Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Etymologia nazwisk (2)

30.04.2009 07:54
Witam
Mam źródła, mogę pomóc.
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch

Zadaj pytanie o nazwisko
*Nie wstawiaj adresów mailowych - będą KASOWANE!
*Wcześniej sprawdź czy ktoś już nie pytał i przeszukaj ten dział
*Można pisać bez logowania, (ale post wyświetli się po akceptacji)
*Po zadaniu pytania przejdź do działu Słownik Biograficzny gdzie są opisy rodzin

Jak dowiedzieć się jeszcze więcej?
  1. Pochodzeniem i rodzajami nazwisk w genealogii zajmuje się etymologia i związana z nią onomastyka, Możesz się dowiedzieć więcej o typie swojego nazwiska i innych informacjach z tej dziedziny w Leksykonie.
Zobacz też
  1. Słownik biograficzny z opisami nazwisk - tworzony przez użytkowników, jeśli uzyskasz odpowiedź o swoim nazwisku, lub wiesz coś o historii rodziny koniecznie umieść tam tą informację a inni przyjdą do Ciebie.
  2. Wyszukiwarka nazwisk herbowych - Największa baza nazwisk ze wszystkich herbów Polski
  3. Twoje nazwisko wśród potomków Mieszka I ? - Informacje i lista
Pomoc w poszukiwaniach
  1. W dziale Porad i pomocy uzyskasz wparcie przy każdym problemie, a także możesz zamówić profesjonalną pomoc w różnych dziedzinach i obszarach poszukiwań genealogicznych.

Odpowiedzi (3417)

Strona z 171 Następna >
30.04.2009 10:45
Witam - bardzo dziękuję za możliwość - ja od razu zapytam o nazwisko Niewalda dla siebie i Sołtan dla p. Jerzego
30.04.2009 14:09
Witaj Marcinie

Niewalda (bez daty źródłowej) - w grupie nazwisk pochodzących od niemieckiej nazwy osobowej Neuwald, ta od nazw miejscowych Neuwald, Neuwalde.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
30.04.2009 14:10
Dla Jerzego

Sołtan (bez daty źródłowej) - w grupie nazwisk pochodzących od sułtan, ze staropolskiego sołtan ‘władca panujący w krajach muzułmańskich’, też z białoruskiego sałton, sułtan.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001
30.04.2009 14:39
Dziękuję serdecznie - pewno będę mieć jeszcze inne pytania w przyszłości
4.05.2009 11:47
Ankwicz i Czochron
Witam - bardzo uprzejmie prosiła bym o sprawdzenie nazwiska Czochron
a przy okazji z ciekawości można też Ankwicz ?
4.05.2009 13:04
Witaj Halino

Ankwicz –nie znalazłam; może od imion typu Anna, Jan, Han.

Czochron (bez daty źródłowej) - w grupie nazwisk pochodzących czochrać, ze staropolskiego czochrać, czuchrać, czochać, cochać ‘trzeć; czesać; drapać’.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
4.05.2009 15:54
Dodałem Słownik (to źródło) do Bibliografii - teraz można już prościej wskazywać źródło - wystarczy nacisnąć przycisk "bib" i w środek wpisać: "Rymut K., Nazwiska..." (mała czcionka, italiki, link i nawias zrobią się same)

Będzie to wyglądało tak:

Bibliografia

Rymut K., Nazwiska...



mam nadzieje że to ułatwi
5.05.2009 10:14
Witaj Marcinie

Stosuję w pracy na forach wiele ułatwień. Tu na razie tłumów nie widzę

Wprowadź do bibliografii II tom Słownika prof. Rymuta:

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo naukowe DWN, Kraków 2001

I podpowiedz mi, gdzie jest ten tajemniczy przycisk 'bib'. Ładnie to wygląda... Spróbuję...
5.05.2009 11:10
Przyciski są nad polem edycji podczas pisania posta. Takie szare prostokąciki

A co do tłumów - no cóż - wiadomo że większość ludzi zawsze korzysta z tego co się rzuca w oczy niekoniecznie najlepszego. Ważne że tutaj tworzymy wspólnie bazy danych i gromadzimy materiały jakich nie ma nigdzie indziej. Kto mądry ten tu w końcu trafia i najczęściej zostaje

A jeszcze można prosić o nazwiska Mosbauer i Everard (Ewerard) ?
5.05.2009 12:44
Witaj

Przycisk znalazłam. Nazwisk niestety nie. Mają nie tylko zagraniczny (angielski i niemiecki źródłosłów), ale i rzadko lub wcale w Polsce nie występują.
5.05.2009 13:19
Godwod
Witam, pozwolę sobie zadać pytanie o nazwisko Godwod.
Ponoć pradziad był z Wilna - ale z tego co się orientuje nie jest to nazwisko stricte Litewskie.

Z góry dziękuje
5.05.2009 14:34
Dziękuję Ewuniu
Everard i Mosbauer występowały na pewno w wieku XIX-tym - ale zapewne to byli koloniści. Tylko co Anglicy robili w Polsce ? hmmm...
5.05.2009 16:01
Witaj

Godwod (bez daty źródłowej) - w grupie nazwisk pochodzących od niemieckich nazw osobowych Godwein, Gottwin, te od imienia Gotwin.

Bibliografia

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

5.05.2009 16:12
Witam Ewo - ja również z prośba o sprawdzenie nazwisk : Krukowski, Teleżyński, Milowicz i Didkowski, z góry dziękuję A.K.
5.05.2009 19:32
Witaj

Didkowski (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od nazwy miejscowej Didkowce (na Kresach Wschodnich).

Krukowski 1443 – od nazwy miejscowej Kroków (na Kresach Wschodnich).

Bibliografia

Rymut K., Nazwiska Polaków ... 1999



Milowicz (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od miły, w pochodnych też od imion złożonych typu Milibor, Miłosław.

Teleżyński (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od telega, także od dawnego kresowego (rosyjskiego) telaga, telęga, talaga, teliga ‘prosty wóz gospodarski’.

Bibliografia

Rymut K., Nazwiska Polaków ... 2001

5.05.2009 22:55
Gaworkiewicz i Kulikiewicz
Witam !
Bardzo proszę o informację o etymologii nazwisk Gaworkiewicz i Kulikiewicz.Te nazwiska występują w Polsce rzadko.Gaworkiewiczów jest 11(i jest to na pewno ta sama rodzina), a Kulikiewiczów 56. Końcówki -icz sugerują jak mi się zdaje pochodzenie ukraińskie? Będę wdzięczna za informację.
Z poważaniem
Polinka
6.05.2009 08:29
Kujawski.

Witam. Chciałbym się czegoś dowiedzieć na temat nazwiska Kujawski.
Z góry dziękuję.
6.05.2009 19:03
Witaj

Kujawski 1397 – od nazwy regionu lub nazwy miejscowej Kujawy (częste).

Bibliografia

Rymut K., "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

6.05.2009 19:06
Witaj Polinko

Gaworkiewicz (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od gaworzyć ‘mówić niewyraźnie, gadać’, od staropolskiego gawor, gowor ‘mowa, głos’.

Kulikiewicz (bez daty źródłowej) – w grupie nazwisk pochodzących od kulik, dawniej kulig ‘ptak brodzący’.

Bibliografia

Rymut K. Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

6.05.2009 21:05
Pani Ewo!
Dziękuję bardzo za tak szybką i profesjonalną odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Polinka
Strona z 171 Następna >