Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Masoneria polska XIX i XX wieku

23.12.2007 18:23
Posiadamy kilka książek z listami nazwisk masońskich z historii Polski. M.in.
  1. Ludwik Hass, "Masoneria Polska XX wieku, losy, loże, ludzie", Wydawnictwo KOPIA, Warszawa 1996
  2. tenże, Wolnomularstwo w Europie Środkowo-wschodniej w XVIII i XIX wieku, Ossolineum 1982
  3. tenże, Zasady w godzinie próby, wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej 1929-1941
  4. tenże, Ambicje, rachuby, rzeczywistość, wolnomularstwo w Europie Środkowo-Wschodniej1905-1928
  5. Leon Hajn, "Polskie wolnomularstwo" 1920-1938, Czytelnik, Warszawa 1984
  6. ks. Stanisław Zaleski, O Masonii w Polsce od roku 1738 do 1822 na źródłach wyłącznie masońskich, Kraków 1908
  7. Małachowski-Łempicki St., Wykaz polskich lóż wolnomularskich oraz ich członków w latach 1738-1821..., PAU, Kraków 1929
  8. Zaleski St., O Masonii w Polsce od roku 1782 do 1822 na źródłach wyłącznie masońskich..., Kraków 1908
  9. Kargol A, Środowisko wolnomularskie w międzywojennym Krakowie, Ars Regia 2006
Zadaj pytanie o nazwisko
*Wcześniej sprawdź czy ktoś już nie pytał i przeszukaj ten temat (okienko nad wątkiem)
*Można pisać bez logowania
*Jako źródła będą podawane numery w nawiasach kwadratowych z listy powyżej

Hasło Masoneria (w naszym Leksykonie).

Odpowiedzi (36)

Strona z 2 Następna >
12.05.2009 20:45
Ciekawe że mało osób interesuje historia masońska - a niestety w tej niemal zbrodniczej czasami organizacji było sporo osób. Warto się dowiedzieć czasem czy był tam ktoś z rodziny, a jeśli tak to poznać jego powody, dlaczego dał się zwieść.

Masoneria zrobiła wiele złego pod pozorem działań dobroczynnych - ale była to część naszej historii, nie można od tego uciekać.

Coś więcej o masonerii z punktu widzenia katolickiego
hasło MASONERIA
w Encyklopedii OKIEM

Wcześniejsze pytania:
Rosmus Mam prośbę o sprawdzenie nazwiska Stankiewicz

okiem Owszem - występuje małżeństwo Józef i Wanda Stankiewicz - oboje byli członkami loży "Pokój" w Katowicach. Józef zmarł w Anglii po 1945, był prokuratorem w Katowicach. Po IX1939 w Wojsku Polskim na Środkowym Wschodzie, a potem w Anglii. Józef wymieniony w relacji W. Bocheńskiego a jego żona tu i również w listach T.K. Walkowskiego.

Marandara Interesują mnie nazwiska Maciejowski (Leopold) oraz Kawecki (Henryk) - bardzo proszę o info

okiem Leopolda Maciejowskiego nie ma ani nikogo o tym nazwisku. Henryka Kaweckiego jednak znalazłem. Ur. 12.5.1886 w Warszawie zm. 1942, pracownik aparatu bezpieczeństwa.. 1935-7 wiceminister spraw wewnętrznych. Członek dwóch lóż kolejno: Wielka Loża Narodowa Polski i Św. Graala - obie z Warszawy.

22.09.2009 12:11
Proszę o wyszukanie nazwiska Tarasiński - i mam nadzieję że nie będzie znalezione
22.09.2009 13:02
Spieszę donieść że w czterech wykazach masońskich nie ma nazwiska Tarasiński - Co oczywiście nie przesądza sprawy.

Jest tylko Bronisław Taraszkiewicz
9.10.2009 10:21
w tym wypadku to chyba cieszy że nie ma
12.10.2009 20:39
Witam,

poszukuję wszystkiego o rodzinie, więc jeśli można, to mam prośbę o sprawdzenia nazwiska Chróścicki, a także Chruścicki i Chrościcki, jako ze część rodzinki pisze się inaczej.

Z góry dziękuję!
Katarzyna
13.10.2009 15:59
Nie ma w czterech publikacjach nic dotyczącego Chróścickich (łącznie z innymi formami pisowni)

Znalazłem natomiast Bolesława Chruścickiego jako ucznia gimnazjum w Pszczynie w 1925, kolega z klasy Ferdynanda Radziwiłła
Maria Chruścicka 1876-1969 zam. Pluciński - poch. w Częstochowie na cm. Kule.
10.11.2009 00:49
Witam.

