Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Na fotografii jest żołnierz? strażnik?

6.05.2014 22:39
[attachment]Photo0001[1].jpgMaciej Pielech był strażnikiem w Zakładzie Karnym w Drohobyczu. Wcześniej odbył zasadniczą służbę wojskową, ale nie wiem gdzie i kiedy (jeśli przed wojną były podobne przepisy, to urodzeni w 1905 roku odbywali służbę około 1925 roku). Czy po tych fotografiach można rozpoznać jaki nosi mundur? Wojskowy? Jakiej formacji? Nie był oficerem, dlaczego ma szablę? Strażnicy więzienni byli także umundurowani?
Czy jakieś szczegóły na fotografiach sugerują lata, w których je zrobiono?
Mój stryjeczny dziadek Maciej Pielech z Rychcic zginął w Twerze w 1940 roku, rodzinę zesłano na Sybir. Chciałabym ustalić możliwie dużo faktów biograficznych.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc. J.B.

Odpowiedzi (16)

7.05.2014 08:56
Może tu coś się przybliży?
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 9&from=FBC
Więzienie w Drohobyczu na s.: 11, 72, 83, 141, 261 i 262.
7.05.2014 10:09
Dzięki za podpowiedź. Sprawdzę.
Może od razu drugie pytanie. Czy są listy rodzin pracowników więzienia, które zostały zesłane na Syberię? Widziałam on-line takie listy rodzin oficerów. J.B.
14.05.2014 23:20
Co do zdjęć p.Macieja Pielecha:

Na fotografii nr 1 jest strażnik Służby Więziennej RP, posiada stopień - strażnik (nazywany także w swojej branży - dozorcą służby więziennej), jest to odpowiednik "posterunkowego" w Polskiej Policji Państwowej II RP w latach 1927-36. Spotkałem się kiedyś z takim określeniem, że w służbie Więziennej II RP na patkach kołnierzowych mimo dystynkcji "strażnika" funkcjonariusz był faktycznie "starszym strażnikiem SW". Niestety nie wiem czy po 1936 roku Służba Więzienna II RP przeszła zmianę oznak stopni i nazw tak jak to było w Policji Państwowej. Jeżeli jednak tak (co jest bardzo prawdopodobne) to zdjęcie wykonane zostało do roku 1936. włącznie.

Co do munduru wojskowego z okresu zasadniczej służby wojskowej odpowiem tutaj, choć podobne pytanie padło w wątku - viewtopic.php?f=143&t=25076
Na fotce nr 2 jest żołnierz w mundurze kawalerzysty Wojska Polskiego - prawdopodobnie z pułku ułanów lub pułku strzelców konnych. Stąd mimo, że nie był oficerem posiada szablę - w tym przypadku polską szablę wzór 17. Bluza mundurowa najprawdopodobniej jest wzoru 19. co uprawdopodabnia, że w służbie zasadniczej był w latach wspomnianych w poście pytającym o rodzaj formacji wojskowej - między 1925 a chyba 1935 rokiem, ponieważ czapka rogatywka na to wskazuje. W kolejnych latach takie rogatywki były bardziej "sztywne". Zdjęcie jest słabej jakości i trudno więcej napisać...
Czasami z szablami fotografowali się artylerzyści pułków konnych.

Pozdrawiam
17.05.2014 01:49
Nie bardzo mam czas, żeby szybko odpisać, ale chcę podziękować, że Pan odpisał. Prawdę mówiąc, liczyłam na to, bo ilość wiadomości, które potrafi Pan odczytać z munduru - jest imponująca.

Pański opis 1. fotografii potwierdza rodzinne opowiadanie. Stryj Maciej był w wojsku w połowie/w drugiej połowie lat 20., potem zatrudnił się w ZK Drohobycz. Zdjęcie wykonano w połowie/w pierwszej połowie lat 30.. Zdjęcie w mundurze, bez nakrycia głowy, jakby do legitymacji służbowej. Może właśnie w tym czasie stryj awansował i zdjęcie jest wykonane w tym czasie i w tym celu.

