Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Nasze Korzenie

2.08.2013 17:51
Mam nową ciekawą hipotezę na temat pochodzenia Soltanow.
Od dawna istnieje niczym nie potwierdzona teoria o naszym tatarskim pochodzeniu. Zdecydowałem sie wiec na test genetyczny, który by ewentualnie potwierdził albo odrzucił ta teorie. Firma ftdna umożliwia takie testy, no wiec zainwestowałem. Rezultaty które przyszły były taka niespodziane ze byłem przekonany ze laboratorium zamieniło próbki, i ze po prostu zmarnowałem sto dolarów. Ale parę miesięcy później mój bliski kuzyn Wojtek (brat Andrzeja astronoma) tez załatwił sobie test, i rezultat był ten sam, a wiec laboratorium nie zamieniło próbek, i trzeba było brać sprawę na serio. A rezultaty nie tylko nie potwierdziły żadnego tatarskiego pochodzenia, ale dały listę ludzi najbliższych nam genetycznie (w linii męskiej, chromozom Y) głownie o pochodzeniu szkockim i irlandzkim. Wśród tych najbliższych dwa nazwiska się powtarzały: Lewis i Morrison. Wyniki genetyczne są w dwóch bazach danych, jedna firmowa ftdna a druga otwarta dla wszystkich, ydna.
W wolnych chwilach pracowałem nad tymi wynikami genetycznymi (i innymi źródłami). No i mam nowa hipotezę pochodzenia rodziny Soltanow.
Lewisowie którzy się przetestowali to Amerykanie. Ale z Lewisami jest ta trudność ze jest bardzo dużo zupełnie niezależnych od siebie rodzin o nazwisku Lewis. Najpierw wydawało mi się ze ci najbliżsi nam genetycznie pochodzą od Lewisów którzy wyemigrowali do Wirginii z Walii w 17ym wieku. Ale to był błąd. Każdy Lewis w USA chciałby od tych pochodzić, bo to była jedna z najbogatszych rodzin Wirginii, powiązani miedzy innymi z Waszyngtonami. Ale ci nam bliscy pochodzą chyba od innego Lewisa który wyemigrował tez do Wirginii, tez w 17ym wieku, ale z Północnej Irlandii (z Ulster). Jedyne co o tej rodzinie można powiedzieć to ze najprawdopodobniej pochodzą ze Szkocji, bo protestanci w północnej Irlandii tego okresu najczęściej pochodzili ze Szkocji. Dodam ze na liście ludzi bliskich nam genetycznie jest b. dużo ludzi ze Szkocji, albo pochodzenia szkockiego.
Łatwiej było rozszyfrować rodzinę Morrison, jest to jeden z oficjalnie uznanych klanów szkockich, a te klany maja swoje genealogie niezłe rozpracowane. Klan Morrison pochodzi z wyspy Lewis (pomiędzy Szkocja a Irlandia). Przez długie stulecia dwa klany dominowały na tej wyspie : Klan Morrison i Klan MacLeod. Do szkockich klanów, jeżeli dobrze rozumiem, należą często rodziny o innych nazwiskach (nazywają sie septami klanów). Jedna z sept klanu MacLeod jest rodzina Lewis.
A wiec nasi kuzyni najprawdopodobniej pochodzą z dwóch klanów szkockich na wyspie Lewis. Co ciekawe oba klany twierdza w swych dokumentach ze pochodzą od Olafa Czarnego, władcy wyspy Mann i części Hebrydów. A wszystko wskazuje na to ze ten Olaf należał do dynastii Potomków Ivara (Ui Imair), syna legendarnego wikinga Ragnara Lodbroka (jeżeli oczywiście Ragnar istniał). [Dodam: przynamniej jedno źródło w Internecie podaje dwa rody jako jedyne które prawdopodobnie pochodzą w linii męskiej od dynastii Ui Imair: Morrisonowie i MacLeodowie]
Ragnar miął dużo synów. Askold władca Kijowa (zanim go Rurykowicze zabili) miął być wnukiem Ragnara, na przykład. Eystein (może brat Ragnara), a szczególnie jego syn Halfdan, tez sie w nasze okolice wybierali. O tym piszą sagi, a wiec niekoniecznie to było dokładnie tak, ale może nie było zupełnie inaczej. Wydaje sie ze potomkowie Ragnara albo Eysteina przez dłuższy czas rządzili (Stara) Ladoga. Nie wykluczone ze do tej rodziny należał tez Rachwald, książę połocki. Wszyscy zabici, albo wypędzeni przez Rurykowiczow. Ale byli w naszej okolicy dostatecznie długo żeby zostawić potomków.
A wiec moja hipoteza: pochodzimy od Sigurda, ojca Ragnara Lodbroka, i albo od samego Ragnara albo od jego brata [ewentualnie od jakiegoś innego kuzyna]. Ogólniej: Soltanowie to gałąź klanu Ragnara Lodbroka.
Przyznaje hipoteza nie jest absolutnie pewna. Ale jest chyba, na podstawie tego co wiemy, najbardziej prawdopodobna. Na przykład bardziej prawdopodobna niż pochodzenie od trzech królików tatarskich (taka była hipoteza Stanisława Soltana, Marszalka N. WXL)
A czy wikingowie mogli mieć celtyckie pochodzenie i haplotyp R1b, tak jak Soltanowie? Mogli: byli dosyć zróżnicowani etnicznie. A przodkowie w linii męskiej Wilhelma Zdobywcy, tez wikingowie, tez wydaje się mieli haplotyp R1b.
No, to tyle o pochodzeniu Soltanow. Zupełnie inaczej niż sie nam wydawało dotychczas, ale genetyka to są fakty (interpretacja genetyki to oczywiście cos mniej pewnego).
Z poważaniem,
Karol
Za zgodą autora

Odpowiedzi (1)

4.08.2013 14:01
W tym folderze polecam, dodawanie komentarzy, uwag i własnych przemyśleń na temat naszego pochodzenia. Pan Karol zrobił olbrzymi postęp w badaniu naszych korzeni.