Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ellis Island

5.03.2010 23:03
Witam!
W związku z tym, że od dawna mam dostęp do bazy danych imigrantów przybyłych do USA, którzy byli rejestrowani w tej bazie od roku 1892, mogę pomóc w odnalezieniu danych osób.
W latach 1892-1924 na wyspie działało główne centrum przyjmowania imigrantów do Stanów Zjednoczonych przybywających z Europy na wschodnie wybrzeże (podobna stacja na zachodnim wybrzeżu znajdowała się na wyspie Angel nieopodal San Francisco). Przez cały okres jej działania, do chwili ostatecznego zamknięcia w 1954, stacja przyjęła około 12 milionów imigrantów.
Jeśli więc ktoś ma przodków, czy krewnych, którzy przybyli w tych latach do Ameryki, proszę o pytania. Postaram się pomóc w miarę moich możliwości.
Pozdrawiam
Józek

Odpowiedzi (93)

Strona z 5 Następna >
5.03.2010 23:53
W związku z tematem... polecam wydaną w zeszłym roku książkę pt.: "Wyspa-klucz" - właśnie o Ellis Island. Bardzo ciekawa, czyta się jednym tchem.

Pozdrawiam,
Marta
24.03.2010 23:14
W 1910r wypłynąl Piotr Molski, syn Jana Molskiego i A nny Fidrockiej.Interesują mnie wszelkie informacje jakie tam są zawarte.I jeszcze Popławski, syn Ewy Czarniawskiej i Aleksandra Popławskiego-wyjechał z Podlasia.Będę wdzięczna za najdrobniejszą informację.
Irena
26.03.2010 23:20
Droga Pani Ireno!
Znalazłem Piotra Molskiego, ale obawiam się, że to nie o niego chodziło.

imię: Piotr
nazwisko: Molski
narodowość: rosyjska (?)
ostatnie miejsce zamieszkania: Ruda
data przybycia: październik 24, 1902
wiek: 21 płeć męska, kawaler
statek: Cassel
port wypłynięcia: Bremen
Manifest Line Number: 0022

Z Popławskich znalazłem kilkanaście osób, szkoda, ze nie podała Pani imienia. Pierwszy z nich pochodził z Zambrowa:
imię: Aleksander
nazwisko: Poplawski
narodowość: rosyjska- Polak,
ostatnie miejsce zamieszkania: Zambrow, Russia
data przybycia: 21 kwiecień, 1911
wiek 18 lat płec męska, kawaler
statek: Rhein
port wypłyniecia: Bremen
Manifest Line Number:?

Samych Popławskich jest na liście bardzo dużo, gdyby mogła Pani określić ich imiona lub miejscowości, z których pochodzili, byłoby łatwiej mi znaleźć. Szkoda, ze przy tych danych nie ma imion rodziców, byłoby zdecydowanie łatwiej.
Pozdrawiam i czekam na bliższe dane.
Józek
29.03.2010 00:13
To jest ten mój Piotr.Pochodził z Rudy koło Krypna .Rodzice to Jan Molski i Anna Fidrocka. Wyjechał prawdopodobnie z córką brata-ale chyba nie rodzonego,bomam metryki i żył w kraju., ale to jeszcze nie sprawdzone i do tego nie doszłam.
Z Popławskimi to skomplikowana sprawa. Rodzice:Aleksander Popławski i Ewa CZarniawska mieli czterech synów i dwie córki.Mieszkali w Jarmarkowszczyżnie koło Brańska.Tam urodziła się moja prababcia Ludwika w 1878r.-jedna z dwóch córek Aleksandra.Aleksander z Ewą wzięli ślub pod nieobecność rodziców w 1870r.-rodzice byli po powstaniu wywiezieni na Syberię.Jak rodzice wrócili to kazali córce z e swoim mężem opuścić Jarmarkowszczyznę, ponieważ nie odpowiadał im mąz Ewy.Jak dotąd nie znalazłam aktu urodzenia żadnego chłopca, jedynie w akcie zgonu Aleksandra z Choroszczy w1846- 1920r.były imiona:Władysław, Stanisław, Feliks i Józef.Z przekazu córki Ludwiki wiem, że w 1963r.- w tym roku Ludwika zmarła-. przyszły ostatni raz pieniądze z Ameryki. Czy wyjechało dwóch czy jeden tego nie wiadomo.Dlatego też nie umiem powiedzieć gdzie się urodzili,a w B-stoku i w Bransku nie ma metryk urodzen z lat 1870-1888.
Może te informacje coś przybliżą, bo tylko tyle wiem.
Serdecznie dziękuję za poświęcony czas, ale może właśnie tą drogą znajdę którego kolwiek Poplawskiego.
Pozdrawiam Irena
29.03.2010 08:18
Witam,

