Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rodzina Machników -koniec XVIII/XIX w

24.01.2016 13:51
"Parafia Kozłów jest już odnotowana w źródłach z 1442 r., ale zapewne powstała wcześniej – w XIV w. Pierwszy kościół był drewniany. W 1515 r. zbudowano kościół murowany w stylu gotyckim, splądrowany i sprofanowany w czasach reformacji. Wówczas samodzielna parafia przestała istnieć – wcielono ją do Małogoszcza. W 1644 r. kościół został rozbudowany i odnowiony z fundacji Piotra Tęgoborskiego. Konsekrował go w 1648 r. Mikołaj Świderski, sufragan, kanonik i oficjał chełmski. Wówczas świątynia otrzymała tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja."
Jakie były losy mojej rodziny ze strony Taty w tym czasie, trudno mi powiedzieć. Pierwsze zapiski urodzin, ślubów, zgonów odnalazłam z 1790 r. Wówczas urodził się mój pradziad Józef Machnik. Korzenie rodziny prowadzą do miejscowości Lipno, ale muszę te informacje jeszcze zweryfikować. Był prawdopodobnie chłopem. Ożenił się z piękną dziewczyną, pochodzącą również z Kozłowa, Teresą Młynarczyk (1790-11.12.1857r.). Zamieszkali w domu nr 12. Jak mogło wyglądać ich życie? Jedynie z porównywalnych źródeł historycznych tego terenu, można je sobie wyobrazić. Uprawiali ziemię przynależącą do Kościoła, być może do jakiegoś właściciela. Wstawali rano, a rytm ich życia wyznaczały pory roku i dnia. Ich pierworodny Marcin urodził się w 1825 r. 23.12.1830 r urodził im się drugi syn. Zapewne ze względu na zbliżającą się Wigilię, dali mu na imię Adam. Z odnalezionych dokumentów wynika, że w 1834 r na świat przychodzi następny chłopiec - Szymon, który niestety umiera w 1840 r. O innym potomstwie niestety nie znalazłam informacji. Znając jedynie wygląd obecny wioski, mogę przypuszczać, że dzieci od wczesnych lat pomagały rodzicom w gospodarstwie, pasąc gęsi, a później krowę
(jeżeli takową posiadali). Rok 1830 był dla Polski ważnym wydarzeniem. Mimo że powstanie listopadowe wybuchło w Warszawie, objęło ono również Kielce.

Komentarze (1)

29.10.2016 13:16
Nie znalazłam informacji, czy któryś z moich przodków brał udział w jakimś powstaniu - listopadowym czy styczniowym. Adam Machnik (1830-1903) ożenił się w 1866 r z Antoniną zd. Salader. Mieli 7 dzieci. Ignacy (1874-?) był drugim z kolei dzieckiem.