniach. Oczywiście niczego nie mogę obiecać, ale chęci mam szczere Dotyczy to głównie emigrantów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Konieczne podanie ogólnych danych, np. imię i nazwisko, data urodzenia (chociaż w przybliżeniu), miejsce zamieszkania w Polsce przed wyjazdem, miejsce docelowe (miasto w Stanach) jeśli jest znane itp. Sam byłem zaskoczony (pozytywnie oczywiście) tym, co udało mi się znaleźć na temat moich pradziadków


Witam!
Bardzo się cieszę, że chcesz pomóc innym w poszukiwaniach. Prosiłbym jednak o przeniesienie tematu do działu " Biblioteczka - Mam listę, książkę - pomogę, szukam". Jest tam poddział pt. Ellis Island, który ja prowadziłem. Byłoby fajnie gdybyś tam mógł dokonywać wpisów. Chodzi o to, aby nie dublować wątków- w ten sposób nasze forum będzie bardziej przejrzyste. Jeżeli temat ten stanie się bardzo popularny, wówczas trzeba będzie założyć osobny dział na temat Ellis Island, ale to już zależy od Marcina- naszego Admina.
Pozdrawiam serdecznie
Józek
23.09.2011 15:56
Witaj!
No cóż, w zasadzie nie znalazłem niczego więcej ponad to, co już wiedziałeś. Poniżej masz przebieg moich poszukiwań.
Zacząłem od Ellis Island. Znalazłem listy imigrantów, o których pisałeś. Masz to zapewne, ale na wszelki wypadek dodaję je tutaj.
Znalazłem też wersję częściowo w maszynopisie. Oto link do tych trzech dokumentów, będzie aktywny przez 6 miesięcy, czyli do 22 marca 2012 roku.
W dokumentach, które znasz, to linie 2-5, natomiast w tym częściowo w maszynopisie nieco niżej:

http://www.voila.pl/364/ywvpg

Nie znalazłem natomiast żadnego wpisu dotyczącego Antoniego. Dodam jeszcze, że na wszelki wypadek próbowałem różnych pisowni nazwiska, a więc Burdynowski, Budrynowski (przestawienie kolejności liter), Burdynowskij, Budrynowskij, Burdynowsky, Budrynowsky, Burdynowska. Za każdym razem zero efektu.
Podobnie postępowałem, to znaczy próbowałem różnych wersji nazwiska, przy dalszych poszukiwaniach. Oto one:
- przeszukałem United States Census, 1910 oraz 1920 – czyli spis ludności Stanów Zjednoczonych z lat 1910 oraz 1920 i … znów nic, nie znalazłem ani jednego wpisu dotyczącego nazwiska Burdynowski w żadnej z wersji.
- przeszukałem Social Security Death Index dla całych Stanów Zjednoczonych i znów żadnego wpisu dla osób o tym nazwisku w żadnej z wersji.
- przeszukałem Find a grave (wyszukiwarka grobów w Stanach) – to samo, zero wyników dla osób o tym nazwisku
- skorzystałem też z wyszukiwarki Mormonów i to samo

To w sumie dziwne. Zwykle po wpisaniu nazwiska pojawiają się znalezione dane. Owszem, można nie znaleźć wśród nich swojego przodka, ale jakieś dane do przeglądnięcia są, a tutaj nic, jakby zapadli się pod ziemię.

Na koniec dodam jeszcze, że skorzystałem z wyszukiwarki dołączonej do programu MyHeritage. Po wpisaniu Franciszek Burdynowski znalazłem coś takiego na Google - książki:
http://books.google.com/books?lr=&as_br ... ynowski%22
Szczególnie mam na myśli pozycję pierwszą i drugą.
I to tyle. Może uda mi się jeszcze coś znaleźć, wtedy się odezwę.
25.09.2011 12:09
Oto skan zapisu z księgi imigrantów z roku 1902. W liniach 21 oraz 22 mamy Molski Konstantina (?) i Molski Piotr. Ostatnie miejsce pobytu Ruda.

