Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rodzina Huttowskich - Dzisna(Disna) folwark Rużmonty

28.01.2017 22:49
Witam.

Poszukuję informacji na temat rodziny Huttowskich.
Mój dziadek Stanisław Huttowski urodził się w Dzisnej (Disna/Dzisna), w folwarku Rużmonty (mylnie Rużlukty w spisie z 1864) - w dzisiejszym obwodzie Witebskim / wcześniej powiat Dziśnieński w województwie Wileńskim. Stanisław Huttowski urodził się tam dnia 24 grudnia 1905 roku.
Jego ojciec Aleksander Huttowski zmarł prawdopodobnie w okolicach roku 1914 (z opowieści rodzinnych wiem, że zmarł na skutek poturbowania przy powożeniu końmi, które poniosły powóz).
Aleksander Huttowski wraz z żoną Fortunatą (niestety nie mam potwierdzenia nazwiska prababci Fortunaty choć w opowiadaniach przewija się nazwisko Jakubowski) mieli dzieci o których mi wiadomo jak poniżej:

syn Aleksander - urodzony około 1900, prawdopodobnie najstarszy z nich
córka Stanisława
córka Janina
syn Stanisław - (mój dziadek) - urodzony 24 grudnia 1905
córka Felicja
syn Ferdynand
córka Stefania Tekla - urodzona 01 stycznia 1907
córka Wanda - urodzona okolo 1910

Wyznanie: Katolicy

Całe rodzeństwo Stanisława prawdopodobnie urodzone było w Rużmontach w Dzisnej na początku XX wieku.
Z moich informacji wynika, że wspomniany folwark był własnością rodziny Huttowskich.
Z opowieści rodzinnych słyszałem, że folwark Rużmonty został przez prababcię Fortunatę (wtedy wdowę po Aleksandrze Huttowskim) sprzedany w okresie międzywojennym po czym dzierżawili oni prawdopodobnie w Dzisnej gospodarstwo Górki/Horki.
Niestety nie wiem gdzie i kiedy zmarła prababcia Fortunata.
Losy większości rodzeństwa mojego dziadka Stanisław Huttowskiego są mi mniej lub bardziej znane ale chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o pochodzeniu tej linii w moim drzewie.

W niektórych dokumentach nazwisko Huttowski było też pisane przez jedno "t" (Hutowski) ale znana mi rodzina i potomkowie posługiwali się nazwiskiem w pisowni "H U T T O W S K I"

Jeżeli to możliwe to bardzo proszę o pomoc w odszukaniu informacji związanych z rodziną Huttowskich i ich pochodzeniu bądź też podpowiedź gdzie kierować swoje poszukiwania.
Noszę się z zamiarem zwrócenia się o pomoc do Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Mińsku gdyż na jednym z forów doczytałem, że mogą oni posiadać księgi metrykalne z Dzisnej z tego okresu. (mój rosyjski jak i białoruski jest słaby więc powoli z pomocą znajomych tłumaczę ewentualne podanie).
Ale może ktoś na tym forum mógłby coś podpowiedzieć lub pomóc?
Byłbym wdzięczny za każdą wskazówkę.

Pozdrawiam
Marcin Trzupek

Odpowiedzi (1)

9.02.2017 19:26
Swoją informację na temat moich poszukiwań metryk z przełomu XIX i XX wieku z Dzisnej umieściłem też na forum Genealodzy.pl
> Tutaj link < do tematu gdyby ktoś chciał zerknąć na tamtejszą dyskusję.

Pozdrawiam