7615. Góreccy - notatki

Re: Góreccy - notatki

Postprzez MaxJot » 26.10.2010

Góreccy al. Gureccy z z. zakroczymskiej - czy są jakoby h. Szeliga?.
Źródła są wymienione, proszę weryfikować informację u Sz.P. Pszczółkowskiego w opracowaniu "SZLACHTA ZIEMI ZAKROCZYMSKIEJ"

Natomiast jest potwierdzenie co do herbu Poraj Gureckich z z. zakroczymskiej, cyt.powyżej.

Jak wspomniałem, na tym terenie żyły zupełnie od siebie niezależnie co najmniej trzy rodziny Gureckich. Ostatnio doszła jeszcze rodzina z ok. Żukowa (1 rodzina w Winnicy) czy były one wcześniej spokrewnione tego nie uda się potwierdzić gdyż akta z Winnicy sprzed 1770r. nie istnieją, można zorientować się jedynie czytając akta zgonów ale to ogólnikowo... choć szanowny ks. Brzózy "włożył" w te akta b.dużo serca wypisując wszystkich okrytych żałobą (!)
Mieszkali w Górkach Baczkach, Górkach Wielkich, Gnatach Wieśnianach, Szczerbakach i Poniatowie... w par. Winnica.
Max
Max Jankowski
MaxJot
Zaawansowany
Zaawansowany
Imię i nazwisko: Maksymilian Jankowski

Postprzez MaxJot » 07.01.2011

Z końcem roku ukończyłem pełne opracowanie wszystkich znalezionych aktów dotyczących rodziny Góreckich w par. Winnica, Klukowo, Szyszki, Nasielsk;
Moja linia Góreckich jest dość 'selektywna' i przez małżeństwa z innymi rodzinami szlacheckimi 'przetrwała' do pocz. XXw.
Max Jankowski
MaxJot
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez MaxJot » 19.06.2011

Dla zrozumienia wielości powiązań dla rodzin Gureckich al. Góreckich zestawienie dostępne na mojej stronce
http://mazovia.strefa.pl
Max Jankowski
MaxJot
Zaawansowany
Zaawansowany

Odp: Góreccy - notatki

Postprzez bethel02 » 09.11.2012

Jest jeszcze inna linia Góreckich wywodzących się z Targowej Górki w pow.Wrzesińskim. Ta linia nosiła herb Poraj i Dryja.Po sprzedaniu T.G, zamieszkali w okolicy . W archiwach są pochodne od tego nazwiska n.p Zgorecki, Zgórecki czyli z Góreckich bo po przeglądnięciu np.archiwów z Dzierzbina takie zmiany na przestrzeni 80 lat nastąpiły,piszący akta wpisuje nazwisko przez u zwykłe podpis jest przez ó itd. Moje zapiski i dane sięgają 1711 roku, samych Goreckich - Góreckich roku 1339 w procesie przeciwko Krzyżakom występuje Radzim Gorecki,w 15i16 wieku są wielmożami wielkopolskimi. itd.danych mam sporo do podzielenia się z chętnymi. pozdrawiam.
bethel02
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Odp: Góreccy - notatki

Postprzez MaxJot » 02.07.2017

Ród Góreckich h. Poraj z Obrębia i Górek Wielkich par. Winnica
Akt ślubu z Obrąba par. Dzierżenin z 1816r. znaleziony w aktach łacińskich Winnicy - Walentego Pokrzywnickiego lat 26, kawalera, s. Piotra i Justyny z Łempickich z Marianną Górecką wd. po Michale Pokrzywnickim, lat 42 ur. w Oczesałach par. Lewiczyn, c. dziedzica Antoniego Góreckiego i Franciszki z Gośniewskich. Świadkiem ślubu był brat Józefat Górecki dziedzic Górki Wielkiej oraz Piotr Górecki.
Max Jankowski
MaxJot
Zaawansowany
Zaawansowany

Poprzednia strona

Powrót do Góreccy