http://www.voila.pl/046/j8ejn

Coś mi się jednak nie zgadza. W dokumencie tym zapisano, że w chwili przybycia Piotr Molski miał 21 lat, czyli rok urodzenia to 1881. Tymczasem w dokumencie dotyczącym ślubu Piotra Molskiego (syna Jana Molskiego i Anny Fidrockiej) z Katarzyną Palach (córką Józefa Palach i Marii Parolowskiej) z dnia 11 stycznia 1915 roku zapisano, że Piotr Molski miał wtedy 30 lat, co daje datę urodzenia około 1885 roku ! Czy zatem to ten sam Piotr Molski ?
To zresztą nie koniec niezgodności. Przypomnę raz jeszcze podane przeze mnie wcześniej dane ze spisu ludności z 1930 roku.

Name: Peter Molski
Event: Census
Event Date: 1930
Event Place: Prairie, Tipton, Indiana
Gender: Male
Age: 44
Marital Status: Married
Race: White
Birthplace: Poland
Estimated Birth Year: 1886
Immigration Year: 1909
Relationship to Head of Household: Head
Father's Birthplace: Poland
Mother's Birthplace: Poland
Enumeration District Number: 0013
Family Number: 209
Sheet Number and Letter: 9B
Line Number: 53
NARA Publication: T626, roll 631
Film Number: 2340366
Digital Folder Number: 4584375
Image Number: 00285
Household Gender Age
Peter Molski M 44
Spouse Katherine Molski F 40
Child Stanley Molski M 5
Child Sophia Molski F 6
Child Mattie Molski F 4
Child Geneveve Molski F 0

Jako rok przybycia Piotra Molskiego podano 1909. Rok urodzenia 1886, co jest możliwe,skoro w chwili ślubu w 1915 roku miał lat 30.

Przeszukałem dane w Ellis Island i znalazłem też informację, że w 1909 roku przybył do Stanów Jan Molski. Jako ostatnie miejsce pobytu podana jest Ruda. Oto skan dokumentu. Linia 25:

http://www.voila.pl/053/i4gdk

Nie ma natomiast informacji o przybyciu w roku 1909 Piotra Molskiego. Trochę to pokręcone
Jurek
25.09.2011 18:59
Witam raz jeszcze Pani Ireno. Znalazłem jakieś dane dotyczące grupy osób o nazwisku Molski zamieszkałych w miejscowościach Głowczewice, Orlik, Lesno prawdopodobnie w okolicach Chojnic. Czy to mogą być Pani przodkowie?
Jurek
25.09.2011 22:52
Witam, z dużym zainteresowaniem przeczytałam dyskusje o poszukiwaniach emigrantów do USA z początków ubiegłego stulecia.
Próbowałam poszukać śladów brata mojego dziadka - Bronisława Borysiewicza, który wyemigrował do USA około 1920 roku i wkrótce tam zaginął. Nie potrafię sama tego dokonać...
Nie wiadomo, czy pozostawił po sobie potomków, wiem, że się tam ożenił. Urodził się 15 sierpnia 1893 roku w Chabołach na Podlasiu. Czy dowiem się , kiedy i w jaki sposób umarł, oraz, gdzie znajduje się jego grób?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Serdecznie pozdrawiam:)
25.09.2011 23:57
Witam!
Zacząłem szukać, ale początki nie są zbyt obiecujące.
Oto co sprawdziłem:

Na portalu Ellis Island znalazłem 15 osób o tym nazwisku

Tyncko Borysiewicz Bartne, Austria rok przybycia 1912 wiek 27
Pawel Borysiewicz Bortns rok przybycia 1902 wiek 37
Paulina Borysiewicz , Bartnik Galicy rok przybycia 1908 wiek 1
Pajzia Borysiewicz , Bartnik Galicy rok przybycia 1908 wiek 27
Otyna Borysiewicz Bartne rok przybycia 1897 wiek 18
Mikolaj Borysiewicz Bartnik Galicy rok przybycia 1908 wiek 6
Maria Borysiewicz Bartnik, Galicy rok przybycia 1908 wiek 4
Katharina Borysiewicz Bartne rok przybycia 1897 wiek 34
Julia Borysiewicz Bartuc rok przybycia 1898 wiek 26
Ian Borysiewicz Bartne rok przybycia 1898 wiek 3
Edward Borysiewicz Osmola, Poland rok przybycia 1923 wiek 1
Bronislaw Borysiewicz Siedlec rok przybycia 1906 wiek 22
Anton Borysiewicz Rosolicz, Russia rok przybycia 1913 wiek 34
Anna Borysiewicz Osmola, Poland rok przybycia 1923 wiek 20
Adam Borysiewicz Galowi, Russia rok przybycia 1911 wiek 32

