Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Zbigniew Hauser - Podróże po cmentarzach Ukrainy

28.08.2008 11:00
Witajcie!
Posiadam 3 tomy opracowania Zbigniewa Hausera "Podróże po cmentarzach Ukrainy"
Aby przybliżyć zainteresowanym treść opracowań podaję za autorem: " Opracowanie obejmuje zauważone inskrypcje polskie, niemieckie ( i o wiele rzadsze czeskie ). Inskrypcje ukraińskie uwzględniono tylko w przypadku najbardziej wartościowych pomników". Informacje z poniższych cmentarzy zostały spisane w latach 90 tych XX w.

1. Tom - woj. stanisławowskie obejmuje miejscowości: Bohorodczany, Bolechów, Bołszowice, Bukaczowce, Bursztyn, Delatyn, Dolina, Dryszczów, Firlejów, Gwoździec, Halicz, Horodenka, Jaremcze, Kałusz, Kołomyja, Konkolniki, Kosów, Kuty, Łysiec, Mikołajów, Mikuliczyn, Morszyn, Nadwórna, Obertyn, Ottynia, Peczeniżyn, Rohatyn, Rożniatów, Ruda, Sokole, Sołotwina, Stanisławów, Stary Rozdół, Stryj, Mołotków, Zielona, Pasieczna, Rafajłowa ( cztery ostatnie należą do szlaku II Brygady Legionów Polskich), Śniatyn, Tatarów, Tłumacz, Tyśmienica, Worochta, Zabłotów, Żurawno, Żydaczów, oraz opisane jako aneks: Kijów - Cmentarz Bajkowy i Żytomierz.

2.Tom - woj. tarnopolskie obejmuje miejscowości: Białobożnica, Biały Kamień, Bilcze Złote, Borszczów, Brody, Brzeżany, Buczacz, Budzanów, Busk, Buszcze, Cecowa, Chomiakówka, Chorostków, Czerwonogród i Nyrków, Czortków, Darachów, Dunajów, Gliniany, Gołogóry, Grzymałów, Horożanka, Howiłów, Husiatyn, Jabłonów, Jagielnica, Janów nad Seretem, Jazłowiec, Jezierzany, Kamionka Strumiłowa, Kopyczyńce, Koropiec, Kozowa, Krzywcze Górne, Kurowice, Kutkorz, Lackie, Leszniów, Liczkowce, Łopatyn, Mielnica, Mikulińce, Milatyn Nowy, Monasterzyska, Olesko, Pawłów, Pieniaki, Podhajce, Podhorce, Podkamień, Podwłoczyska, Pomorzany, Ponikwa, Potok Złoty, Przemyślany, Radziechów, Sidorów, Skała, Skałat,
Streptów, Strusów, Supranówka, Szczurowice, Szmańkowice, Szumalny, Świrz, Tadanie, Tarnopol, Tłuste, Toki, Toporów, Trembowla, Ujście Biskupie, Ujście Zielone, Wiśniowczyk, Wyżniany, Zadwórze, Zaleszczyki, Załoźce, Zawałów, Zbaraż, Zborów, Złoczów, Złotniki, Żelechów Wielki.

3. Tom - woj. lwowskie ( część wschodnia ) obejmuje miejscowości: Bełz, Biłka Szlachecka, Borysław, Bóbrka, Chyrów, Czukiew, Dawidów, Dobromil, Drohobycz, Felsztyn, Gródek Jagielloński, Hodowica, Janów nad Wereszycą, Jaworów, Komarno, Krakowiec, Krukienice, Krystynopol, Kulików, Lubień Wielki, Magierów, Majdan, Medenice, Mosty Wielkie, Mościska, Myślatycze, Nawaria, Niemirów, Niżankowice, Nowe Miasto, Obroszyn, Pustomyty, Radłowice, Rawa Ruska, Rudki, Sambor, Sądowa Wisznia, Sąsiadowice, Schodnia, Siemianówka, Sokal, Stara Sól, Stare Sioło, Stary Sambor, Stebnik, Stojańce, Strzałkowice, Szczerzec, Tartaków, Truskawiec, Tuligłowy, Turka nad Stryjem, Uhnów, Waręż, Winniki, Wojutycze, Wybranówka, Zimna Woda, Żółkiew.

Kierując zapytania odnośnie powyższego proszę o podanie numeru tomu lub nazw miejscowości.
W publikacji jest umieszczonych wiele zdjęć nagrobków i steli. Dla zainteresowanych mogę podsyłać skany na podany adres mailowy.

Zadaj pytanie o nazwisko
*Wcześniej sprawdź czy ktoś już nie pytał i przeszukaj ten dział
*Można pisać bez logowania

Serdecznie Wszystkich pozdrawiam
Magdalena Smolska - Kwinta

Odpowiedzi (514)

Strona z 26 Następna >
14.09.2008 17:02
Dzien dobry interesuje mnie rodzina Czop z Husiatynia, moze znajda sie w tomie 2 dziekuje
14.09.2008 21:23
Witaj
Dzięki za udostępnienie ciekawej pozycji. Próbuję odnaleźć historię kilku rodzin niestety na ślepo. Pisałaś mi już odpowiedzi z II tomu. W trzecim widzę potencjalne możliwości.

