Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Poźniak na Białorusi i wileńszczyźnie

25.03.2012 09:54
Szukam informacji o pozostałej rodzinie Poźniak z obecnych terenów Białorusi. Suchoŭčycy, Brest Province, Białoruś.
Dane jakie posiadam o szukanych osobach:
(pochodzenie, słyszałem coś też o wileńszczyźnie, pewnie rodzice Bazylego)
1. Bazyl Poźniak żona Anastazja zd. Wiejki. ich dzieci:
a. Stefania (wyemigrowała do USA, już nie żyje, wyszła za Greka)
b. Julia (wyemigrowała do USA (bezdzietna z mężem zaadoptowała sierotę)
c. Wasyl (w czasie rewolucji należał do czerezwyczajki, odbierał chłopom żywność, zamordowany po powrocie do swojej wsi)
d. nieznany, (zginał na I wojnie świtowej)
e. Ignacy ( w czasie wojny Polsko Rosyjskiej zapisał się do Armii Czerwonej i po przekroczeniu granicy polskiej zdezerterował i przyłączył się do Armii Polskiej). W nagrodę od ówczesnych władz polskich otrzymał pracę w Mostostalu, z przedsiębiorstwem zatrzymał się w Olendrach nad Bugiem przy Siemiatyczach, tu się ożenił i ostatecznie pozostał aż do ukończenia II wś. po wojnie, przeniósł się do St. Kol. Siemiatycze, pracował lokalnie jako szewc. (przed II wś. miał ziemię w Suchoŭčycy, na Białorusi ok 30 Ha, którą sprzedał na miesiąc przed wybuchem tejże). Za jakiekolwiek dodatkowe dane i fakty o Bazylu i jego rodzinie byłbym bardzo wdzięczny.
Na nim ślad się urywa, właściwie nie wiem nic o nim ani czy miał rodzeństwo itp. Także nic nie wiem o jego pozostałych synach oraz córkach w USA.
Za pomoc z góry dziękuję, mieszkam w Meksyku więc jestem trochę ograniczony w możliwości osobistych badań.

Z pozdrowieniami
Robert m. Poźniak

Odpowiedzi (4)

12.04.2012 15:50
Załączam fragment Biogramu Władysława Medarda Salmonowicza:

- właściciel majątku Raczuny (d. zw. Raczuny Bujwidowskie) nad rz. Kiernówką, ok. 20 km od Oszmiany (majątek kupiony przez
Konstancję Benisławską w 1859 r. od Konstancji Święcickiej)
- „(…) Raczuny Bujwidowskie przeszły eksdywizyjnem prawem w ręce Józefa Poźniaka*) i dostały się po nim w spadku córce Konstancji Adolfo-
wej Święcickiej, mieszkającej z mężem w Niestaniszkach w powiecie świeńciańskim. Po śmierci męża, przeniósłszy się do leżącego w pobliżu Sół
Dzialina (Ożugirami dawniej zwanego), sprzedała Konstancja Święcicka swoje Raczuny Bujwidowskie w 1859 r. wnuczce (po matce) Józefa
Poźniaka, Konstancji Benisławskiej, późniejszej żonie Władysława Salmonowicza. Raczuny Bujwidowskie przestano nazywać »Bujwidowskie-
mi«; zowią się one odtąd wprost Raczuny. (…)” (Cz. Jankowski, Powiat Oszmiański, Kraków 1896)
*) Józef Poźniak (1769 – 1847) miał dwie córki: Annę i Konstancję. Anna odziedziczyła Bonifaców. Konstancja odziedziczyła Raczuny Bujwidowskie. Anna wyszła
za Adolfa Święcickiego. Po śmierci mąża sprzedała Raczuny w 1859 r. wnuczce brata swojej matki (żony Józefa Poźniaka) Konstancji Benisławskiej.

Witold Salmonowicz
13.01.2013 20:14
Moja babcia pochodzi ze starej rodziny Poźniaków.
Historia rodziny jest bardzo ciekawa, o jej części można przeczytać tutaj:
http://www.polona.pl/Content/10040/ocr.txt

Pamiętam z opowieści babci, że jej ciotka wyemigrowała do USA, część rodziny w czasie wojny mieszkała w woj. poznańskim, przyrodni brat chyba w Lesznie, jakaś część rodziny na wschodzie Polski.
Również szukam informacji o pradziadku.

Pozdrawiam,
IP-M
30.10.2017 22:00
Witam, mój dziadek, Stanisław [ur, 1920], pochodził z Lidy, ojca Sylwester, nie znal, bo zginął , zmarł w 1920 roku. miał 3 braci: Janka, Bronka, Mieczysława. Po wojnie wszyscy, przyjechali do Polski, i dziadek, nic więcej, nie powiedział o rodzinie. chce odszukać informacje, o moich korzeniach.

Pozdrawiam.
1.12.2018 12:13
Moja babcia pochodzi ze starej rodziny Poźniaków.
Historia rodziny jest bardzo ciekawa, o jej części można przeczytać tutaj:
http://www.polona.pl/Content/10040/ocr.txt

Pamiętam z opowieści babci, że jej ciotka wyemigrowała do USA, część rodziny w czasie wojny mieszkała w woj. poznańskim, przyrodni brat chyba w Lesznie, jakaś część rodziny na wschodzie Polski.
Również szukam informacji o pradziadku.

Pozdrawiam,
IP-M

Czy ten plik można jeszcze gdzieś znaleźć? Chętnie poczytam historię rodziny. Wiem, że z wielu gałęzi Poźniaków byla spora emigracja do USA. Z tego co wiem, ja reprezentuję gałąź pochodzącą z Galicji, którzy w latach 1920 przyjechali na Podlasie, w okolice Sterdyni. Część rodziny pracowała w szkołach, część na kolei Warszawsko-Wileńskiej.