Opis 2. fotografii był dla mnie zaskoczeniem. Jakoś nie pomyślałam, że stryj mógł być w strzelcach konnych lub w ułanach (od Pana dowiedziałam się, że to nie to samo!), choć to dosyć prawdopodobne. W latach 20. XXw jazda konna (na wsi) była czymś zwyczajnym, jak dziś jazda na rowerze. Lepiej lub gorzej - jeździł każdy.
Jeśli dobrze pamiętam to zdjęcie z wersji papierowej, stryj ma buty z wysokimi cholewami, takie "oficerki".
Jeśli jego garnizon był rozsądnie blisko miejsca zamieszkania -to stawiam na Lwów. A we Lwowie byli i ułani, i stzelcy konni, i artyleria konna.
http://pl.ask.com/wiki/Kategoria:Wojsko ... 44&lang=pl
Ale czy wiadomo, które z nich były tam w 2. połowie lat 20. XXw?
Gdybym miała wybierać formacje dla Pielecha wg jego umiejętności, to postawiłabym na artylerię konną. Wyobrażam sobie, że konie są tam potrzebne np. do przetaczania armat. A więc nie o samą jazdę konną tam chodzi, ale o powożenie zaprzęgiem, a to trochę coś innego. No i trochę techniki, bo przecież armata to maszyna. Idealnie dla Pielecha. Czy sądzi Pan, że to mogło być istotne?

Pozdrawiam .Jolanta
17.05.2014 05:10
Proszę się nie martwić tym, że jest kłopot z szybkim odpisywaniem - to normalne, ponieważ nie samą historią człowiek żyje. Ja także sporadycznie tu dokonuję wpisów bo jak każdy z nas mam i inne obowiązki.

Wracając do poszukiwań jednostki wojskowej p.Macieja Pielecha. Sprawa jest bardzo trudna i przy natłoku jednostek wojskowych rozlokowanych na Kresach nie wiem czy damy sobie radę bezbłędnie wytypować jednostkę wojskową, w której służył.
W Archiwum Akt Nowych w Warszawie - http://www.aan.gov.pl/index_pl.php lub w Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnêtrznych i Administracji znajduje się zasób/teczka "Akta osobowe funkcjonariuszy SW woj. lwowskiego, sygn. U V/55/F – U V/64/F, U V/66/F – U V/77//F, U V/79/F, U V/82/F". Mogą tu być zamieszczone dane o służbie wojskowej Stryja(?).
Wiedzę tę zaczerpnąłem z publikacji "Księga Cmentarna Miednoje, Tom 1.", str. 1090. - "Księga... Tom 1." jest zainstalowana w necie - http://www.radaopwim.gov.pl/media/pliki ... e_Tom1.pdf ale źródła do niej znajdują się niestety w podanych wcześniej instytucjach państwowych (Arch. Akt. Nowych i Arch. MSWiA).
Stryj jest upamiętniony w publikacji "Księga Cmentarna Miednoje, Tom 2.", str. 684. W necie jest pod adresem - http://www.radaopwim.gov.pl/media/pliki ... e_Tom2.pdf Nie ma w tej pozycji zdjęcia, dlatego uważam, że zebrała Koleżanka dość dużo pamiątek fotograficznych po Stryju. To bardzo ważne i cenne dla pamięci po Bohaterze...
"Akta osobowe funkcjonariuszy SW woj. lwowskiego, sygn. U V/55/F – U V/64/F, U V/66/F – U V/77//F, U V/79/F, U V/82/F" są również podane jako wykorzystane w źródłach "Księgi... Tom 2.", str. 1090.

Jeszcze wspomnę o domniemanej jednostce wojskowej. Może to być artyleria konna ale!!! Na czapce rogatywce jest otok koloru na pewno nie czarnego (a takie otoki miała artyleria konna). Fotografia Stryja w mundurze wojskowym jako zniszczona upływem czasu i w kolorze sepii nie daje nam możliwości dokładnego odczytu koloru otoku na rogatywce i koloru (a nawet odcienia) patek kołnierzowych. To mogłoby przybliżyć wiedzę, którą można by wstępnie określić na podstawie treści zamieszczonej w - niechcianej na tym forum - Wikipedii. Ale "lepszy rydz niż nic" dlatego przytaczam wikipedyczne linki:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_jedn ... _Polskiego
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_bron ... iego_II_RP

Po Koleżanki dodatkowym opisie zamiłowań Stryja mimo wszystko twierdzę, że najbardziej prawdopodobne to pułki ułanów i strzelców konnych. Tu wiedza politechniczna była równie przydatna a umiejętność obchodzenia się z końmi równie potrzebna.