Największą zagadkę stanowi rodzina Orthnerów - Mogą wystąpić ślady w Starym Samborze
Oczywiście nieodmiennie Topolnickich - też Stary Sambor, Stebnik - powinni się tam pojawiać, tam było ich gniazdo kilka kilometrów na południe.
I jeszcze ewentualnie Stecki w tomie II - Brody.

16.09.2008 17:04
Dzien dobry interesuje mnie rodzina Czop z Husiatynia, moze znajda sie w tomie 2 dziekuje


Dzień dobry
Na cmentarzu w Husiatyniu nie jest wzmiankowane nazwisko Czop. Znalazłam inne wpisy.

Cmentarz katolicki w Trembowli.
"Agnieszka Czop żyła lat 68 umarła R. 1896"
Stylizowany krzyż podolski.
"Szczepan Czop 1843-1903 żona Katarzyna 1870-1904 curka Franciszka 1900-1915 syn Józef 1902-1904"
Nagrobek z różowego kamienia, na podmurowaniu, zwieńczony żłobkowanym kamiennym krzyżem.
"Tu spoczywa Zofia Czop z domu Partyka żyła lat 19 zmarła 1897"
Krzyż podolski z różowego kamienia.
"Kalus(?) Czop 6/8 1906 - 11/10 1920 z Semenowa"
Nagrobek z różowego kamienia, dekorowany draperią i maską Cierpiącego Chrystusa.
16.09.2008 17:44
Witaj
Dzięki za udostępnienie ciekawej pozycji. Próbuję odnaleźć historię kilku rodzin niestety na ślepo. Pisałaś mi już odpowiedzi z II tomu. W trzecim widzę potencjalne możliwości.

Największą zagadkę stanowi rodzina Orthnerów - Mogą wystąpić ślady w Starym Samborze
Oczywiście nieodmiennie Topolnickich - też Stary Sambor, Stebnik - powinni się tam pojawiać, tam było ich gniazdo kilka kilometrów na południe.
I jeszcze ewentualnie Stecki w tomie II - Brody.



Bardzo proszę
Tom II
Nie odnalazłam Steckich w Brodach, są wzmiankowani na cmentarzu w Jagielnicy k. Czortkowa.
" Śp Rodzina Steckich"
Zaniedbany nagrobek zwieńczony figurą Chrystusa Miłosiernego.

Tom III
Orthnerów nie odnalazłam, ani w Starym Samborze, ani w spisie:(
Topolnickich owszem
Cmentarz katolicki w Chyrowie.
"Domicela Topolnicka właścicielka dóbr zm. 1891 w 64 r życia
Wnuk Stanisław Kobak Prawnik 4/12 1865 - 24/2/ 1888"
Obelisk z szarego marmuru ze śladami dwóch fotografii.

Cmentarz katolicki w Samborze.
"Paulina z Fritzów Topolnicka Tercyarka św. Franciszka przeżywszy 64 lat zm. 18.11.1902 Prosi o westchnienie anielskie"
Kamienny pomnik zwieńczony figurą Niepokalanej (bez głowy). Ogrodzenie żeliwne. Tablica inskrypcyjna a szarego marmuru.
Jest maleńkie zdjęcie ( czarno białe ) mogę podesłać skan.

Topolnickich w Starym Samborze i w Stebniku brak:(

Tom I
Żytomierz - katakumby
"Konstancya z Dunin - Wąsowiczów Stecka 1845-1907"

Cmentarz katolicki w Żytomierzu.
"Helena z Kundziców Stecka zm. 1912"
16.09.2008 22:24
Dzięki serdeczne

To niezwykle cenne informacje. (ze skanem nie rób sobie kłopotu). Najbardziej ciekawe jest "Paulina z Fritzów Topolnicka" - mój pradziadek Topolnicki Edwin ożenił się z Władysławą Fritze, nie miała ona siostry Pauliny - ale może kuzynkę ?? - hmmm. Interesujące...

Dziękuję uściskiem dłoni
18.09.2008 09:55
Czy w tomie III w Borysławiu jest jakiś Kropiwnicki ?
Będę wdzięczna.
22.09.2008 13:42
Czy w tomie III w Borysławiu jest jakiś Kropiwnicki ?
Będę wdzięczna.


Witaj Kropko
Niestety nie mam dla Ciebie pomyślnych wieści.
Nie odnalazłam Kropiwnickich na cmentarzu w Borysławiu.
25.09.2008 18:39
W każdym razie serdecznie dziękuję, chociaż to dziwne, ... no ale przecież to nie jest spis wszystkich grobów jakie były tam kiedykolwiek ....

