Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Herburtow i Konkolniki

25.02.2015 18:52
Poszukuje wiadomości na temat parafii Herburtow i Konkolniki

Odpowiedzi (5)

7.06.2015 08:07
Witam !!

Za pewne poszukiwania dotyczą Herbutowa i Konkolników

Herbutów wieś w gminie Bołszowce powiat Rohatyński woj.Stanisławowskie

Parafia rzym.kat.Bołszowce - Zwiastowania NMP

Parafia unicka Herbutów Narodzenia NMP

Konkolniki miasto powiat Rohatyński woj.Stanisławowskie

Parafia rzym.kat. Konkolniki św.Marii Magdaleny

Parafia unicka Konkolniki Ofiarowania NMP
7.06.2015 08:19
KĄKOLNIKI (lub KONKOLNIKI)
Miasteczko w pow. rohatyńskim, woj. stanisławowskim, położone nad potokiem Bybło. Pierwotnie było wsią należącą do dóbr stołowych biskupstwa halickiego, a od 1414 r. lwowskiego. Arcybiskup Jan Rzeszowski ufundował w 1421 r. kościół i erygował parafię rzymskokatolicką, która istniała do końca II wojny światowej, nosząc wezwanie św. Marii Magdaleny. W 1430 r. na mocy przywileju uzyskanego u króla dla wsi biskupich przez abpa Rzeszowskiego, Kąkolniki otrzymały miejskie prawo niemieckie z pozwoleniem na sprowadzanie zachodnich osadników.
Dokument z 1427 r. potwierdza istnienie w Kąkolnikach rezydencji arcybiskupiej. Miała ona charakter warownego zamku, a restaurował ją abp Grzegorz z Sanoka, który nieraz tu przebywał i według tradycji tu właśnie zmarł (w istocie śmierć zastała go w Rohatynie w 1477 r.).
W Kąkolnikach nie ma obecnie środowiska polskiego i rzymskokatolickiego.

Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie

Księgi metrykalne parafii wyznania rzymskokatolickiego z archidiecezji lwowskiej

Konkolniki, dekanat 63, 151-155, 420-423, 542-543, 872-888, 889-902, 1647

Konkolniki, miasto 543

Konkolniki, parafia 542-543

http://www.agad.archiwa.gov.pl/pomoce/KMLw301.xml
7.06.2015 08:37
Herbutów gm. Bołszowce pow. Rohatyn woj. stanisławowskie - Herbutów to duża wieś, która miała 177 zagród oraz 1.120 mieszkańców, w tym około 32% stanowili Polacy.
Herbutów położony był w malowniczym krajobrazie rzeki Narajówki wzdłuż górzystych pasm zalesionych drzewami grabowymi i bukowymi.
Ludność polska zamieszkiwała po prawej stronie, a ukraińska po lewej stronie rzeki. Przeciwległe brzegi łączyły dwa mosty drewniane

Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie

Księgi metrykalne parafii wyznania rzymskokatolickiego z archidiecezji lwowskiej

Bołszowce, miasto 63
Bołszowce, parafia 63

http://www.agad.archiwa.gov.pl/pomoce/KMLw301.xml
6.07.2017 13:53
Witam,

Poszukuje korzeni rodzinnych. Niewiele wiem a bardzo mnie ciekawi temat poznania swoich przodków i ich historii. Mieszkali w Stanisławowie na Ukrainie, potem pociągiem przyjechali do Polski i się osiedlili. Józef Wąsowicz wraz z żoną oraz dziećmi : Stanisława Wąsowicz ( moja ś.p. babcia ) Janina Wąsowicz oraz Albin Wąsowicz. Słyszałam też coś o herbie Łabądź. Zdaje sobie sprawę, że posiadam szczątkowe informacje ale mam nadzieje, że jakoś uda się złapać trop i uzyskiwać coraz to więcej informacji. Czy mogę liczyć cz czyjąś pomoc? Sama jestem laikiem w tych sprawach.
13.07.2017 19:13
W mojej rodzinie pojawiło się nazwisko Wąsowicz. Moja praprababka nazywała się Teofila Wąsowicz, jej ojcem był Albin Wąsowicz (to zapewne zbieżność imienia i nazwiska), matką Franciszka. Teofila Wąsowicz wysła za mąż za Rudolfa Stryjskiego. Mieszkali w Herbutowie. Obecnie oboje są pochowani w Wieniawie pod Radomiem.

Mój dziadek wspominał, że babka Teofila pochodziła z rodziny szlacheckiej, w której małżeństwo ze Stryjskim było postrzegane w kategoriach mezaliansu. Stryjscy też mają korzenie szlacheckie, choć widocznie (to domysły) byli raczej zubożałą szlachtą.

A skąd to połączenie nazwiska Wąsowiczów z wątkiem Herbutów-Kąkolniki? Wspominała Pani, że mieszkali w Stanisławowie. Czy wiadomo w jakim mniej więcej okresie przyjechali na tereny obecnej Polski? Czy było to pod koniec/po II wojnie światowej?