Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wołk

24.12.2016 00:30
Dzień dobry,

poszukuję informacji na temat rodziny Wołków. Do roku 1945 zamieszkiwała Ona miejscowość Kolonia Horodyszcze (gmina Krzywoszyn, powiat Baranowicze, woj. nowogródzkie). Zajmowali tam kilkanaście domów - tzw. Wilcze Gniazdo.

Rodzina przybyła na te ziemie "ze wschodu", nie wiadomo kiedy, i zakupiła je od hrabiego (Radziwiłła?). Istnieje możliwość, że była tam jedną z pierwszych rodzin (obok Państwa Buchowieckich, do których Kolonia Horodyszcze należała). Według rodzinnych relacji potwierdzonych niezależnie przez kilkoro kuzynów z rodziny Wołków rodzina Wołków nazywała się kiedyś Wołk-Karaczewscy (wspominałem o tym w innym poście). Podobno po ukazie carskim bracia musieli wybrać tylko jedne nazwisko, jeden wziął Wołk, drugi (ten bogatszy) Karaczewski.
Mój prapradziadek Bronisław Wołk urodził się w 1884 roku już w Kolonii Horodyszcze, odbył służbę w wojsku carskim (prawdopodobnie 1902-1907), brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej, był we Władywostoku, jego ojcem był Walenty Wołk, dziadkiem Karol Wołk.
Walenty Wołk miał dwie żony, jedną na pewno była Anna Łosowska. Jego dzieci to: Karol, Adam (+1914), Jan, Józefa Świątecka, Wincenty, Adolf, Emilia Łosowska (*1873+1957) i Bronisław (*1884+1968).

Czy wiecie Państwo może gdzie mogę szukać jakichkolwiek informacji na temat rodziny Wołków, służby wojskowej Bronisława oraz ewentualnego pokrewieństwa z rodem Wołk-Karaczewskich? Czy może w ogóle nie powinienem brać tych opowieści pod uwagę (mimo iż na ich korzyść przemawia wysoka pozycja Wołków w lokalnej społeczności i fakt, że po przybyciu do nowego miejsca zakupili ziemię)?
Będę wdzięczny za pomoc.

Z pozdrowieniami i życzeniami spokojnych świąt Bożego Narodzenia,
Grzegorz Szymajda