Oczywiście, jeżeli jeszcze na coś natrafię to niezwłocznie poinformuję : )

pozdrawiam
Zbyszek
19.05.2014 20:43
Właśnie kończę przeglądać wskazane tropy - dopiero zacznę poszukiwania w archiwach; dobrze, że mam wskazówki w których zacząć.
Większość danych o krewnych, o przodkach, mam spisane z opowiadań rodzinnych. Więc dane są, można by powiedzieć, takie "opisowe"; trudno powiedzieć, żeby były konkretne. To nie znaczy, że nieprawdziwe; znaczy, że wymagają weryfikacji. Ostatnio zaczęłam korzystać z danych on-line, ale to początek i dla mnie nowość.
Także zrobię sobie taki mini-skrypt poszukiwań stryja Macieja, tylko możliwości mam mniejsze.

Maciej Pielech był bratem mojego dziadka Grzegorza, stryjem mojej mamy (w rodzinie nazywamy go stryjem Maciejem) i ma bliższą rodzinę niż ja. Problem w tym, że był aresztowany w 1939 i nikt go "na żywo" właściwie już nie pamięta. Moja mama i dzieci stryja - to były wtedy małe dzieci. Rodzina stryja była represjonowana po wojnie, jak mówiono - własnie przez niego(!). Znam parę historyjek i to wszystko. Mój dziadek całe życie czekał na to, że brat da jakiś znak życia; stryjenka Julia chyba przed śmiercią poznała prawdziwą historię swojego męża. Tak trochę to dla nich chcę szukać danych o Macieju.

Przeglądając różne fora internetowe też zauważyłam, że dane o nim są bardzo skąpe i nie ma fotografii. Postanowiłam to uzupełnić.
A co do fotografii - mam tylko te, przesłane mi kiedyś mailem do mojego drzewa genealogicznego. Jak widać, to prawdopodobnie są fotografie cyfrowe zdjęć papierowych. Więc oryginały gdzieś są. Chcę je znaleźć, bo najlepiej z nich zrobić profesjonalną renowację zdjęć. Te zamieszczone tutaj są zbyt kiepskiej jakości. Szczególnie, że taka "Księga Cmentarna Miednoje" to już dzieło oficjalne.

Dzięki za pomoc. Z pomocą - to coś się uda mi się zrobić.
Pozdrawiam. Jolanta

P.S. patrzyłam na http://www.straty.pl - dziadka Jana nie znalazłam, ale innych z Kamionek Wielkich i z Rychcic -owszem. Będę tam jeszcze zaglądać. J.B.
20.05.2014 03:20
Maciej Pielech był bratem mojego dziadka Grzegorza, stryjem mojej mamy (w rodzinie nazywamy go stryjem Maciejem) i ma bliższą rodzinę niż ja. Problem w tym, że był aresztowany w 1939 i nikt go "na żywo" właściwie już nie pamięta. Moja mama i dzieci stryja - to były wtedy małe dzieci. Rodzina stryja była represjonowana po wojnie, jak mówiono - właśnie przez niego(!). Znam parę historyjek i to wszystko. Mój dziadek całe życie czekał na to, że brat da jakiś znak życia; stryjenka Julia chyba przed śmiercią poznała prawdziwą historię swojego męża. Tak trochę to dla nich chcę szukać danych o Macieju.
Szanowna Koleżanko, jestem pod bardzo wielkim wrażeniem słów, które tu zostały napisane... To ogromna wartość, że jest ktoś kto wcześniej czy później przybliży sylwetkę kolejnej ofiary zbrodni katyńskiej. Pisze Pani o oczekiwaniu przez lata na powrót Stryja z wojny... Tak było! Zajmuję się także podobnym tematem. Wraz z rodziną mojej Mamy oraz Babci mieszkała rodzina Antonowiczów (to nie nasi krewni ale znajomi/przyjaciele naszej rodziny). Mój Dziadek zginął jeszcze we wrześniu 1939 roku w bitwie nad Bzurą - http://www.bohaterowie1939.pl/polegly,s ... ,3429.html , a p.Stefan Antonowicz zaginął na wojnie. Po zakończeniu działań wojennych cała rodzina p.Antonowiczów oczekiwała jego powrotu i godzinami patrzyli w kierunku ulicy biegnącej do dworca kolejowego w Łowiczu w nadziei, że por. Stefan Antonowicz powróci. Niestety nie powrócił, został zamordowany w Katyniu...
Podobnie jak Pani zbieram materiały biograficzne dotyczące tego Bohatera. Danych mam jeszcze niewiele ale liczę na pomoc bo może na tym Portalu ktoś przeczyta i dopisze choćby skromne wątki z życia Stefana Antonowicza. Zależy mi właśnie na takich rodzinnych, przyjacielskich opowiadaniach, o których Koleżanka także pisze, że zbiera. Temat S. Antonowicza zamieściłem tutaj - viewtopic.php?f=35&t=15812#p29941

