8886. wywód szlachectwa

Kultura, zwyczaje, problemy środowiskowe, wymogi prawne grupy społecznej drobnej szlachty

wywód szlachectwa

Postprzez Janusz Wachowicz » 12.05.2010

Dzień dobry. Pragnę dokonać wywodu szlachectwa.
Kto może i w tym pomóc?
Serdecznie pozdrawiam,
Janusz.
Janusz Wachowicz
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Re: wywód szlachectwa

Postprzez genarch » 12.05.2010

Witam,

powinien Pan sprawdzić w zasobach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie wywody szlacheckie Heroldii Królestwa Polskiego, jak również skontaktować się z Towarzystwem Szlachty Polskiej celem dokonania wywodu szlachectwa.

Oczywiście może Pan także skorzystać z naszej pomocy, do czego serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Postprzez z.wojno » 14.02.2011

Polecam stronę Związku Szlachty Polskiej
http://www.szlachta.org.pl/
i Forum Szlachty
http://www.forum.szlachta.org.pl/

Zapraszam
Zdzisław
z.wojno
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez Marcin » 14.02.2011

To może ja powiem tak:

Jedna sprawa to jest dowiedzieć się czegoś pewnego o swoich korzeniach. W tym celu trzeba zrobić, czysto liczne, badania. Tutaj mamy dużą grupę sprawdzonych fachowców, którzy nie raz już odkryli błędy w wywodach różnych biur.
Taki nieformalny, acz poparty dowodami, wywód jest jednym z efektów naszej pracy.

Druga sprawa to jest z tymi materiałami udać się pod wskazane wyżej linki, przedstawić zebrane materiały i otrzymać pomoc w czymś co jest współcześnie odpowiednikiem Heroldii. Mają prawo do powołania się na pochodzenie szlacheckie otrzymuje się potwierdzenie tego i zostaje przyjętym do Związku Szlachty - takich związków jest zresztą w sumie kilka - i są raczej stowarzyszenia tych którzy mają pochodzenie szlacheckie. Niekiedy dotyczą np. szlachty danego terenu.

Związki szlachty mają różne opcje ... światopoglądowe, więc warto się wcześniej zorientować która grupa bardziej komu pasuje. Jednym z rozróżnień jest np. fakt przyznawania tytułów szlacheckich przez zaborców. Niektóre związki nie uznają tych tytułów. Doszło tu do wielu nieporozumień.
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Marcin
Administrator
Administrator
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Odp: wywód szlachectwa

Postprzez wachowicz » 11.06.2013

Bardzo późno, ale jednak dziękuję serdecznie za udzielone mi odpowiedzi.
Janusz.
wachowicz
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez de Dragon » 11.06.2013

Chyba jedyną instutucją , które rzetelnie i wiarygodnie jest wstanie ocenić wywód szlachecki i pochodzenie jest Związek Szlachty Polskiej pozostałe stowarzyszenia często
robią to dla pieniędzy i bardzo często fałszują historię .
Pozdrawiam
de Dragon
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez 972 » 18.02.2014

wachowicz napisał(a):Bardzo późno, ale jednak dziękuję serdecznie za udzielone mi odpowiedzi.
Janusz.

Pozdrawiam,
najlepiej złożyć ankietę do związku szlachty Polskiej,i jak Panią przyjmą to znaczy że Pan ijest!
Jan.
972
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Medale: 1
Nazwiska, książki (1)

Postprzez rustejko » 27.03.2018

Witam !
Czy mogę prosić o wykonanie mojego wywodu szlachectwa, rodu Świerczewski v Świerczowski herbu Trąby.
Dokumenty - metryki znajdują się u Państwa. Jeżeli będzie coś podesłać , to proszę o informację mailową.
Z poważaniem
Rustejko
rustejko
Aktywny
Aktywny

Powrót do Drobna szlachta