Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

ALBUM "NAŁĘCZÓW W STAREJ FOTOGRAFII"

6.08.2014 17:18
Fotografie Zbigniewa Czarkowskiego

„Pracowania artystyczna Zbigniewa Czarkowskiego w Nałęczowie 1911- 1921” -wernisaż
7 lipca 2014 r. o godzinie 12.30 pod budynkiem Urzędu Miasta nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „Pracowania artystyczna Zbigniewa Czarkowskiego w Nałęczowie 1911- 1921”. Inspiracją do zorganizowania wystawy była chęć pokazania dorobku artystycznego Zbigniewa Czarkowskiego, który przez dziesięć lat prowadził swoją pacownię fotograficzną w Nałęczowie. Zaskakujace jest, iż jest on mało znanym artystą. Jego nazwisko nie pojawia się bowiem w żadnych opracowaniach dotyczących Nałęczowa. Można domniemywać, że sytuacja ta wynika z dużej konkurencji na ówczesnym rynku fotograficznym w miejscowości uzdrowiskowej. W wyniki tego w 1921 roku dochodzi do zamknięcia zakładu fotograficznego. Przyczynami zawieszenia działalności były także brak funduszy na produkcję i rozpropagowanie swoich pocztówek, oraz płytki rynek miejscowej fotografii okazjonalnej.

Pracowania artystyczna Zbigniewa Czarkowskiego w Nałęczowie 1911- 1921” -wernisaż
7 lipca 2014 r. o godzinie 12.30 pod budynkiem Urzędu Miasta nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „Pracowania artystyczna Zbigniewa Czarkowskiego w Nałęczowie 1911- 1921”. Inspiracją do zorganizowania wystawy była chęć pokazania dorobku artystycznego

Wystawa zbudowana jest z czterech elementów – wystawy plenerowej umiesczonej przed Urzędem Miejskim, oraz 100 fotografii w dużym formacie rozmieszczonych w budynkach Urzędu Miasta, Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Nałęczowskiego Ośrodka Kultury. Najstarsze zachowane zdjęcia Nałęczowa pochodzą z 1911 roku. Wystawę przed Urzędem Miasta będzie można podziwiać przez rok.

Autorką scenariusza wystawy jest pani Janina Babinicz - Witucka. Która na podstawie rozmów z rodziną Zbigniewa Czarkowskiego była wstanie przybliżyć sylwetkę tego zapomnianego fotografa.

W otwarciu udział wzięło kilkadziesiąt osób. Swoją obecnością zaszczyciły nas wnuczki Zbigniewa Czarkowskiego.

Organizacja wystawy jest częścią projektu pn. „W starej fotografii” promującego dziedzictwo kulturowe obszaru Trójkąta Turystycznego, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Zbigniew Czarkowski urodził się 2 sierpnia 1890 roku w Siemiatyczach. Jako syn lekarza zgodnie z wolą rodziców rozpoczął studia medyczne w Warszawie. Jednakże po dwóch latach zrezygnował. Przeniósł się do szkoły technicznej Wawelberga i Rotwanda. Nie ukończył jej jednak ze względu na wybuch I Wojny Światowej. Związki Czarkowskiego z Nałęczowem wydają się być wczesne. Bardzo prawdopodobne, iż przebywał tu podczas wakacji jako gimnazjalista, gdyż jego ojciec był ordynatorem Zakładu Leczniczego od 1907 roku.

Agnieszka Woś

ALBUM "NAŁĘCZÓW W STAREJ FOTOGRAFII"

W jednym albumie nie sposób pomieścić całej historii Nałęczowa zapisanej na fotograficznej kliszy od czasu wynalezienia aparatu fotograficznego do lat 60. minionego już stulecia. Jednak zbiór ponad stu sześćdziesięciu zdjęć pokazuje fragment nałęczowskiej przeszłości. Fascynuje widok wzgórz i wąwozów w okolicach Poniatówki, widok na Ochronkę, czy na chaty kryte strzechą przy ulicy Granicznej. Architektura, która przetrwała do naszych czasów nosi znamiona upływu lat - niektóre wille zestarzały się, inne zmieniły zupełnie swój wygląd, z jeszcze innych pozostała tylko nazwa, jak w przypadku "Starej Apteki". Nawet alejki parkowe wyglądają już nieco inaczej niż sto lat temu.

Wiele refleksji nasuwa się przy lekturze albumu. Jednak najbardziej intrygujące i zajmujące są fotografie obrazujące ludzi, nie tylko tych z ówczesnego świecznika, ale dzieci, uczniów rozmaitych szkół, które funkcjonowały wówczas w Nałęczowie. Zachwycają fotografie z rodzinnych albumów z ważnych uroczystości: ślubów, pierwszej komunii św., albo te, na których pozują całe wielopokoleniowe rodziny. Więcej reporterskiego spojrzenia na rzeczywistość przedstawiają unikatowe fotografie autorstwa Zbigniewa Czarkowskiego - z życia codziennego mieszkańców, również na obrzeżach uzdrowiska: prace polowe Ziemianek, zaprzęg krów przy młynie na Charzu i wiele innych.

Te niepowtarzalne chwile zatrzymane w kadrze, możemy oglądać w powiększeniu na wystawie prezentowanej w Pałacu Małachowskich. Wystawa oraz album są efektem projektu - współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - "Nałęczów zaprasza po zdrowie" Lokalnej Organizacji Turystycznej "Kraina lessowych Wąwozów" i Zakładu Leczniczego "Uzdrowisko Nałęczów". Ale przede wszystkim należy podkreślić, że i album, i wystawa, powstały dzięki osobom i instytucjom, które udostępniły fotografie ze swoich zbiorów, archiwów, rodzinnych albumów. To był dobry pomysł - pokazać stare fotografie. Trzeba kontynuować dzieło dokumentowania dziejów Nałęczowa. Z roku na rok rośnie nasza lokalna historia i oby było jak najmniej anonimowych autorów fotografii i nieodszyfrowanych postaci na zdjęciach z naszej epoki. W jednym z rozdziałów albumu profesor Tadeusz Kłak przypomina słowa Zofii Nałkowskiej, "iż to czego z życia się nie zapisze, przestaje w ogóle istnieć. A w każdym razie kruszy się w pamięci, zatraca i przestawia w czasie. Trzeba więc przeciwdziałać temu i utrwalać, co na to zasługuje, przekazując je ludziom obecnym, a zwłaszcza tym, którzy po nas przyjdą." Wagę tego zdania cenią najbardziej regionaliści, kronikarze, ostro krytykując wynikłe z pośpiechu niedociągnięcia w wydawnictwie. Na kolejne wydanie albumu w twardej oprawie, na papierze kredowym, z obszernym komentarzem do każdego rozdziału, musimy poczekać.