Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Głębokie (woj.wileńskie, pow.dziśnieński)

20.01.2016 14:28
Dzień dobry,
Parę lat temu szukałem odpowiedzi na tym forum i uzyskałem ją. Teraz pojawiam się z prośba o pomoc:
Otóż realizuję pracę magisterską na wdzięczny temat "Odtworzenie dawnej przestrzeni miejskiej" pracę zamierzam za wszelką cenę przygotować w obrębie miasta Głębokie (biał.Глыбо́кае, ros.Глубо́кое) (do 1939r. woj.wileńskie, pow.dziśnieński; obecnie Białoruś, obwód: witebski, rejon: głębocki) - do jej zrealizowania niezbędne są m.in. materiały kartograficzne (jestem studentem geodezji i kartografii): plan miasta do 1939r. lub wykaz zmian nazw ulic po 1944r. a także: fotografie miasta, spisy i adresy firm działających w mieście itd. itd. (wszelkie materiały dzięki którym możliwe będzie odtworzenie dawnego miasteczka).
Odwiedziłem już kilka archiwów pod kątem materiałów kartograficznych, jednak nie znalazłem niczego co mogłoby mieć zastosowanie w projekcie, były to:
- AGAD Warszawa - archwium gromadzi materiały sprzed 1918r.
- AAN Warszawa - posiada niewielki fragment miasta z projektem osiedla dla pracowników administracyjnych.
- Archiwum miejskie w Głębokim (mailowo) - archiwum gromadzi materiały od 1944r.
- Centrum Kultury Białorusi przy ambasadzie Republiki Białoruś w Warszawie - brak informacji gdzie można poszukiwać, zasugerowano archiwum w Witebsku.
- W chwili obecnej wysłałem jeszcze zapytanie do Archiwum w Białymstoku.

Zebrałem już pokaźną liczbę zdjęć miasta - a w oparciu o informacje z internetu udało mi się ustalić kilka nazw ulic (współczesna/przedwojenna):
Gorkiego / Sienkiewicza
Komsomolska / Narutowicza
Lenina / Zamkowa
Moskiewska / Dokszycka
Pl.17-go września / Pl.3-go Maja
Sowiecka / Krakowska
Szkolna / Tatarska
Jeśli posiadacie Państwo informacje, które mogłyby mi pomóc podzielcie się
Czy możliwe że plan miasta które przed wojną było 2 miastem w powiecie, siedzibą gminy i starosty dziśnieńskiego, w którym stacjonował pułk KOP - nie istnieje ?

Będę wdzięczny i czekam na jakąkolwiek odpowiedź !

Odpowiedzi (10)

23.01.2016 13:36
W książeczce pana Antoniego Rudaka jest trochę wiadomości o przedwojennym Głębokim
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl
23.01.2016 13:44
Pan Antoni, zdaje się, jeszcze żyje. Mieszka w Olsztynie.
Raz miałam przyjemność wysłuchania Jego opowieści o przedwojennej Polsce w okolicach Głębokiego.
Piękne, usystematyzowane wspomnienia. Skarbnica wiedzy!
Może warto pokusić się o odszukanie Pana Antoniego?
24.01.2016 17:44
Dziękuję! Bardzo ciekawa biografia, opis miasta i "Głęboczyzny"
24.01.2016 17:55
Będąc, we wrześniu 2015 r, na Białorusi, odwiedziłam Głębokie.
Mam sporo fotek tego miasteczka.
Jeśli będą przydatne, chętnie prześlę je na maila.
24.01.2016 19:32
Dziękuje! (maila wysłałem w wiadomości prywatnej)
W książce p.Antoniego znalazłem nazwę miejscowej prasy "Ziemia Dziśnieńska" - i co mnie również ucieszyło jest ona dostępna w wersji cyfrowej!!
Pod adresem:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=238157&tab=3
11.06.2016 20:24
Witam ponownie w temacie,
po długich poszukiwaniach archiwalnych udało mi się "odtworzyć" przedwojenne Głębokie -
Aplikacja stworzona w ramach pracy dyplomowej "Odtworzenie dawnej przestrzeni miejskiej na podstawie archiwaliów" na Wydziale Geodezji i Inżynierii Lądowej Wojskowej Akademii technicznej w Warszawie.
Celem pracy było wykorzystanie nowoczesnych technik w kartografii multimedialnej do prezentacji danych archiwalnych. Materiały źródłowe pochodzą z instytucji państwowych m.in: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Głównego Urzędu Statystycznego, Biblioteki Narodowej, a także z ogólnodostępnych źródeł: Biblioteki Polona, Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. W odtworzeniu przedwojennej toponimii miasta wykorzystano materiały zagraniczne pochodzące od miejscowych popularyzatorów historii miasta.
W toku prac wykonano dwie mapy miasta: historyczną, której aktualność kształtuje się na lata 30 XXw. i współczesną, wykonaną na podstawie danych wektorowych serwisu Open Street Map. Na mapy naniesiono najważniejsze budynki w mieście i dołączono właściwe czasowo fotografie. Całość została zaprezentowana w niniejszej aplikacji:

https://wigwat.maps.arcgis.com/apps/StorytellingSwipe/index.html?appid=729b573476c94972bf5937ff9a9254f7

zachęcam do "odwiedzenia" Głębokiego sprzed lat i komentowania !
21.06.2016 16:32
GRATULACJE!!!!!!!
4.02.2017 14:33
Ostatnio cyfrowa wersja Biblioteki Narodowej - POLONA przeprowadziła digitalizację zbiorów, wśród nich znalazł się plan Miasta Głębokie:
https://polona.pl/item/56683862/0/

Mimo wszystko zachęcam do wyświetlania "rozszerzonej" wersji planu miasta, którą aktualizuję na bieżącą z pomocą z Białorusi
https://wigwat.maps.arcgis.com/apps/StorytellingSwipe/index.html?appid=729b573476c94972bf5937ff9a9254f7#
19.03.2018 23:29
Dopiero teraz trafiłem na wątek o Głębokiem i wróciłem do pamiętnika Ojca, Wladysława Jagiełły. Informacje pewnie nie będą już przydatne, ale kto wie... Otóż w Głębokiem mieszkali dwaj wujowie ojca, Stanisław i Kazimierz Konce. Obaj byli warszawiakami. Co ich zaniosło na Kresy - nie wiem.Kazimierz ukończył w Warszawie znaną szkolę techniczną Wawelberga. W Głębokiem pracował (ojciec pisze "przed wojną", a więc w latach 30-tych) jako technik powiatowy. W 1936 r. w Głębokiem prace kanalizacyjno-wodociągowe w rzeźni prowadził mój dziadek ze strony matki, Edward Liniewski. Miał firmę w Wilnie. Dysponuję zdjęciem z tej budowy, jeśli kiedyś do czegoś się przyda, to mogę wysłać mailem. Pozdrawiam
Michał Jagiełło, Łódź
8.04.2018 19:13
Dziękuję, napisałem do Pana prywatną wiadomość