Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Abramowscy

9.02.2012 08:18
Nazywam się Piotr Abramowski. Mój Ojciec, Mieczysław urodził się w Smoleńsku w 1917 roku w rodzinie zesłańców po powstaniu listopadowym. Miał dwóch braci (Bronisław i Czesław) Cała trójka skończyła Szkołę Morską i pracowała ma morzu. W czasie wojny wszyscy bracia pływali w konwojach. Wszyscy trzej zostali kapitanami żeglugi wielkiej (Bronisław i Czesław nie wrócili po wojnie do Polski i pływali na statkach amerykańskich). Wszyscy już odeszli na wieczną wachtę. Ojciec mojego Ojca, Wacław urodzony w 1873, po powrocie do Polski (po dramatycznej ucieczce z Rosji) wstąpił do wojska i został dowódcą (?) 5 Pułku Saperow. Posiadam jego wizytówkę (Wacław Abramowski - Inżynier Wojskowy, Rzeczywisty Członek Cesarskiego Instytuytu Historyczno Archeologicznego - Warszawa - I Nadwiślański dystans inżynierski) Przed śmiercią mój Ojciec przekazał mi trochę dokumentów, zdjęć i wizytówek jakie zachowały się po wszystkich ucieczkach, przeprowadzkach itp. Będę je stopniowo skanowań i udostępniać. Na razie nie bardzo wiem jak, ale "dla chcącego nie ma nic trudnego"
Matka mojego Ojca, Barbara z domu Gzowska jest pochowana razem z mężem na Powązkach.
Bardzo proszę o poprawianie ewentualnych błędów - wiem tak niewiele.. Co więcej, większość posiadanych przeze mnie dokumentów jest w języku rosyjskim.

Komentarze (4)

13.02.2012 12:55
Ja tylko dodam link do [url]listy biogramów tego nazwiska[/url] w naszym Herbarzu (lista jest generowana automatycznie - po dodaniu kolejnych w Słowniku Biograficznym - zwiększy się sama)
26.02.2012 23:29
Witam serdecznie, nie wiem, czy będe w stanie pomóc,ale spróbóję.Przedewszystkim, czy wie Pan skąd przesiedlono Pana przodków w głąb Rosji?Jeżeli Pańska linnia wywodziła się z mazowsza, to w 98% jesteśmy spokrewnieni, gdyż mazowieccy Abramowscy wywodzą się z ziemi liwskiej parafii Kałuszyn, gniazda rodowego Abramy.Jeżeli zaś pochodzą z kresów, to istnieje hipoteza ,że Abramowscy h. waga(wg.Uruskiego i Bonieckiego), pochodzą od Stefana Abramowskiego,towarzysza chorągwi Pancernej, który to wraz z żoną Justyną z Chojeckich nabyli ziemie od Butowicza-Połock (dokładnej daty nie pamiętam , ale początek drugiej połowy XVIIw), analogicznie w tym samym czasie Abramy były zamieszkane przez 3 rodziny Abramowskich i 1 Chojeckich-zbieg okoliczności , mało prawdopodobne!,Jeżeli chodzi o Abramowskich z mazowsza to, posiadam trochę informacji na ich temat.
24.04.2012 17:25
Przepraszam za długie milczenie, ale to mi się czasem zdarza. Po prostu trochę choruję. Od kilku dni jest trochę lepiej - mam nadzieję na częstsze kontakty. Na szczęście przyjaciele znają moją sytuację. Wracając do Twojego postu, nie wiem z kąd wywodzi się moja Rodzina a co gorsza, już się od niej nie dowiem - jestem "ostatni z rodu". Wiem tylko tyle że do niej należał do pewnego momentu Józef Edward Abramowski (ur. 17 sierpnia 1868 roku w Stefaninie w pow. wasylkowskim w gub. kijowskiej, zm. 21 czerwca 1918 roku w Warszawie) (Źródło: Google)
Raz jeszcze przepraszam,mam nadzieję żę zrozumiesz moją sytuację. Pozostaję z poważaniem
Piotr
25.01.2013 22:36
Najprawdopodobniej pochodzą Państwo od Stefana Abramowskiego(towarzysza chorągwi pancernej) i Justyny Chojeckiej , którzy nabyli ziemie od Butowicza około połowy XVIIw (połocczyzna)-do tej rodziny przynależał Edward Abramowski.Według herbarzy Pana przodkowie wylegitymowali się ze szlachectwa z herbem waga.Ciekawostka jest fakt,że w podobnym okresie chronologicznym w Abramach(gniazdo rodowe na mazowszu w parafii Kałuszyn) zamieszkiwały 3 rodziny Abramowskich i Jakub Chojecki z rodziną?
Postawiłem prosta hipotezę ,że Stefan Abramowski pochodził z Abramów , wraz z żoną Justyna z Chojeckich postanowili nabyc zięmię z dala od rodowej schedy(de facto mocno nadszarpniętej w wymienionym okresie przez zaraze i działania zbroje).Jezeli chodzi o herb , no cóz bardzo czesto zdarzało się że wśród drobnej szlachty zapominano rodowego klejnotu lub mylono go, a wówczas uzywano takiego jaki był pod reką(zwłaszcza do oblatowania dokumentu, i tak po stuleciach heraldyk oglądając dany dokument stwierdza ,ze Stefan Abramowski posługiwał się herbem waga. Tak ja to widze ,ale to tylko dywagacje.