Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Akt Chrztu Sabiny Zieleńczyk

23.03.2018 09:44
Chciałbym zweryfikować parantelę z K.K. Baczyńskim, który w/g Geni jest wnukiem siostry męża siostry prababki, mojej żony.
Sabina Zieleńczyk jest siostrą matki poety Stefani.
Intryguje mnie trochę ta koligacja, bo wydaje się mi mało prawdopodobna. Karolina Hirszman ewangeliczka z domu, wyszła za mąż za przechrzczonego żyda Maksa Zieleńczyka, według przekazu rodzinnego brali on ślub w kościele katolickim, ale pochowani są w końcu wspólnie na cmentarzu żydowskim.

Maxa od Karoliny dzieliło wszystko, nie tylko religia, ale przede wszystkim pozycja społeczna. Ona była córką fabrykanta, on zaś rzemieślnikiem mojżeszowego wyznania.. Prezentowany dokument, jest w spisie wymieniony jako akt chrztu Sabiny Zieleńczyk, siostry Stefani, która widocznie, jako osoba dorosła dokonała konwersji. Jest, jeśli dobrze go odebrałem dowodem na to, że romantyczna hipoteza łącząca moich, to znaczy - siostry prababki Hirszmanów z Hirszmanówną, która wyszła za mąż za Maksa czapnika - jest genealogiczną konfabulacją.

Komentarze (1)

24.11.2018 23:04
Witaj Stanisławie !

Sabina Zieleńczyk , według załączonego przez Ciebie aktu chrztu , dokonała konwersji w dniu 3 maja 1905 r. - świadkowie : Bronisław Borowski i Stanisław Dmochowski (jej przyszły mąż) . Następnie w dniu 11 maja 1905 r. wyszła za mąż za Stanisława Koronata Dmochowskiego (lat 24) , syna Władysława i Anny ze Sroczyńskich , urodzonego w Warszawie – akt małżeństwa 218/1905 , parafia Wszystkich Świętych w Warszawie , świadkowie : Paweł Głodowski i Antoni Dąbrowski .

Stefania Zieleńczyk (matka Krzysztofa Kamila ) dokonała konwersji w dniu 4 listopada 1911 r. - Warszawa , parafia Wszystkich Świętych , nr aktu chrztu 1766/1911 , świadkowie : Stanisław Dmochowski , Stanisław Baczyński (jej przyszły mąż) . W dniu 9 listopada Stefania poślubiła Stanisława Augustyna Baczyńskiego (lat 21) , syna Zygmunta i Józefy z Kowalskich , urodzonego we Lwowie – akt małżeństwa 638/1911 , parafia Wszystkich Świętych , świadkowie : Stanisław Dmochowski i Bronisław Borowski .

Z aktów , zarówno chrztów jak i małżeństw wynika , że Sabina i Stefania to rodzone siostry , córki Maksymiliana ( Maksa) i Karoliny z Hirszmanów (Hirschmanów) . W/w akta do obejrzenia w genetece .

Pozdrawiam- Zofia