Niestety, ale nic nie pasuje

Pomyślałem, że może dotarł do Stanów przez Kanadę.
Oto lista imigrantów z Kanady:

Borysiewicz Aleksand Poland rok przybycia 1928 wiek 20
Borysiewicz Jozef Poland rok przybycia 1928 wiek 35
Borysiewicz Jurko Poland rok przybycia 1927 wiek 18
Borysiewicz Mojsiej Poland rok przybycia 1927 wiek 35

Znów nic

Będę jednak szukał dalej. Może coś znajdę?

Jurek
26.09.2011 01:11
Znów nie ten Bronisław Borysiewicz, ale dodaję:

United States Census, 1920 for Bronislaw Borysiewicz
Name: Bronislaw Borysiewicz
Residence: Clark, Wisconsin
Estimated Birth Year: 1885
Age: 35
Birthplace: Poland
Relationship to Head of Household: Son
Gender: Male
Race: White
Marital Status: Single
Father's Birthplace: Poland
Mother's Birthplace: Poland
Film Number: 1821980
Digital Folder Number: 4392036
Image Number: 00138
Sheet Number: 10
Household Gender Age
Parent oseph Borysiewicz M 62y
Parent Mary Borysiewicz F 54y
Bronislaw Borysiewicz M 35y

Szukam, ale ciągle nic. Rok urodzenia się nie zgadza

Jurek
26.09.2011 08:01
Jakże się cieszę, że Pan zareagował na moją prośbę. Zdaję sobie sprawę z trudności jakie wiążą się z poszukiwaniami osób żyjących tak dawno i w dodatku poza granicami naszego kraju. Podziwiam więc i doceniam trud.
Bronisław Borysiewicz był synem Zofii i Piotra. Wiadomo, że do czasu wyjazdu przebywał poza rodzinną wsią, ale w wojsku, z tego co mi wiadomo nie był. Jego ojciec, a mój pradziad zmarł na tyfus w 1920 roku. Rodzinne przekazy mówią, że Bronisław wtedy jeszcze żył i tu następują rozbieżności. Jedni twierdzą, że był już wtedy w USA, inni, że wyjechał po śmierci ojca.
Jedna z pogłosek wskazuje na kobietę o nazwisku Bierć, lub Bierdź, pochodzącą z pobliskiej Rudy, która miała być późniejszą małżonką Bronisława. Być może wyjechali do USA razem. W naszym posiadaniu jest zdjęcia ślubne przysłane z Ameryki. Niestety, nie zachowały się żadne listy, ani adresy, pod którymi mieszkali młodzi.
Ostatnią wiadomością, która otrzymała rodzina Bronisława, było powiadomienie o jego zaginięciu . Wtedy kontakt z jego żoną się urwał. Były to lata dwudzieste ubiegłego roku.
26.09.2011 20:38
Mam wrażenie, że nie uda mi się niczego znaleźć. Owszem, wyszukiwarki wyświetlają osoby o nazwisku Borysiewicz, na jednej z nich prawie 800 osób, ale albo nie ma tam Bronisława, albo daty się nie zgadzają. Znalazłem podane wcześniej dwie osoby o tym imieniu i nazwisku.

Pierwszy, podany w spisie imigrantów na portalu Ellis Island przybył do Stanów w 1906 roku i miał wówczas 22 lata, czyli urodził się w 1884 roku. Zresztą jako miejsce pobytu przed przyjazdem podano Siedlec.

Drugi, podany w United States Census, 1920 mieszkał w Clark, Wisconsin. Wiek 35 lat, rok urodzenia 1885. Mieszkał wspólnie z rodzicami - Józefem i Marią.

