Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

GDZIE SZUKAC UŁANA ??

22.02.2013 19:57
Mój prapradziadek urodził się około 1870 roku w Pcimiu. Woj małopolskie.
W 1914 wyruszył na wojnę wraz ze swoim synem z której już nie powrócił.
Z opowieści rodzinnych wiem, ze był ułanem i zmarł około 1917-20 roku.
I tutaj pytanie: gdzie szukać informacji na ten temat? Chciałabym się dowiedzieć gdzie i kiedy zmarł, w jakim pułku służył.
Może ktoś ma podobne doświadczenia, może ktoś podpowie jak i gdzie szukać.

Z góry dziękuję

Odpowiedzi (4)

24.02.2013 21:04
Zakładam, że imię i nazwisko poszukiwanego jest znane, a jeśli tak, to należałoby przjrzeć osobiście zasoby internetowe, w szczególności roczniki oficerskie (jeśli był oficerem) lub poprosić w tym o pomoc Kolegów z Forum. Inny sposób – przeprowadzić kwerendę w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie. Ale tu niespodzianka. Zamknięte do końca 2014 r., a znając życie będzie zapewne przedłużone. Tuż po otwarciu należy się liczyć z, że terminy oczekiwania na dostęp nie będą krótkie. Życzę powodzenia:
http://www.caw.wp.mil.pl/pl/index.html
24.02.2013 21:13
Zgadza się, imię i nazwisko znane- Jan Starmach. Czy był oficerem tego niestety nie wiem. Właściwie wiem tylko, że był ułanem. Szkoda, że nie mam żadnej fotografii z tamtego okresu w mundurze, może to by mnie naprowadziło na jakiś ślad. W każdym razie dziękuje za radę. Będę szukać w internecie. Może trafię na jakieś zasoby, prawdę mówiąc nie znam konkretnych stron, ale może "wujek Google" pomoże To chyba jedyne wyjście na obecną chwilę. No i pozostaje czekać aż Archiwum ruszy... Ehhh tylko szkoda, że tak długo...
27.06.2013 23:41
Witam !
Na cmentarzu komunalnym w Cieszynie ul. Katowicka 34, działka XXVI znajduje się kwatera z I Wojny Światowej żołnierzy austriackich zmarłych w szpitalach wojskowych. Na środku kwatery jest pomnik z tablicami pamiątkowymi zawierającymi 1086 nazwisk. Wśród nich występuje zapis : STARMACH J.
Trudno powiedzieć czy jest to Twój prapradziadek. Niemniej jest to wysoce prawdopodobne - zbieżność nazwiska i pierwszej litery imienia, mieszkał na terenie małopolski więc zmobilizowany był do armii austriackiej.
Powyższe dane uzyskałem ze strony www.polegli.forgen.pl . Szczególnie trzeba podziękować wszystkim osobom które uzupełniają dane tej strony.
Serdecznie pozdrawiam - Robert :
28.06.2013 07:08
Co więcej nie tylko nazwisko i pierwsza litera ale całe imię- Jan też zgadza- takie dane uzyskałam z zarządu cmentarzy. Znalazłam jakiś już czas temu ten grób w wyszukiwarce internetowej. Skontaktowałam się e-mailowo z zarządem cmentarzy w Cieszynie. Podano mi datę śmierci- zm. 27.11.1917, oraz nr kwatery o której mówisz a także wiek zmarłego. Jeśli o lata chodzi to orientacyjnie wszystko mogłoby się zgadzać, ale pewności nie mam do końca. Szczerze mówiąc trochę utknęłam w miejscu, bo nie wiem jak ustalić szczegóły, które dałyby mi pewność, że to właśnie "mój" Jan...