Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Ułani - gdzie szukać?

8.04.2013 22:04
Witam,
Czy jest może jakiś spis ułanów? Może jakieś strony, albo książki?
Szukam informacji o bracie prababci mojego męża który był ułanem. Chciałabym się dowiedzieć więcej o jego losach.

Odpowiedzi (13)

9.04.2013 21:32
Czy był oficerem? Bo z takimi listami spotkałam się gdzieś w internecie. Jednak nie jestem w stanie teraz powiedzieć gdzie dokładnie to było. Sama także szukam, ponieważ mój pradziadek był ułanem. Znam jego datę urodzenia, imię nazwisko. Wiem, że nie wrócił z wojny i zginął prawdopodobnie około 1917 roku. Chciałabym dowiedzieć się więcej, w jakim pułku służył itd. Może ktoś nam coś podpowie...
Jedynie na myśl przychodzi mi CAW http://www.caw.wp.mil.pl/pl/index.html. Ale jak narazie zamknięte z powodu remontów.
9.04.2013 22:55
klaraa111, niestety nie wiem czy był oficerem, tak naprawdę nie wiem nic
Ale dzięki za podesłanie linka do CAW może po remoncie się uda
9.04.2013 23:16
Nie ma sprawy Ja podobnie jak Ty też mało co wiem. Ale może ktoś nas naprowadzi gdzie można jeszcze szukać
Może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów w tym temacie ma jakieś namiary na odpowiednie strony i zechce się podzielić swoją wiedzą
9.04.2013 23:26
Tak mi na myśl jeszcze przyszło, że może warto zaznaczyć gdzie przodek mieszkał w czasie mobilizacji? Na pewno można jakoś ustalić jakie pułki ułanów działały w danym rejonie. A potem dotrzeć jakoś do list osobowych. Jeśli o mojego chodzi to mieszkał w Pcimiu. Mała wioska pod Krakowem. Może ktoś podpowie gdzie szukać informacji na ten temat? Jak narazie od jakiegoś czasu przeszukuję internet ale nic konkretnego nie znalazłam...
10.04.2013 21:35
Przodek mojego męża - Aleksander Migdal - mieszkał we Włostowicach, obecnie dzielnica Puław. Prababcia, której był bratem urodziła się w 1898 a ich najmłodsza siostra w 1916, więc myślę, że mógł się urodzić w międzyczasie (choć kto wie?).
Może rzeczywiście ktoś da nam jakieś wskazówki jak szukać.
25.04.2013 18:20
Polecam sprawdzić tutaj: http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=28
Ja co prawda akurat nic nie znalazłam, ale to ciekawa stronka i może akurat będzie pomocna...
27.04.2013 15:57
Dzięki za podpowiedź. Ja niestety też nic nie znalazłam Ale może innym się przyda ten namiar
27.05.2013 21:21
Witam, jak poszukiwania? Czy masz może jakieś nowe spisy itp?
7.06.2013 23:17
Moi drodzy,
rzucacie hasło był ułanem. Super tylko, gdzie i kiedy, to podstawowe pytania które mi się narzucają.
Klara pisze rok 1917 i i Pcim. Pcim, to nie taka mała wioska. Ale do rzeczy. Wiem, ze w AN w Oświęcimiu są na pewno listy poborowych z przed i z I WŚ, również powiat myślenicki. W poniedziałek jadę do AN Spytkowice, aby obejrzeć listy poborowych z tego okresu z okręgu Wadowic. A moje Myślenice to właśnie ten okręg, a Pcim pewnie też, bo to ten sam powiat. Może pojawić się też Podgórze lub Kraków jako miejsce poboru. I tu właśnie pojawia się pytanie do jakich wojsk byli zaciągani. Ja nie wiem w jakich jednostkach moi służyli, z wyjątkiem legionisty Rudolfa Cichonia.
W CAW nie ma co szukać, nie posiadają dokumentacji CK Armii, chyba, ze służył po wojnie w Wojsku Polskim. Dokumenty były w Archiwum w Wiedniu, ale niestety pożar w latach 20-tych strawił większość dokumentów z tego okresu i nie tylko.
Polecam Listy Strat na stronie MTG, które zawieraja informacje na temat rannych, zabitych, zaginionych i wziętych do niewoli z okresu I WŚ. To już będzie ślad, chyba, że miał szczęście i wyszedł bez szwanku z zawieruchy wojennej. To tylko pobór może dać takie informacje.
pozdrawiam
Małgorzata
26.06.2013 23:53
Gdybym wiedziała gdzie i kiedy to byłoby już coś... Niestety nie wiem praktycznie nic Wiem, że pradziadek urodził się w roku 1866 w Pcimiu, tam też mieszkał. Z tego co mi wiadomo był ułanem. Wraz ze swoim najstarszym synem wyruszył na wojnę z której już nie powrócił. Daty śmierci nie znam, nie wiem gdzie i w jaki sposób umarł. Szacując może to być rok około 1917-20. Nie mam pojęcia w jakiej jednostce służył, jaki miał stopień, gdzie się zaciągnął itd. Swojego czasu w starym domu moich dziadków wisiała jego fotografia z szablą przy koniu ale pech chciał, że przy rozbiórce domu gdzieś zaginęła
Czyli sugerujesz Małgorzato, żeby zwrócić się do AN Oświęcim, Spytkowice bądź Kraków? W tym temacie jestem dosyć początkująca dlatego pytam... A mogłabym Cię prosić o jakieś dokładniejsze namiary na AN typu telefon, adres, e-mail, bądź link do strony ?
pozdrawiam
3.10.2013 14:41
Małgorzato,
U mnie jest podobanie jak u Klary. Tak naprawdę jest tylko zdjęcie i infomacja że przodek wyszedł bez szwanku. Aże urodził się i mieszkał w bliskich okolicach Puław to wam właśnie chciałam szukać. Niestety nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.
Dziękuję za informacje. Proszę też o wyrozumiałość, bo poszukiwania dla mnie amatora nie są łatwe a pochwalić się moge jedynie przekopaniem tysięcy akt i odnalezieniem przodków do XVIII wieku. A to niewiele. Dla takich poszukiwaczy jak ja każda nawet najmniejsza wskazówka jest ważna i cenna zarazem, bo pozwala skonfrontować swoje poczynania z kimś kto robi dokładnie to samo, a czasami nawet z komu podobne poszukiwania zakończyły sie sukcesem.
3.11.2013 18:22
Witam,
Mój wuj (brat mojej Mamy Barbary Migdal ur.w 1916 roku) Aleksander Migdal , jak już pisałam był ułanem nie wiem tylko w którym okresie swojego życia. Urodził się w 1901 roku w Puławach, mieszkał we Włostowicach zmarł i jest pochowany na cmentarzu włostowickim ( jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce-założonym przez Rodzinę Czartoryskich) 25 marca 1988 roku, nie zginął w czasie działań wijennych. Miał syna Jerzego chyba pułkownik lotnictwa w stanie spoczynku mieszka w Dęblinie.
Pozdrawiam Ewa
9.03.2014 08:50
Witam serdecznie, ja też uparcie szukam dziadka Jana Trepczyńskiego,który służył w wojsku hallerskim ,został uznany za zmarłego lub zaginionego,ale okazało się ,że ocalał,gdzie szukać??????