Przeszukałem też bazę danych World War I Draft Registration Cards, 1917-1918, czyli kart powołań do wojska w czasie I wojny światowej. Znalazłem dwa wpisy:

1. Bronislaw Borysiewicz - Residence: Clark, Wisconsin - to ten podany wyżej, mieszkał z rodzicami Józefem i Marią.
2. Bronislaw Borysiewicz - Residence: city, Lucas, Ohio - może jest to jakiś ślad, ale na razie nie udało mi się odnaleźć tego dokumentu.

Jurek
28.09.2011 08:48
[attachment]Bronisław145.jpg

Rozumiem trudności, jednak, jako optymistka, ciągle wierzę w pomyślność poszukiwań.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za poświęcenie czasu.
28.09.2011 16:51
Moje dotychczasowe poszukiwania Jana Naklickiego wyglądały tak:

W wyszukiwarce ancestry.com wyświetliło się kilka wpisów dotyczących osób o tym nazwisku
* Jan S. Naklicki zmarł w roku 1982 city, Marin, California
* Jan Naklicki New York Passenger Lists, 1820-1957 przybył do Nowego Jorku
* Jan Naklicki Hamburg Passenger Lists, 1850-1934 przybył do Nowego Jorku - trasa Cuxhaven; Boulogne-sur-Mer; Southampton; New York
* Jan Naklicki Canadian Passenger Lists, 1865-1935 przybył do Nowego Jorku
* Jan Stanislaw Naklicki U.S. Naturalization Record Indexes, 1791-1992 Birth: 26 Aug 1907 Civil: 1 Aug 1961 Residence: California - to chyba ten sam, który podany był wcześniej, zmarł w roku 1982 city, Marin, California

Niestety nie mam wglądu w dokumenty na portalu ancestry.com, jest to płatne. Podaję jednak link do tej strony, może ktoś inny ma taką możliwość?

http://search.ancestry.com/cgi-bin/sse.dll?gl=ROOT_CATEGORY&rank=1&new=1&so=3&MSAV=1&msT=1&gss=ms_f-2&gsfn=Jan&gsfn_x=1&gsln=naklicki&gsln_x=1&rg_81004010__date=&81004010__date_x=1&rg_81004030__date=&81004030__date_x=1&ne=21

Postanowiłem zaglądnąć na portal Ellis Island, tutaj mam wgląd w dokumenty. Okazało się jednak, że na tym portalu nie ma wpisów dotyczących Jana Naklickiego ??? Dlaczego, skoro na portalu ancestry.com podano takie wpisy? Nie wiem. Znalazłem natomiast wpisy innych osób o tym nazwisku:

Imię i nazwisko Ostatnie miejsce pobytu Rok przybycia Wiek
1. Franz Naklicki Plotzk 1902 24
2. Maciej Naklicki Majden, Russia 1913 30
3. Marcin Naklicki Koncryn, Austria 1907 24
4. Sebestian Naklicki Dom Sadow, Galicia 1909 26
5. Stefan Naklicki Szklina, Russia 1911 20
6. Wameyniec Naklicki Bandzor, Russia 1913 42
7. Wawrzyniec Naklicki Stroze 1907 27

Udało mi się natomiast znaleźć dokument dotyczący naturalizacji w Kanadzie w roku 1930 Jana Naklickiego i jego żony Anny. Oto skan tego dokumentu

http://www.voila.pl/245/h9gg1

Nie wiem, czy to Pani pradziadek, nie podano niestety ani daty urodzenia, ani wieku. Może jednak? Pisała Pani, że pradziadek wyjechał do Ameryki, więc może do Kanady? Znalazłem tam też informację o przybyciu do Kanady innej osoby o tym nazwisku, a mianowicie Piotra Naklickiego. Są dwa wpisy:

Surname: Naklicki
Given Name: Piotr
Age: 38
Sex: M
Nationality: Pol
Date of Arrival: 1926/08/07 (YYYY/MM/DD)
Port of Arrival: Halifax
Ship: PENNLAND, Red Star
Volume: 1926 volume 8
Page Number: 87
Microfilm reel: T-14806

drugi wpis

Surname: Naklicki
Given Name: Piotr
Age: 41
Sex: M
Nationality: Pol
Date of Arrival: 1929/05/25 (YYYY/MM/DD)
Port of Arrival: Halifax
Ship: FREDERICK VIII, Scandinavian American
Reference: RG76 - IMMIGRATION, series C-1-b
Volume: 1929 volume 11
Page Number: 30
Microfilm reel: T-14820

Wynika z tego, że przybywał do Kanady dwukrotnie, w 1926 oraz 1929 roku..

