Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kolejarze

24.12.2007 01:59
Poszukuje danych o kolejarzach z lat 30 - tych.

WankaNie wiem czego szukasz!
Polskie Koleje Państwowe 1918-1928

http://www.wbc.poznan.pl/publication/57777

http://img165.imageshack.us/my.php?imag ... dkamb0.jpg

http://img278.imageshack.us/my.php?imag ... 667zt7.jpg

http://img278.imageshack.us/my.php?imag ... 869td9.jpg

http://img278.imageshack.us/my.php?imag ... 071wp6.jpg

http://img278.imageshack.us/my.php?imag ... 273dk6.jpg

http://img278.imageshack.us/my.php?imag ... 475yc8.jpg

http://img388.imageshack.us/my.php?imag ... 677ol4.jpg

http://img278.imageshack.us/my.php?imag ... 879ce1.jpg

http://img519.imageshack.us/my.php?imag ... 081ni8.jpg

http://img519.imageshack.us/my.php?imag ... 283mq7.jpg

http://img519.imageshack.us/my.php?imag ... 485av2.jpg

Nie znam tych linków. Przenioslam je Tobie z innego portalu. Może się przydadzą.

Odpowiedzi (23)

Strona z 2 Następna >
25.04.2009 17:12
Wstyd mi !!!! absolutnie!!!! Jak to się mogło stać
że do tej pory nie podziękowałam za wsparcie.
"Gościu"
Robię to teraz
25.05.2009 22:29
poszukując mojego prapradziadka napisałam do archiwum kolejowego i dostałam takie informacje,może będą przydatne także dla kogoś innego
Jedna z dróg odszukania to:
Muzeum kolejnictwa
(biblioteka-archiwum)
ul.Towarowa 1
Warszawa
jest tam Spis pracowników kolejowych z lat 1931/32 ora z lat 1933/34
kolejna możliwośc to szukać wykazu pracowników w Archiwach:
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w KatowicachKatowice,ul.Asnyka 6;
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w Gdańsku,Gdańska,ul.Dyrekcyjna 2/4;
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w Krakowie ,Kraków,ul.Półłanki 1;
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w Lublinie.Lublin,ul.Chemiczna 8;
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w Poznaniu,Poznań,Al.Niepodległości 8;
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w Szczecinie,Szczecin,ul.Korzeniowskiego 1;
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w Warszawie,Warszawa,ul.Targowa 74;
PKP SA Centrala Archwum Obszarowe w Wrocławiu,Wrocław,ul.Joannitów 13.

Problem jest taki ,że akta osobowe przechowywane są 50 lat.
26.09.2009 12:04
Witam,

polecam bibliotekę Muz. Kolejnictwa w Warszawie. Pani Ewa - szefowa biblioteki to wspaniała i pomocna osoba

Ze starszych źródeł, można szukać w bibliotekach cyfrowych, m.in. w starych gazetach. Wszystko zależy co kogo interesuje. Swego czasu spisywałam wypadki kolejowe z różnych gazet.

Słyszałam też (niestety nie miałam możliwości sprawdzenia), że w BN znajduje się album wszystkich pracowników Wiedenki.

Jeśli ktokolwiek miałby jakieś wiadomości o skorowidzach starych kolejarzy (XIX-pocz. XX w.), jak również informacje dotyczące kolei II RP na Wołyniu, Podolu etc. - budowniczowie, wiadukty, mosty etc. będę szczerze zobowiązana.

Pozdrawiam,
6.01.2010 09:35
Witam,

poszukuję wszelkich informacji dotyczących kolei w Galicji Wschodniej, tj. na terenie obecnej Ukrainy - woj. lwowskie, wołyńskie, stanisławowskie, tarnopolskie, podolskie.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Marta
29.04.2010 23:00
Witam
czy jesli moj dziadek przed II wojną swiatowa mieszkał w Kołomyji i był maszynistą to mam szansę iż w archiwum kolejowym coś o nim znajdę??
30.04.2010 00:01
Witam,

jeśli Pani wie jak wyglądał dziadek, to może być na zdjęciu tableau wydanym z okazji pożegnania naczelnika stacji w Kołomyji.
Można także poszukać informacji w różnych przedwojennych czasopismach branżowych, typu Inżynier Kolejowy, Łącznik Kolejowy, Maszynista etc. Ale to będzie szukanie igły w stogu siana.

Zdjęcie, o którym wspomniałam nie jest niestety podpisane, tak więc tylko znając wygląd dziadka będzie Pani mogła stwierdzić czy jest on wśród innych pracowników stacji. Zdjęcie jest w zbiorach Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, obecnie eksponowane się na wystawie.