Proszę nie ustawać w poszukiwaniach bo chyba wszyscy tu jesteśmy ciekawi efektów i gorąco kibicujemy pracom Koleżanki:)
Pozdrawiam
Zbyszek
21.05.2014 10:31
Dzięki za słowa wsparcia, i nie tylko za słowa.
Spojrzałam w/w linki i będę się wzorować na nich. Już wkrótce zacznę redagować notkę biograficzną o Macieju, nawet jeśli nic nowego nie znajdę.
Pozdrawiam. Jolanta
12.07.2014 00:11
Wg mojego kuzyna: chłopcy z okolic Drohobycza i Sambora służyli najczęściej w 6 Pułku Strzelców Podhalańskich. Mundur odpowiada tej jednostce, prawda?
12.07.2014 11:16
To bardzo cenna wiadomość
Czy można poznać/dowiedzieć się - po jakich elementach z fotografii można odczytać, że to ta właśnie jednostka (6PSP)?
Będzie to pomocą dla nas wszystkich na przyszłość

Pozdrawiam
16.03.2015 11:31
[attachment]Photo0001[1].jpgMaciej Pielech był strażnikiem w Zakładzie Karnym w Drohobyczu. Wcześniej odbył zasadniczą służbę wojskową, ale nie wiem gdzie i kiedy (jeśli przed wojną były podobne przepisy, to urodzeni w 1905 roku odbywali służbę około 1925 roku). Czy po tych fotografiach można rozpoznać jaki nosi mundur? Wojskowy? Jakiej formacji? Nie był oficerem, dlaczego ma szablę? Strażnicy więzienni byli także umundurowani?
Czy jakieś szczegóły na fotografiach sugerują lata, w których je zrobiono?
Mój stryjeczny dziadek Maciej Pielech z Rychcic zginął w Twerze w 1940 roku, rodzinę zesłano na Sybir. Chciałabym ustalić możliwie dużo faktów biograficznych.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc. J.B.


Kuzynko Jolu zamieszczając moje zdjęcie/zdjecia i moje opisy i poszukiwania danych o Macieju Pielech podawaj autora , bo to plagiat
Kazimierz Swierniak opiekun symbolicznego grobu i historiii o Macieju Pielech
16.03.2015 12:50
Kuzynie Kaziku!
W/w wymienione źródło nie jest jedynym.
16.03.2015 19:40
Jolu przepisujesz całe moje zdania i zdjecie opisane moją ręką i piszesz ze są inne żródła
Brak ci odwagi do przyznania się ...... nie proś wiecej op dane jkak wszystko wiesz .,..... chodzaca encyklopedio....
16.03.2015 20:31
W kwestii formalnej:
- konsultowałam z Tobą wiadomości o Stryju Macieju; tyle,że nie na forum;
- tu jest forum otwarte; mogłeś i Ty pisać;
- podałam źródła.

I mniej formalnie: zgubiłeś mojego mail-a? Czy nie masz o czym innym tu pisać? Ten wątek jest poświęcony poszukiwanym osobom, a nie urażonym ambicjom.
Nie piszę "do widzenia" bo rozumiem, że nie życzysz sobie kontaktów ze mną.
Jolka
19.03.2015 10:39
Kilka lat temu nie wiedzialaś kiedy się urodzil i kiedy zostrzał rozstrzelany a teraz jesteś chodząca encyklopedia naszej rodziny
Powodzenia autorko plagiatów
19.03.2015 11:40
Witam!
Biogram na forum "czytelnia":
viewtopic.php?f=50&t=25580&p=51822#p51822

także króciutko:
viewtopic.php?f=143&t=25076.

Jeżeli jeszcze inne informacje to raczej na PW. Ujawnione przeze mnie informacje już były upublicznione.
Chyba, że chodzi o coś bardziej ogólnego, nie o człowieka.

pozdrawiam. Jolanta