Jurek
28.09.2011 17:15
Mam jeszcze pytanie. Czy jest Pani pewna daty urodzenia pradziadka? Znalazłem taki wpis:

Death Date: 22 Mar 1968
Death Place: Kelowna, British Columbia, Canada
Name: John Naklicki
Gender: Male
Age: 77y
Birth Date: 26 Jul 1890
Birthplace: , Poland
Marital Status: Married
Spouse: Annie Sobkow
Father: John Naklicki
Mother:
Indian Agency:
Indian Band/Tribe:
Film Number: 2033942
Digital Folder Number: 4479279
Image Number: 70
British Columbia Archives Film Number: B13289
Registration Number: 68 09 005052

Jurek
28.09.2011 17:19
I jeszcze coś takiego. To karta powołania do wojska

http://www.voila.pl/253/b30qg

Jurek
28.09.2011 20:42
Rozumiem trudności, jednak, jako optymistka, ciągle wierzę w pomyślność poszukiwań.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za poświęcenie czasu.


Cieszę się, że wciąż Pani wierzy
Naprawdę robię, co mogę. Jako dowód dodaję tutaj skany kilku dokumentów, do których udało mi się dotrzeć.

1. Certyfikat ślubu Józefa Borysiewicza lat 24 z Rose Thill lat 19 - ślub odbył się 3 lutego 1915 roku w Chicago

http://www.voila.pl/336/3tcna

2. Certyfikat ślubu Williama Borysiewicza lat 26 z Anną Szczęśniak lat 20 - ślub odbył się 17 kwietnia 1920 roku w Chicago

http://www.voila.pl/338/smjfc

3. Karta powołania do wojska w czasie II wojny światowej na nazwisko Michael Borysiewicz

http://www.voila.pl/340/85p2m

4. Certyfikat śmierci dzieciątka o nazwisku Adalina Borysiewicz - zmarła 21 grudnia 1920 roku w Chicago, miała zaledwie 6 dni - biedactwo. Rodzice to Bolesław Borysiewicz oraz Anna Szczęśniak

http://www.voila.pl/344/qigyh

Ciekawe jest to, że wyżej dodałem certyfikat ślubu Anny Szczęśniak ale ... z Williamem Borysiewiczem To pokazuje, że i w dokumentach archiwalnych może być bałagan. Wobec tego Pani przodek może być zapisany pod innym imieniem, z inną datą urodzenia itd.

Mogę jeszcze podać dane dotyczące ponad 100 osób o tym nazwisku (głównie są to dane pochodzące ze spisów ludności w Stanach Zjednoczonych, czyli kto, gdzie i z kim mieszkał w określonym roku, np. 1900, 1910, itp.).

Mogę wreszcie podać linki do stron z informacjami o grobach osób z tym nazwiskiem. Zresztą jest to ciekawe, więc proszę

Oto strona z memoriałem poświęconym Antoniemu Borysiewiczowi. Żył w latach 1884-1957. Jego żoną była Paulina Krawczyk Borysiewicz (1885 - 1944). Mieli sześcioro żyjących dzieci: Casimira (Kay), Wladyslawa (Lottie), Helen, Stephanie, Joseph oraz Stella. Są na tej stronie linki do memoriałów Im poświęconych, więc będzie mogła Pani przeglądnąć. Szczególnie ciekawy jest memoriał poświęcony Józefowi. Żył On w latach 1920-1944, zginął w Normandii. W tym samym roku zmarła Jego matka.