Jeśli chodzi o Kołomyję, to byłam w Bibliotece Miejskiej w Kołomyji - ale wszelkie materiały kolejowe jakie posiadają, dotyczą spraw ogólnych, m.in. tras dróg żelaznych.

Ze swojej strony zapraszam serdecznie na wystawę moich fotografii do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie pt.: "Dworce kolejowe Galicji Wschodniej". Wystawa jest otwarta do końca czerwca br, a następnie w lipcu i sierpniu będzie prezentowana we Wrocławiu.
Znajdują się tam zdjęcia współczesne dworców galicyjskich (budynki przedwojenne) jak również przedwojenne zdjęcia i pocztówki. Są zdjęcia dworca w Kołomyji oraz 2 przedwojenne fotografie przedstawiające kolejkę miejską przechodzącą przez środek miasta - do Słobody Rungurskiej.

Posiadanie spisów pracowników kolei galicyjskiej to by było coś - więc mogę Panią zapewnić, że popytam znajome osoby czy istnieje gdzieś taki spis i gdzie można go szukać.

Oczywiście polecam także sentymentalny wyjazd do Kołomyji.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta

PS. A jutro jadę do Wolsztyna na Paradę Parowozów
22.09.2010 23:49
Kochani!

Kolejny zabytkowy parowóz idzie na złom - w imię kasy - ale jeszcze walczymy. Wyślij kilka maili - to może pomóc, jeszcze nie jest za późno.

O co chodzi? DB Schenker sprzedała firmie KEM zabytkowy pomnik-parowóz. Rzecznik DB Schenker twierdzi, że firma KEM postawi go jako pomnik. Jednak firma KEM, która zajmuje się obrotem złomem, nie potwierdziła tego.
Parowóz o którym mowa to Ty2-5680 - KOMPLETNY, SPRAWNY (wlać wodę, wsypać węgiel i jedzie!), zabytkowy parowóz, który jeszcze wczoraj stał jako pomnik przed biurami firmy DB Schenker.

Poniżej adresy, przykładowe treści wiadomości (ewentualnie zmieńcie trochę żeby nie było od każdego takiej samej wiadomości) + informacje o parowozie.

1)

sekretariat(at)kem.com.pl - nabywca - tu napisz maila z pytaniem o dalszy los parowozu
stal(at)kem.com.pl - nabywca - tu napisz maila z pytaniem o dalszy los parowozu

Szanowni Państwo!

Doszły mnie słuchy, że nabyliście Państwo zabytkowy parowóz Ty2-5680. Mam nadzieję, że w celu ustawienia go jako pomnik, a nie w celu pocięcia na złom, co byłoby aktem barbarzyństwa na niespotykaną skalę. Zanim go Państwo zniszczycie wyślijcie zapytania do muzeów, skansenów i stowarzyszeń zajmujących się ochroną zabytków kolejowych a także do władz gmin, powiatów, województw - może ktoś go odkupi od Państwa i tym samym zabytek nie zostanie ocalony? Ten parowóz to unikat! A można go uruchomić i zarabiać na nim! Uprzejmie proszę o informacje o dalszym losie tego parowozu.

Z góry serdecznie dziękuję!

Z poważaniem,
...............


2)

andrzej.wyszynski(at)dbschenker.pl - Rzecznik DB Schenker (sprzedawca), do niego napisz maila pełnego rozczarowania jak można było złomiarzom sprzedać pomnik
sekretariat_railpolska(at)dbschenker.pl - sekretariat DB Schenker

Szanowni Państwo!

Zupełnie nie rozumiem jak można było firmie złomiarskiej sprzedać pomnik - zabytkowy parowóz. Przecież można było go wydzierżawić jakiemuś muzeum, gminie, a nawet przywrócić do ruchu i zarabiać na nim. Parowóz jest kompletny i sprawny!
Barbarzyństwo, krótkowzroczność, brak jakiejkolwiek odpowiedzialności społecznej!

Z poważaniem,
.................


3)

wkz.katowice@(at)poczta.internetdsl.pl - Woj. Konserwator Zabytków - tu napisz prośbę o zajęcie się sprawą + wpis do rejestru
wuoz.katowice(at)poczta.internetdsl.pl - Woj. Urząd Ochrony Zabytków - tu napisz prośbę o zajęcie się sprawą + wpis do rejestru

Szanowni Państwo!