Poszukuje wiadomości o rodzinie Wróblewskich, wszystkie tropy prowadza mnie do Rodziny Wróblewskich, założycieli Biblioteki Wileńskiej itd . Czytałam gdzieś , iż Władysław był kolekcjonerem wszystkiego co związane z wolnomularstwem . Chciałam się dowiedzieć czy są jakieś wzmianki ( pewnie, tak) o nim - Władysław Wróblewski , moze jakies ciekawostki

Z góry dziękuje
Pozdrawiam
Izabela Helak
11.11.2009 17:34
Władysław Wróblewski - jest tylko raz wymieniony w 5 książkach o wolnomularstwie. Pisał on do w 1926 do tygodnika Ster. Pismo było polecone "szczególnej uwadze" masonów przez "Wielki Warsztat". Trudno powiedzieć czy był on stronnikiem, członkiem loży ... ale skoro traktowało o sprawach politycznych i gospodarczych to zapewno miało okpowiedni światopogląd, więc i ów Władysław musiał wyrażać podobne stanowisko.
11.11.2009 19:12
Proszę o sprawdzenie - Julian Sworowski (1852 -1902), z góry dziękuje i pozdrawiam A.K.
12.11.2009 00:49
Z przyjemnością zawiadamiam że w książkach które posiadam o masonerii brak osób nazwiska Sworowski
12.11.2009 22:39
Dziekuje .
Wiem, ze Wróblewscy interesowali się wolnomularstwem, ale właśnie nie wiem czy byli za czy przeciw .A mogłabym się dowiedzieć czegoś więcej o :para masońskiej organizacji Neoszubrawcy (rozwiązanej w 1914), nawiązującą do działającego w Wilnie w latach 1817-1822 Towarzystwa Szubrawców , o jej polityce itp lub moglibyście polecić mi jakaś ciekawa i obfita w szczegóły książkę ?

Dziękuje
Izabela Helak
13.11.2009 11:06
Niestety - podejrzewam że mało tu jest osób zajmujących się historią organizacji paramasońskich. Ja mam te książki głównie w celach genealogicznych.
Masoneria odegrała potwornie negatywną rolę wiele razy w naszych dziejach i wiele osób w różny sposób z nią współpracowało. Niektórzy próbowali ją wykorzystać do celów walki o wolność, niektórzy myśleli, że uda im się coś zmienić, niektórzy myśleli że to nowy nurt i że to nic złego, ale byli niestety i tacy którzy świadomie walczyli z polskim duchem jako z zabobonem.
W książkach które posiadam nie ma nic o Neoszubrawcach
24.06.2010 22:24
Witam, nie wiem jakiej gałęzi szukasz - Ja nazywam się Agnieszka Chrościcka, moja rodzina miała kiedyś przydomek sieczko i legitymowała sie herbem Leliwa (inni Chrościccy mieli herb Rola ale to zupełnie inna rodzina). Jakbyś była zainteresowana, to mamy dość dobrze udokumentowaną historię do XVIII w
pozdrawiam
Agnieszka
PS. mój adres to (mail wykasowany - reguły forum !)
26.06.2010 15:07
Czegoś nie rozumiem - dlaczego p. Agnieszka podpisała się jako Katarzyna ?
Poza tym - jeśli jest znane drzewo to dobrze by było opublikować je w Herbarzu - od tego on jest!
1.10.2010 19:40
посмотрите пожалуйста фамилии
Smilewicz
Mackiewicz
Markowski
Minkiewicz

Спасибо
4.10.2010 13:46
W tej książce (...XX wiek) na szczęście nie ma tych nazwisk -jest jednak jeden w "Ambicje Rachuby Rzeczywistość - Wolnomularstwo w Europie środkowo-wschodniej 1905-1928

Romuald Minkiewicz - jest wzmiankowany jako "autor moralistyki" która "w pełni współgrała z wolnomularskim ociosywaniem kamienia surowego" - choć sam nie był wolnomularzem.
Trzeba pamiętać że masoneria obejmowała tylko najwęższy krąg ludzi działających w kierunkach wolnomularskich - wiele oósb było w orbicie działania choć nie należeli sami do masonerii.
18.11.2010 20:20
Witam,
ja tez jestem Chrościcka herbu Leliwa z przodkiem Sieczko. Jak można dotrzeć do tego drzewa genealogicznego?
POZDRAWIAM
(mail wykasowany - reguły forum !)
23.01.2011 17:03
Czy w książce występuje nazwisko Tomala, Katryniok lub Widuch?
24.01.2011 10:17
Tomala, Katryniok, Widuch - te nazwiska nie występują na żadnej znanej mi liście masonów.
30.01.2011 20:40
Witam.

Natrafiłem na taką informację:

"MIŁADOWSKI Roman, 'Mason' II stopnia (ok. 1820) w loży 'Pochodnia Północy' ('Północna pochodnia'?), która została założona w Mińsku w 1816 r."

Może zetknął się Pan z informacjami o tej osobie?
Chętnie bym "uściślił" te dane...

Pozdrawiam. Darek Miładowski
Strona z 2 Następna >