Oto linki do memoriałów

Antoniego Borysiewicza

http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=16970951

Pauliny Krawczyk Borysiewicz

http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=16970985

Józefa F. Borysiewicza

http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=56642526

Naprawdę robię, co mogę Proszę dalej być optymistką

Jurek
28.09.2011 23:18
Cieszę się bardzo, że nie ustaje Pan w poszukiwaniach:)
Myślę, że powinnam wyjaśnić powód umiarkowanego zainteresowania osobami o nazwisku Borysiewicz, które licznie występują w dokumentach przedstawianych przez Pana.
Powód, dla którego interesuje mnie wyłącznie Bronisław, jest dość wyjątkowy, nadający się dla odkrywcy tajemnic o podobnej do Pańskiej, determinacji
Dziadek zaginionego Bronisława - Stanisław, w przeddzień powstania styczniowego zmienił nazwisko z Dąbrowski, na Borysiewicz. Nikt nie wie, dlaczego właśnie to nazwisko przybrał jako własne, chociaż żadnego pokrewieństwa z Borysiewiczami nie posiadano, a obecności osób o tym nazwisku, w okolicy nie stwierdzono, czego dowodzą spisy mieszkańców tamtych okolic z owego czasu.
Wtedy właśnie urodził się ojciec Bronisława, który był jedynym synem pośród kilku sióstr. Dziewczęta, jak wiadomo , przybrały nazwiska swoich mężów, co ograniczyło z czasem liczbę potomków Stanisława noszących nazwisko Borysiewicz, do Piotra i jego synów. Bronisław był najstarszym z nich.

Bardzo interesujący wydaje mi się wątek dotyczący Williama Borysiewicza, który podaje Polskę jako miejsce swojego urodzenia. Nie sądzę, by ochrzczono go tym imieniem w Starym Kraju. Wszystko wskazuje na to, że William i Bolesław z kolejnego dokumentu, to jedna i ta sama osoba. Wiek Pana Młodego może się zgadzać z rokiem urodzenia Bronisława. Niektóre rodzinne "źródła mówione" , wskazują na rok 1894, jako urodzinowy, dla pierworodnego syna Zofii i Piotra Borysiewiczów.
Ze smutkiem przyjęłam informację o śmierci dziecka Anny i jej męża. Czyżby intuicja?
Z nadzieją na kolejne odkrycia, dziękuję za dotychczasowe i życzę wszystkiego dobrego.
28.09.2011 23:18
Znalazłem jeszcze coś takiego

http://www.archives.com/GA.aspx?_act=AncestorResults&firstName=Bronislaw%20&lastName=Borysiewicz&location=US&recordType=3

Na tej stronie są dostępne 4 dokumenty na nazwisko Bronisław Borysiewicz:

* 1 certyfikat urodzin
* 3 certyfikaty śmierci

Niestety, dostęp jest płatny. Okazuje się, że na wszystkim można robić biznes

Jeśli jednak byłaby Pani zainteresowana, proszę kliknąć na znajdujący się na stronie link View all 4 records now
Opłata wynosi:
$39.95 za roczny dostęp
$29.95 za 6 miesięcy
$19.95 za 3 miesiące

Jurek
28.09.2011 23:18
Cieszę się bardzo, że nie ustaje Pan w poszukiwaniach:)
Myślę, że powinnam wyjaśnić powód umiarkowanego zainteresowania osobami o nazwisku Borysiewicz, które licznie występują w dokumentach przedstawianych przez Pana.
Powód, dla którego interesuje mnie wyłącznie Bronisław, jest dość wyjątkowy, nadający się dla odkrywcy tajemnic o podobnej do Pańskiej, determinacji
Dziadek zaginionego Bronisława - Stanisław, w przeddzień powstania styczniowego zmienił nazwisko z Dąbrowski, na Borysiewicz. Nikt nie wie, dlaczego właśnie to nazwisko przybrał jako własne, chociaż żadnego pokrewieństwa z Borysiewiczami nie posiadano, a obecności osób o tym nazwisku, w okolicy nie stwierdzono, czego dowodzą spisy mieszkańców tamtych okolic z owego czasu.
Wtedy właśnie urodził się ojciec Bronisława, który był jedynym synem pośród kilku sióstr. Dziewczęta, jak wiadomo , przybrały nazwiska swoich mężów, co ograniczyło z czasem liczbę potomków Stanisława noszących nazwisko Borysiewicz, do Piotra i jego synów. Bronisław był najstarszym z nich.