4.10.2008 17:38
Magdo, a gdzie taką piękną papugę dorwałaś na tym awatarze ?
4.10.2008 18:11
To taka przelotna wakacyjna znajomość. Nie mogłam zabrać ze sobą do domu to mam choć fotkę:)
9.10.2008 08:12
Witam. Czy mogę prosić o sprawdzenie w tomie 3 miejscowość Majdan i Żółkiew nazwiska Józków i Gawlicki /a. Interesują mnie również nazwiska Romanów ( może być pisane też przez „o”), Janz, Krasota, Podoluk, Zinterstein – w tomie 2 miejscowość Radziechów i być może Monasterzyska.
Z góry bardzo dziękuję Magdalena
Mój adres rotmirwschowa@wp.pl
13.10.2008 08:26
Witam. Czy mogę prosić o sprawdzenie w tomie 3 miejscowość Majdan i Żółkiew nazwiska Józków i Gawlicki /a. Interesują mnie również nazwiska Romanów ( może być pisane też przez „o”), Janz, Krasota, Podoluk, Zinterstein – w tomie 2 miejscowość Radziechów i być może Monasterzyska.
Z góry bardzo dziękuję Magdalena
Mój adres rotmirwschowa@wp.pl


Witaj Magdo,
Niestety w Majdanie i Żółkwi nie odnalazłam nazwisk Józków i Gawlicki.
Mam natomiast informacje z innych cmentarzy.

Cmentarz katolicki w Drohobyczu.

" Grobowiec rodziny Józków / Tu spoczywa Rozalja z Buntów Józkowa przeżywszy lat 72 / zmarła 1928 // Józków Stefan przeżywszy lat 70 zmarł 1970"
Inskrypcja po stronie lewej
" Tu spoczywa Michał Józków / przeżywszy lat 80/ zmarł 1936 // Józkowa Marja / przeżywszy lat 77/ zm. 1982"
Inskrypcja po stronie prawej . Grobowiec.

Innych nazwisk nie odnalazłam
13.10.2008 11:14
Witam. Bardzo dziękuje za pomoc i informację. Czy możesz sprawdzić jeszcze nazwisko Rotkiewicz, Andrukiewicz i Gudynowski. Dziękuję Magdalena
14.10.2008 08:43
Witam. Bardzo dziękuje za pomoc i informację. Czy możesz sprawdzić jeszcze nazwisko Rotkiewicz, Andrukiewicz i Gudynowski. Dziękuję Magdalena


Magdo,
Niestety nic nie znalazłam
14.10.2008 09:02
Bardzo dziękuję Magda
14.10.2008 12:32
Witam i jeszcze raz zwracam się z prośbą. Jeśli to możliwe to proszę o sprawdzenie czy w podanych miejscowościach występują Krukowscy. Miejscowości te to: tom 1 - Rohatyn i w aneksie Kijów i Żytomierz, tom 2 - Trembowla, tom 3 - Bóbrka. Z góry serdecznie dziękuję A.K.
14.10.2008 13:12
Witam i jeszcze raz zwracam się z prośbą. Jeśli to możliwe to proszę o sprawdzenie czy w podanych miejscowościach występują Krukowscy. Miejscowości te to: tom 1 - Rohatyn i w aneksie Kijów i Żytomierz, tom 2 - Trembowla, tom 3 - Bóbrka. Z góry serdecznie dziękuję A.K.


Aniu, oto co znalazłam dla Ciebie:

Cmentarz katolicki w Żytomierzu.
"Jadwiga z Panowskich Ilińska przeżywszy lat 63 zm.1895 // Anna z Krukowskich Ilińska zm. 1894"

Cmentarz katolicki Budzanowie.
" Marcela z Zająców Krukowska 1874 - 1959 // Franciszek Krukowski 1869 - 1952 // Matylda Krukowska 1908 - 1968"

Cmentarz katolicki w Busku.
"Marya Krukowska przeżywszy lat 26 zm. 16/8 1924 / Prosi o Anioł Pański"
Nagrobek kamienny. Obok rozbita figura świętej(?) ze zwieńczeniem (?)

Cmentarz katolicki w Trembowli.
"Tekla Krukowska żyła lat 80 zm.1930"
Nagrobek z różowego kamienia, wieńczony prostym krzyżem.

"Zofia Krukowska 1846-1922 // Grzegorz Krukowski 1849-1929"
Nagrobek z różowego kamienia zwieńczony sękatym krzyżem.

"Antoni Krukowski 1871-1934"
Płyta nagrobna.
14.10.2008 15:06
Bardzo dziękuję za ciekawe dla mnie wiadomości!! Pozdrowienia A.K.
16.02.2009 14:45
Witaj Magdaleno

Proszę Cię bardzo o odszukanie w tomie III osób o nazwisku Fiałkowski lub Fijałkowski .

Pozdrawiam Ryszard
11.03.2009 15:41
Proszę jeszcze raz o sprawdzenie w tomie I , aneks - Kijów i Żytomierz nazwisk : Ruszczyc, Szymański i Odyniec - z góry dziękuję.
Strona z 26 Następna >