Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Barański (2)

23.02.2009 21:57
[herb_lewa]jastrzebiecBarański h. Jastrzębiec, na Wołyniu 1802 r.; wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. wołyńskiej 1852 r.
Źródło: Urus. I 91.

[herb_lewa]lodziaBarański h. Łodzia, wywodzą się z Mazowsza. Jeden z nich piastował urząd regenta grodzkiego i ziemskiego nurskiego (1777), później był podstarościm nurskim (1784), inny był komornikiem granicznym łuckim (1784).
Rodzina ta posiadała m.in. dobra Nowąwieś-Dąbrowę w powiecie tykocińskim, par. Dąbrowa (1817). Być może do tej rodziny należeli też właściciele Kozina i Sadów (ok. 1720).
Wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie w 1844 r.
Źródło: Bon. I 109; Bon. Uzupełnienia 80.

[herb_lewa]pobogBarański h. Pobóg, na Mazowszu. Wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie w 1852 r.
Źródło: Bon. I 109; Bon. Uzupełnienia 80.

[herb_lewa]radwanBarański h. Radwan, rodzina małopolska, pisali się z Radwanowic w powiecie proszowskim (Proszowice), woj. krakowskim, będących własnością w drugiej połowie XV wieku licznie rozrodzonej szlachty tego herbu (Dług.). Są jednego pochodzenia z Radwańskimi i Łodzińskimi herbu Radwan, którzy pisali się z Radwanowic lub z Chorągwicy k/ Wieliczki.
Wg Bonieckiego mają pochodzić od Radwańskich z Radwanowic herbu Radwan, a nazwisko mieli wziąć od przydomku Baran (jednego z wielu używanych przez Radwańskich). Jednakże Akta krakowskie wskazują wyraźnie, że nazwisko Baran było pierwotnym przezwiskiem tego rodu, używanym już w XV wieku, a zamienionym prawdopodobnie w XVI stuleciu na modne wówczas, z końcówką -ski. Nie można też wykluczyć, że nazwisko powstało od nazwy jednego z folwarków w Radwanowicach. Rodzina ta udowodniła pochodzenie swoje szlacheckie w sądzie ziemskim lwowskim w 1783 r., oraz w wydziale stanów we Lwowie w 1806 r.
Źródło: Bon. I 110.

[herb_lewa]rawiczBarański h. Rawicz, zapisani do ksiąg szlachty gub. grodzieńskiej przed r. 1831. Być może, członkowie tej rodziny zapisani zostali do ksiąg szlachty gub. kijowskiej 1803 r.
Źródło: Urus. I 92.

[herb_lewa]slepowronBarański h. Ślepowron, wywodzą się prawdop. z Podlasia lub Mazowsza; w XIX stuleciu zamieszkiwali m. in. w Galicji.
Z tej rodziny: Barnaba vel Barnabasz (zm. 1715), franciszkanin, słynący z miłosierdzia dla ubogich; zm. jako gwardian klasztoru w Bieczu.
Źródła: Mał.; Bon. XV 351; Stup. I 15.

Barański - [biografie]Barański
Barańska - [biografie]Barańska
Fotografie

zob. także: "Rodziny o nazwisku BARAŃSKI" http://www.genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=854

http://polishgenealogy.blogspot.com/200 ... anski.html