Bardzo interesujący wydaje mi się wątek dotyczący Williama Borysiewicza, który podaje Polskę jako miejsce swojego urodzenia. Nie sądzę, by ochrzczono go tym imieniem w Starym Kraju. Wszystko wskazuje na to, że William i Bolesław z kolejnego dokumentu, to jedna i ta sama osoba. Wiek Pana Młodego może się zgadzać z rokiem urodzenia Bronisława. Niektóre rodzinne "źródła mówione" , wskazują na rok 1894, jako urodzinowy, dla pierworodnego syna Zofii i Piotra Borysiewiczów.
Ze smutkiem przyjęłam informację o śmierci dziecka Anny i jej męża. Czyżby intuicja?
Z nadzieją na kolejne odkrycia, dziękuję za dotychczasowe i życzę wszystkiego dobrego.
28.09.2011 23:40
Może i ma Pani rację? Skoro przodek, ot tak z dnia na dzień, zmienił nazwisko z Dąbrowski na Borysiewicz - Bóg jeden wie dlaczego, to równie dobrze potomek mógł zmienić imię z Bronisław na William Tylko jak potem znaleźć informację o takiej oryginalnej osobie ? Przesyłam jednak to, co odkryłem odnośnie nazwiska William Borysiewicz, poza dodanym wcześniej certyfikatem ślubu Williama Borysiewicza z Anną Szczęśniak:

Name: William Borysiewicz
Arrival Date: Dec 1920 - data przybycia
Arrival Port: Winnipeg, Manitoba,
Age: 24
Estimated Birth Year: 1896
Birth Date:
Birthplace: Sartovitz,
Birth Country: Austria
Gender: Male
Race: Ruthenian (Russniak)

Rok urodzenia się co prawda się nie zgadza, ale przesyłam tę wiadomość.
Jurek
29.09.2011 08:05
Przyznaję, że zagmatwana jest historia mojego rodu. Nie wiem tylko, czy zmiana nazwiska nastąpiła "ot tak". Przypuszczam, że powód odstąpienia od rodowego nazwiska można znaleźć pośród przyczyn, dla których w owym czasie dochodziło do podobnych praktyk.
Zabór rosyjski był bardzo trudnym doświadczeniem dla Polaków patriotycznie zaangażowanych.
Wiadomo, że okoliczni mieszkańcy włączali się bardzo aktywnie w działania powstańcze, a restrykcje , które ich za to dotykały, były wyjątkowo bolesne.
W przekazie ustnym powielało się pełne nostalgii wspomnienie po dawnej przeszłości. Im kto w rodzinie miał większą fantazję, tym znamienitsza była ta przeszłość.

Fakt, że trudno jest trafić na jednoznaczne dokumenty potwierdzające przebieg losów Bronisława Borysiewicza, może być skutkiem nietypowej formy emigracji.
Wrodzone zamiłowanie do "wojaczki", mogło, na przykład, rzucić chłopaka na fronty I wojny światowej, po której wraz z wojskiem amerykańskim, trafił na pokład któregoś ze statków płynących do Ameryki.
Chraboły - rodzinna wieś Bronisława, w latach ok. 1914 - 1918, należała do Prus Wschodnich. W związku z tym, podobnie jak rodzeństwo, Bronisław mógł znać ten język. Czy wykorzystał ten fakt podczas swojej emigracji? Kto wie, może ?
Ciekawe, jak potoczyły się losy Anny Szcześniak i jej małżeństwa. Jeśli trwało długo, automatycznie wyklucza to osobę jej męża jako potencjalnego Bronisława Borysiewicza.
Bronisław, wszak, zaginął w latach dwudziestych, o czym rodzinę w Polsce poinformowała jego żona.
Raz jeszcze dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Strona z 8 Następna >