Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Badania DNA (2)

25.05.2013 19:40
Witam Pana,

pozwalam sobie wrócić do dyskusji na temat przodków. Mam ku temu pewne uzasadnienie wynikające z moich ostatnich działań.
W mojej rodzinie też niewiele jest osób, które wykazują zainteresowanie praprzodkami w wiekach XIV/XVI, ale czasem udaje mi się ich namówić do współpracy.
Genealodzy z którymi współpracuję namówili mnie do wykonania testów Y-DNA, czyli męskiej linii rodziny, przez kilka osób z rodziny Raczko.
Mam na dzisiaj wyniki testów pięciu osób, a czekam jeszcze na następne.
Wysyłam Panu tymczasową analizę tych wyników, która na pewno będzie wymagała korekty po otrzymaniu następnych wyników. Chciałbym zwrócić pańską uwagę na rodziny, które okazały się bliskie genetycznie dla różnych linii rodziny Raczko. Jest tam wiele rodzin pochodzenia litewskiego j.np. Stankiewicze litewskiego herbu Mogiła i inne, adoptowane do polskich rodów szlacheckich w Horodle. Są też rodziny wydawać by się mogło rdzennie polskie, ale trzeba pamioętać, że chodzi o wspólnych przodków parę tysięcy lat temu.
Ja też jestem emerytem, ale tym bardziej chciałbym zostawić po sobie jak najwięcej, także w tym obszarze działalności. Namawiam Pan do zrobienia testu Y-DNA12, który na początek jest wystarczający, a kosztuje tylko 49+7 $. Wysyłam link na stronę FamilyTreeDNA, gdzie można zamówić test.
http://www.familytreedna.com/landing/Y-DNA12-Promo.aspx
Przysyłają paczuszkę na próbki śliny, którą odsyła się do nich i po ok. 1-1,5 miesiąca otrzymuje się infomację o wynikach testu. Najlepiej jest jeżeli te wyniki haplotype zarejestruje się na na stronie http://www.ysearch.org/add_start.asp?uid=, to potem można szukać osób/rodzin o najmniejszym dystansie genetycznym, czyli spokrewnionych. W przypadku rodzin w których występuje kilka linii, jak w rodzinie Raczko lub Sołtan, można określić które linie są na pewno spokrewnione, a które być może mają innych wspólnych przodków, a ich nazwisko nie znaczy o pokrewieństwie. Dlaczego "być może" ? Cóż mogły zdarzać się przypadki, że ojciec biologiczny nie był mężem matki ...
Obecnie w <ysearch> nie ma żadnej osoby z rodziny Sołtan. Może okazało by się, że jednak Sołtanowie mają współnego przodka z Błociszewskimi, Duninami, Raczkami, Sobolewskimi, Stankiewiczami lub innymi znanymi rodzinami. Do tego potrzebny jest haplotype kogoś z męskiej linii rodziny.
Namawiam gorąco na wykonanie testu Y-DNA12, na początek przynajmniej przez Pana.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar P Raczko
Waldemar Raczko [wraczko(xxx)o2.pl]
Za zgodą nadawcy.

Odpowiedzi (2)

4.08.2013 16:55
Zamówiłem test DNA w Firmie ftdna która umozliwia takie testy. Koszt 106$
http://www.familytreedna.com/
12.08.2013 11:16
Witam Pana,
odpowiadając na pańską wiadomość z pytaniami dotyczącymi badań DNA dla celów genealogicznych informuję, że test Y-DNA12 (dwunasto-markerowy) można nazwać "przesiewowym" bo określa haplogrupę w sensie rejonu Europy z którego pochodzą przodkowie odlegli o ok. 1000 lat. W sprawie pokrewieństa można tylko uznać, że identyczne 12 markerów (ew. jedna różnica) sugerują wspólnego przodka, ale dwa lub więcej odmiennych markerów (na dwanaście) w wynikach dwóch osób raczej wykluczają pokrewieństwo. Dla potwierdzenia sugerowanego pokrewieństwa badanych osób wymagane są testy Y-DNA37, a najlepiej Y-DNA67.
Tak zrozumiałem to co mi przekazywali specjaliści od genetyki.
W naszej rodzinie Raczko robimy testy Y-DNA12, aby założyć kto jest z jakiej linii Raczko. Mimo, że w przeprowadzonych testach w większości haplogrupa jest R1a1a, to bardzej szczegółowo mamy R1a1a1b1a2 oraz R1a1a1g2, co sugeruje dwie linie o różnych przodkach, przynajmniej odległych o ok. 700 lat. Wg dokumentów i opracowań historyków są lub były conajmniej cztery znaczące linie Raczko wywodzące sie z WXL o herbach: Gozdawa (potomkowie Mleczków lub Niemirów) i Ostoja (boczna linia przodków herbu Gozdawa), Łabędź (potomkowie Klausucia, Raczkowiczów i Jundziłłów) oraz Zaręba (spokrewniona z Ginejtowiczami, przodkami Piłsudskich, Dowojnowiczami i Strocewiczami, a może także ze Stretowiczami, przodkami Sołtanów). Rodziny Gozdawa i Ostoja mogą mieć wspólnego przodka w linii męskiej, a z pozostałymi tylko w linii żeńskiej. Nie znamy dotychczas wyników testów osób o ww. nazwiskach i herbach, poza Sołtanem i Mleczko o zupełnie odrębnymi haplogrupami. Dla nas szczególnie ważny byłby test Mleczko, ale tam były trzy linie, dwie z przodkami na Rusi Halicko-Wołyńskiej, a jedna - na Śląsku. Prawdopodobnie przebadany Mleczko jest właśnie z linii śląskiej. Szukam kontaktu z żyjącymi potomkami ww. rodzin Jundziłł, Mleczko, Niemira i Sołtan w celu namówienia do wykonania testu Y-DNA. Dopiero kilka testów osób o dalszym pokrewieństwie może dać potwierdzenie pokrewieństwa rodzin.
Mam nadzieję, że test Y-DNA12 uporządkuje, kto jest z jakiej linii Raczko, a potem będziemy rozszerzać testy conajmniej na Y-DNA37. Podobno FamilyTreeDNA takie rozszerzone wyniki może dostarczyć za mniejszą kwotę.
Oczywiście nie mam nic przeciwko temu aby nasza dyskusja została udostępniona na forum, ale zastrzegam sie z góry, że w moim rozumowaniu mogą być błędy.
Pozdrawiam serdecznie rodzinę Sołtan
Waldemar Raczko [wraczko(xxx)o2.pl]