Zwracam się z uprzejmą prośbą o jak najszybszą interwencję i objęcie ochroną prawną poprzez wpisanie do rejestru zabytków (na podst. art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - Dz. U. z dnia 17 września 2003 r.) parowozu Ty2-5680. Parowóz Ty2-5680 do dnia 20.09.2010 roku pełnił funkcję pomnika przed siedzibą PCC Rail Szczakowa, ul. Bukowska 12 w Jaworzno-Knieje. Został sprzedany firmie KEM Sp. z o.o. (www.kem.com.pl) zajmującej się obrotem złomem. Z pozyskanych informacji jakie otrzymałem wynika, że w dniu 21. września br. parowóz był transportowany szlakiem kolejowym do elektorowzowni w Sosnowcu Jęzor ul. Plażowa. Dalsze losy tego zabytku nie są znane.

Z poważaniem,
.................


Ponadto namów kogo się da żeby także wysłał(a).

Informacje w skrócie (kopia maila do WKZ i WOUZ):

Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie jak najszybszej interwencji ze strony wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, dot. wpisu do rejestru zabytków parowozu Ty2-5680 na podst. art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z dnia 17 września 2003 r.).

Parowóz Ty2-5680 do dnia 20.09.2010 roku pełnił funkcję pomnika przed siedzibą PCC Rail Szczakowa, ul. Bukowska 12 w Jaworzno-Knieje. Z pozyskanych informacji jakie otrzymałam wynika, że w dniu 21. września br. parowóz był transportowany szlakiem kolejowym do elektrowozowni w Sosnowcu Jęzor ul. Plażowa. Dalsze losy tego zabytku nie są znane.

Parowóz jest w idealnym stanie technicznym i posiada kompletny osprzęt, co sprawia że parowóz wygląda tak jakby zjechał z taśmy montażowej w czasie II Wojny Światowej w 1943 roku.

Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o roztoczenie opieki prawnej poprzez wpis do rejestru zabytków parowozu Ty2-5680, któremu może zagrażać niebezpieczeństwo choćby w postaci pocięcia na złom.

Pragnę zasugerować, że parowóz o którym mowa, mógłby stać się eksponatem Skansenu Kolejowego w Pyskowicach. Byłby on perełką wśród parowozów. Znalazłby dobrego opiekuna.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
15.01.2011 16:39
Poszukuję wszelkich informacji o katastrofie kolejowej, która miała miejsce w okresie 1907-1909 w okolicach stacji Miłosna. Mój pradziadek był wówczas zawiadowcą stacji i został obarczony niesłusznie wina za to zdarzenie, co przepłacił zdrowiem, a w efekcie życiem. Tak głosi rodzinna legenda, którą chciałabym zweryfikować. Czy ma ktoś może pomysł, w jakich źródłach szukać. W Muzeum Kolejnictwa nic nie znalazłam.Dziękuję z góry za każdy pomysł.
17.01.2011 21:49
Poszukuję wszelkich informacji o katastrofie kolejowej, która miała miejsce w okresie 1907-1909 w okolicach stacji Miłosna. Mój pradziadek był wówczas zawiadowcą stacji i został obarczony niesłusznie wina za to zdarzenie, co przepłacił zdrowiem, a w efekcie życiem. Tak głosi rodzinna legenda, którą chciałabym zweryfikować. Czy ma ktoś może pomysł, w jakich źródłach szukać. W Muzeum Kolejnictwa nic nie znalazłam.Dziękuję z góry za każdy pomysł.


Witam,

w Muzeum Kolejnictwa nie ma tego typu informacji, tak więc tam nie można było czegokolwiek znaleźć na ten temat.

Proponowałabym przejrzenie gazet z tamtego okresu, w których najprawdopodobniej będzie opisany ten wypadek. Proponuję Ekspres Wieczorny, Kurier Codzienny, Ilustrowany Kurier Codzienny, a nawet i Dziennik Poznański, w którym opisywane były sprawy kolejowe z całego kraju.

Dodatkowo może Pani zwrócić się z zapytaniem do archiwum Muzeum Przemysłu (choć wątpię czy cokolwiek tam się znajdzie) i do archiwum Ministerstwa Transportu i Komunikacji - może coś u nich zachowało się z tamtych czasów.
Choć szczerze powiedziawszy myślę, że główne informacje do jakich Pani jest w stanie dotrzeć to właśnie wycinki prasowe.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec

