Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Andriolli Michał Elwiro

22.09.2012 14:13
Michał Elwiro Andriolli (ur. 2 listopada 1836 w Wilnie, zm. 23 sierpnia 1893 w Nałęczowie)
    – polski rysownik, ilustrator i malarz, przedstawiciel romantyzmu.

    Michał Elwiro Andriolli był synem Franciszka, rzeźbiarza, osiadłego w Wilnie kapitana wojsk napoleońskich pochodzenia włoskiego.
    W latach 1855-1858 studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa i Rzeźby oraz w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, a od 1861 w Akademii Świętego Łukasza w Rzymie.
    Andriolli brał udział w powstaniu styczniowym w oddziale Ludwika Narbutta. Po klęsce powstania styczniowego, Andriolli ukrywał się pod nazwiskiem Malinowski, a następnie Brzozowski w październiku został aresztowany w Petersburgu. Po aresztowaniu w 1864 roku uciekł z więzienia i przedostał się do Londynu a następnie do Paryża. Do kraju wrócił jako emisariusz Komitetu Emigracji Polskiej, w 1866 został

    Ułaskawiony w 1871, przyjechał do Warszawy, gdzie pracował jako ilustrator czasopism (m.in. Tygodnika Ilustrowanego) oraz utworów literackich (Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego, Orzeszkowej i in.).
    Szczególnie znane są jego ilustracje do Pana Tadeusza oraz Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza, wykonane w latach 1879–1882. W latach 1883-1886 pracował w Paryżu dla wydawnictwa Firmin-Didot, wykonując ilustracje m.in. do dzieł Szekspira i powieści J. F. Coopera. Malował również obrazy, m.in. dla kościołów w Kownie. Do 1880 roku kilkakrotnie przyjeżdżał do Nałęczowa, rysował jego pejzaże.
    Do 1880 roku Andriolli mieszkał w Stasinowie (dziś część Mińska Mazowieckiego), gdzie kupił dwór z ogrodem od rodziny Tarczyńskich. W dalszych latach osiedlił się na północ od Karczewa, w folwarku Anielin (o powierzchni 200 hektarów) zakupionym od Zygmunta Kurtza, byłego właściciela majątku Otwock Wielki. W swojej posiadłości nad Świdrem wybudował oprócz swojej willi również kilkanaście domów na wynajem wg własnych projektów, nadając im specyficzny styl, dla którego określenia upowszechniła się nazwa świdermajer, wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego[2] coś pomiędzy stylem mazowieckim, zabudową rosyjskich miast i alpejskimi schroniskami.
    Michał Elwiro Andriolli został pochowany na cmentarzu w Nałęczowie.
Powstańcy styczniowi- [pl.wikipedia.org]

Odpowiedzi (1)

18.07.2020 14:02
Andriolli EivIro. Chłopak uliczny z torbą przez plecy, pod drzewem, na tle sinego nieba. Studium olejno. Jeszcze zepsucie świata niemialo czasu wybić swojego piętna na twarzy tej ulicznej dzieciny; w jej obliczu rozlany anielski uśmiech , w ułudnych oczach blask niewinności i młodociana żywość, rączęta oparte na kijku. Czy temi wymownemi oczkami prosi u widza o grosz miedziany?— Jemu potrzebniejsza jałmużna duchowa, modlitwa zanim, aby tę niepokalaność oblicza zachował do starości, do grobu. Obraz ma 1 łokieć wysokości, 19 cali szerokości.
Młody Elwiro Andriolli, pochodzący z rodziny włoskiej, syn znanego w Wilnie skulptora, po ukończeniu w Moskwie szkoły sztuk pięknych, a potem po kilko-miesięcznym pobycie w Rzymie, mieszka obecnie w Wilnie. Wielki talent wróży mu świetną przyszłość. Obok harmonijnego kolorytu, życie, przede wszystkiem, życie, bije pełnym pulsem w jego obrazach. Widzieliśmy prace jego dokonane przed wyjazdem do Rzymu: wielki obraz przedstawiający bitwę Litwinów z Krzyżakami, parę studjów postaci ludzkich z natury i kilka małych widoków.
[Władysław Syrokomla w: Kuryer Wileński 17.11.1861]