Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

wywód szlachectwa

12.05.2010 17:31
Dzień dobry. Pragnę dokonać wywodu szlachectwa.
Kto może i w tym pomóc?
Serdecznie pozdrawiam,
Janusz.

Komentarze (9)

12.05.2010 19:33
Witam,

powinien Pan sprawdzić w zasobach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie wywody szlacheckie Heroldii Królestwa Polskiego, jak również skontaktować się z Towarzystwem Szlachty Polskiej celem dokonania wywodu szlachectwa.

Oczywiście może Pan także skorzystać z naszej pomocy, do czego serdecznie zapraszam

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Czerwieniec
14.02.2011 10:08
Polecam stronę Związku Szlachty Polskiej
http://www.szlachta.org.pl/
i Forum Szlachty
http://www.forum.szlachta.org.pl/

Zapraszam
Zdzisław
14.02.2011 12:30
To może ja powiem tak:

Jedna sprawa to jest dowiedzieć się czegoś pewnego o swoich korzeniach. W tym celu trzeba zrobić, czysto liczne, badania. Tutaj mamy dużą grupę sprawdzonych fachowców, którzy nie raz już odkryli błędy w wywodach różnych biur.
Taki nieformalny, acz poparty dowodami, wywód jest jednym z efektów naszej pracy.

Druga sprawa to jest z tymi materiałami udać się pod wskazane wyżej linki, przedstawić zebrane materiały i otrzymać pomoc w czymś co jest współcześnie odpowiednikiem Heroldii. Mają prawo do powołania się na pochodzenie szlacheckie otrzymuje się potwierdzenie tego i zostaje przyjętym do Związku Szlachty - takich związków jest zresztą w sumie kilka - i są raczej stowarzyszenia tych którzy mają pochodzenie szlacheckie. Niekiedy dotyczą np. szlachty danego terenu.

Związki szlachty mają różne opcje ... światopoglądowe, więc warto się wcześniej zorientować która grupa bardziej komu pasuje. Jednym z rozróżnień jest np. fakt przyznawania tytułów szlacheckich przez zaborców. Niektóre związki nie uznają tych tytułów. Doszło tu do wielu nieporozumień.
11.06.2013 17:11
Bardzo późno, ale jednak dziękuję serdecznie za udzielone mi odpowiedzi.
Janusz.
11.06.2013 17:43
Chyba jedyną instutucją , które rzetelnie i wiarygodnie jest wstanie ocenić wywód szlachecki i pochodzenie jest Związek Szlachty Polskiej pozostałe stowarzyszenia często
robią to dla pieniędzy i bardzo często fałszują historię .
Pozdrawiam
18.02.2014 17:00
Bardzo późno, ale jednak dziękuję serdecznie za udzielone mi odpowiedzi.
Janusz.


Pozdrawiam,
najlepiej złożyć ankietę do związku szlachty Polskiej,i jak Panią przyjmą to znaczy że Pan ijest!
Jan.
27.03.2018 11:56
Witam !
Czy mogę prosić o wykonanie mojego wywodu szlachectwa, rodu Świerczewski v Świerczowski herbu Trąby.
Dokumenty - metryki znajdują się u Państwa. Jeżeli będzie coś podesłać , to proszę o informację mailową.
Z poważaniem
Rustejko
12.03.2019 14:43
Chyba jedyną instutucją , które rzetelnie i wiarygodnie jest wstanie ocenić wywód szlachecki i pochodzenie jest Związek Szlachty Polskiej pozostałe stowarzyszenia często
robią to dla pieniędzy i bardzo często fałszują historię .
Pozdrawiam


Z całym szacunkiem - ale niestety nie.
W Związku jest bardzo dużo osób, które mają mocno naciągane genealogie i wywody a także posługują się opracowaniami po prostu kłamliwymi (choć zapewne w dobrej wierze). Sami na genealogii prostowaliśmy sporo takich wywodów. Skrajnym przypadkiem był wywód, za który w jednej ze związanych firm rodzina zapłaciła kilka tysięcy złotych. Rodowód był przepisany z Bonieckiego z innej rodziny o podobnym nazwisku i na siłę dosztukowany.
23.04.2021 14:39
Dzień dobry. Po upływie kilku lat wracam na Forum do poszukiwań moich przodów i proszę o pomoc. W ciągu tych lat Pan genealog doszukał się kilu moich antenatów i utknął na spisie szlachty województwa mazowieckiego z roku 1601, gdzie widnieje mój przodek Felix Wachowicz. Jest on prawdopodobnie ojcem Ludwika Grzegorza Wachowicza, który jest ojcem Sebastiana Wachowicza. Wszyscy pochodzą z województwa mazowieckiego, powiat płocki, parafia Staroźreby, dwór Opatowiec. Czy znajdzie się ktoś, kto mógłby się podjąć dalszych poszukiwań? Ufam, że tak.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich poszukujących,
Janusz Wachowicz.