PS. Przyjęliśmy zasadę na Herbarzu, że przedstawiamy się i podpisujemy posty nazwiskiem. Korespondowanie z anonimem jest trochę nieprzyjemne, tak więc prosiłabym o zastosowanie się do zasad panujących na Herbarzu.
20.01.2011 20:49
Rzeczywiście nie podpisalam się, gdyż w ferworze wysyłania (pierwsza taka próba) zapomnialam. Dziękuję za wskazówki. Nie mam niestety doświadczenia w prowadzeniu poszukiwań tego typu i mam pytanie, gdzie moge dotrzeć do tak starych czasopism. W której bibliotece? Czy istnieje forma elejtroniczna? Dorota
21.01.2011 01:01
Witam,

proszę poszukać na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Dziennik Poznański jest na pewno dostępny w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Co do innych czasopism, to nie wiem. W każdym razie jak ich nie będzie online, to proszę wybrać się do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Tam są dostępne gazety na mikrofilmach w Czytelni Mikroform.

Jeśli potrzebowałaby Pani jakiejkolwiek pomocy, będzie nam miło pomóc

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
27.01.2011 22:51
Witam,gdzie mogę szukać informacji : Jan Hrynkiewicz-Sudnik lub Grynkiewicz-Sudnik s.Michała był maszynistą pociągu Moskwa-Władywostok,a następnie zawiadowcą stacji Mińsk,zmarł prawdopodobnie 1891r
pozdrawiam iwona
14.03.2011 13:41
Witam

Zauwazylam post powyzej i mam niesmiala prosbe.Rodzina mojego prapradziadka Ludwika Korony była rodzina kolejarska.Z opowiesci wiem ze bral on udzial przy budowie kolei transsyberyjskiej.W zwiazku z tym zawedrowal do Kowla gdzie przebywal dluzszy czas okolo lat 1886-1912.wraz z rozbudowa kolei podazyl dalej na wschod i zmarl gdzies na Syberii ale gdzie i kiedy nie wiadomo.Mam wiec pytanie czy mozliwe jest ustalenie tego faktu?

Serdecznie pozdrawiam
Sylwia
1.10.2013 15:48
Również polecam tę bibliotekę Muz. Kolejnictwa w Warszawie - przyjazna atmosfera
31.03.2015 17:44
Witam

Poszukuję informacji o moim dziadku i pradziadku , pracowali na kolei w Germakówce pow Borszczów woj Tarnopolskie w czasie II wojny światowej do 1944 r
Gdzie mogę szukać dokumentów ze tam pracowali
12.04.2015 17:14
Witam!
Można spróbować przeglądnąć Szematyzmy Galicji.
Przykładowo w Szematyzmie Galicji z roku 1883 podawani są niektórzy pracownicy kolei. Zobaczyć to można tutaj (format DJVU):

http://genealogyindexer.org/frame/d705/258/d

Na stronach od 486 do 508 w publikacji są wykazy pracowników kolei.
Podawani są według zajmowanego stanowiska, na przykład "Członkowie rady zawiadowczej" "Asystenci inż. IV."; "Elewi inżyn. I. kl." itp.
Oto przykłady:

Inspektorowie II. klasy.
Buresch Henryk, Lwów.
Erdt Frydryk, Lwów.

Inżynierowie III. kl.
Brodowicz Władysław, Lwów.
Kołaczkowski Julian. Lwów.
Langie Stanisław, Rzeszów.
JaworowskI - Lubicz Władysław, Jarosław.

Są to więc raczej wykazy władz różnego typu i obsługi technicznej, ale zawsze to coś.
Zapewne w innych Szematyzmach można znaleźć analogiczne wykazy pracowników C. K. kolei.

Jurek
28.04.2015 13:35
Witam

Mój dziadek i pradziadek pracowali na kolei w Germakówce pow Borszczów woj Tarnopolskie do roku 1944 października

Gdzie mogę takie dokumenty szukać ze byli pracownikami kolei
30.07.2015 11:10
Czy jest mi ktoś w stanie pomóc gdzie mam szukać pracowników kolejowych w jakim archiwum
13.11.2015 08:47
Za niedługo powstanie baza kolejarzy online, w której znajdziecie Państwo informacje na nurtujące Was pytania. O powstaniu bazy - z przyjemnością poinformuję.

Suzi45 - odnalazła przodków kolejarskich (w mojej obecności) w zasobie Archiwum historycznego m. Lwowa, gdzie są zgromadzone teczki personalne pracowników Lwowskiej Dyr. Kolei od 1884 do 1939 r.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
14.11.2015 10:19
Za niedługo powstanie baza kolejarzy online, w której znajdziecie Państwo informacje na nurtujące Was pytania. O powstaniu bazy - z przyjemnością poinformuję. (...)

Genialnie! Czekam z niecierpliwością.

Pozdrawiam
Witold
Strona z 2 Następna >