w kościele Mormonów są mikrofilmy z księgami metrykalnymi parafii w Brańsku z lat 1797 - 1890. Centra Mormonów są w Warszawie i we Wrocławiu.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta
29.03.2010 15:55
Serdecznie dziękuję za informację. W czerwcu sprawdzę jeszcze w archiwum w Drohiczynie a potem zobaczę co będzie dalej.A czy mając imiona i nazwiska rodziców , można odszukać daną osobę nie znając jej imienia?Osobiście nie mam pojęcia jak wyglądają takie wykazy ze statków,ale może byłaby jakaś szansa.Chodzi mi o tych Poplawskic, jeden z czterech, ale który?
Ponieważ Piotr Molski jest na 100% mój, to mam pytanie; jak teraz dowiedzieć się o jego póżniejszych losach? czy założył rodzinę i miał potomków? Nie mam kogo zapytać,gdyż starsza generacja tego rodu już odeszła, a młodsi nic nie wiedzą.
Pozdrawiam
Irena
29.03.2010 22:07
Niestety, moje możliwości poszukiwawcze na tym się kończą. Baza danych Ellis Island zawiera jedynie dane osób, które przybyły do USA i dalej trzeba by szukać poprzez Mormonów lub archiwa amerykańskie, ale gdzie? Tego już nie wiem.
Sprawdzę jeszcze Popławskich, ale to za jakiś czas. Dziś jestem zbyt zajęty.
Pozdrawiam serdecznie
Józek
3.04.2010 00:06
Na amerykańskim portalu Zabasearch znalazłem dane Józefa Popławskiego ur. w 1925 roku w Milwaukee, ale czy był on synem Aleksandra, tego już nie wiem.
3.04.2010 01:28
Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.Może uda mi się odnaleźć daty urodzenia,ale na to trzeba więcej czasu.
Życzę radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.
Irena
9.04.2010 21:07
Witaj Józefie
Prosiłbym o sprawdzenie kilku krewnych
1.August Dunajewski -zmienił nazwisko na Duna -; rodzice,Antoni Dunajewski;Julia z Jaworskich
2.Tomasz Dunajewski-brat Augusta " "
3.Władysław Dunajewski-brat Augusta
4.Włodzimiera Dunajewska-córka Augusta zam.Nickerson
5.Roman Dunajewski-syn Augusta
6.Alfred Dunajewski-syn Augusta
7.Maria Dunajewska-córka Augusta
pozdrawiam miło Paweł
p.s. prawdopodobnie urodzeni we Lwowie ,na pewno Galicja
12.04.2010 21:58
Witam!
Z przykrością to stwierdzam, ale nie znalazłem w Ellis Island Augusta Dunajewskiego, ani Duny. Z osób mi podanych znalazłem:

imię: Tomasz
nazwisko: Dunajewski
narodowość: Austria, Polish
ostatnie miejsce zamieszk.: Przemysl, Galicia
data przybycia: sierpień 07, 1910
wiek przbycia: 28 lat płeć męska, kawaler
statek Celtic
port wypłynięcia: Liverpool
Manifest Line Number: 0011

imię: Władysław
nazwisko: Dunajewski
narodowość: Austria, Polish
ostatnie miejsce zamieszk.: Trembowla
data przybycia: czerwiec 05, 1905
wiek przybycia: 22lata płeć męska , kawaler
statek: Caronia
port wypłynięcia: Liverpool
Manifest Line Number: 0017

imię: Barbara
nazwisko: Dunajewski
narodowość: Austria, Polish
ostatnie miejsce zamieszk.: Trembowla
data przybycia: Jul 05, 1905
wiek przybycia: 46 lat płeć żeńska, wdowa
statek Caronia
port wypłynięcia: Liverpool
Manifest Line Number: 0016

Znalazłem jeszcze kilka osób o tym nazwisku, ale o innych imionach (z Trembowli):
Julian Dunajewski (Trembowla)
Julian Dunajewski
Stanisław Dunajewski

Starałem się znaleźć młodsze z tych osób na liście w serwisie Zabasearch, ale niestety, brak danych. Być może są jeszcze inne wyszukiwarki osób w USA, ja znam tylko te dwie.
Pozdrawiam serdecznie
Józek
12.04.2010 22:20
Poszukałem trochę u Mormonów i oto, co znalazłem:

Władysław Dunajewski syn Franciszka i Barbary, ur. Trembowla
żona Eleonora z d. Szczepanek ślub 1908

Mary DUNAJEWSKI
data urodz.: 14 Sep 1893
data śmierci: 23 Sep 1992
Social Security Number: 366-68-2990
State or Territory Where Number Was Issued: Michigan

ostatnie m. zamieszk.
ZIP Code: 72687
Localities: Yellville, Marion, Arkansas

Myślę, że nie są to jednak właściwe osoby.
Pozdrawiam
Józek
13.04.2010 15:51
Dzięki za informacje.Teraz przebadam wszystko .
Pozdrawiam miło
Paweł.
21.05.2010 00:25
Mam prośbę do Admina, aby ten poddział przenieść gdzie indziej, gdyż za jakiś czas zniknie on z pierwszej strony i wtedy ktoś potrzebujący pomocy w sprawie emigracji do USA nie zauważy tego działu w natłoku innych działów, na pewno potrzebnych, ale jednak innych.
Pozdrawiam
Józek
21.05.2010 23:12
Odpowiadam Panu Wojtkowi, który prosił o informacje na temat rodziny Piedel. Oto informacje, które udało mi się uzyskać:

imię: Anna
nazwisko: Piedel
narodowość- rosyjska, polska
ostatnie miejsce pobytu: Jeżowe, Rosja
data przybycia: październik 18, 1912 rok
wiek: 17lat płeć- żeńska, panna
statek: Mauretania
port wypłynięcia: Liverpool
Manifest Line Number: 0007

imię: Antoni
nazwisko: Piedel
narodowość: austriacki Polak (Austria Pole)
ostatnie miejsce pobytu: Jeżowa, Galicia
data przybycia: wrzesień 13, 1910
wiek: 20 lat płeć męska, kawaler
statek: Kronprinzessin Cecilie
port wypłynięcia: Bremen
Manifest Line Number: 0024

First Name: Josef
Last Name: Piedel
Ethnicity: Austria Polish
Last Place of Residence: Yeziowe
Date of Arrival: Oct 15, 1902
Age at Arrival: 29y Gender: M Marital Status: S
Ship of Travel: Grosser Kurfurst
Port of Departure: Bremen
Manifest Line Number: 0015

First Name: Sobyeston (zapewne Sebastian)
Last Name: Piedel
Ethnicity: Austrian, Polish
Last Place of Residence: Jezow
Date of Arrival: Dec 10, 1903
Age at Arrival: 16y Gender: M Marital Status: S
Ship of Travel: Graf Waldersee
Port of Departure: Hamburg
Manifest Line Number: 0001

First Name: Teresa
Last Name: Piedel
Ethnicity: Galician, W
Last Place of Residence: Jezow
Date of Arrival: Sep 06, 1898
Age at Arrival: 19y Gender: F Marital Status: S
Ship of Travel: Trojan Prince
Port of Departure: Genova
Manifest Line Number: 0024

First Name: Wojciech
Last Name: Piedel
Ethnicity: Austria, Polish
Last Place of Residence: Jezowa, Austria
Date of Arrival: Apr 03, 1912
Age at Arrival: 17y Gender: M Marital Status: S
Ship of Travel: Finland
Port of Departure: Antwerp
Manifest Line Number: 0029

Jest jeszcze kilka osób o tym nazwisku z Galicji, tylko że z innych miejscowości. Oto te osoby:
- Agnieszka Piedel- Łętownia
- Josef Piedel Konincha- Rosja
- Jan Piedel- Rosja (bez miejscowości)
- Józef Piedeł- Łętownia
- Katarzyna Piedel- Wola Zaszica (?)
- Marcin Piedel- Zczova (?)
22.05.2010 10:55
a czy ma pan mozliwosc przesałanie mi skanów z tych kasiag zgadza mi sie Anna ale moze tam bede wpisani rodzice jej
22.05.2010 20:05
Przykro mi, ale skany te tzw. Ship manifest list są nawet dla mnie niedostępne. Dostępne są, ale za opłatą 19 lub 29 $ w zależności od rodzaju powiększenia. Jest tam blokada kopiowania, wobec tego niewiele mogę pomóc. W takim manifeście nie ma jednak danych rodzinnych, jedynie dane osoby, u której emigrant się zatrzyma. W pomniejszeniu nie mogę jednak tego odczytać.Przykro mi, ale na tym moja pomoc chyba się zakończy
Pozdrawiam
23.05.2010 22:38
Mój dziadek Bolesław Chmielewski ur. w Toruniu 26-06-1876r. syn Jana i Małgorzaty wyjechał do Ameryki wraz z bratem na początku XX-go wieku.Szukam wszelkich informacji na ten temat, szczególnie na temat brata mego dziadka.Dziadek Bolesław wrócił do Polski /przepraszam-nie wiem po jaką cholerę/by w roku 1914 zastał aresztowany przez ruskich w Wilnie i wywieziony na Sybir.Za wszelkie informacje będę wdzięczny Pozdrawiam juras
24.05.2010 23:50
Witam!
Oto wpis na ten temat:
imię: Bolesław
nazwisko: Chmielewski
narodowość: Germany, German
ostatnie miejsce zamieszkania: Thorn, Germany(Toruń)
data przybycia: Jul 27, 1909
wiek wyjazdu: 30 lat płeć męska, kawaler
Ship of Travel: Noordam
Port of Departure: Rotterdam, Holland
Manifest Line Number: 0012

Niestety, nie mam możliwości opublikowania skanu listy przewozowej. Jest ona płatna, a informacja podana przeze mnie jest zapewne zbyt lakoniczna. Dobre jednak i to.
Pozdrawiam
Józek
24.05.2010 23:51
Jak brat Bolesława miał na imię?
Strona z 5 Następna >