Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Baliński h.Jastrzębiec

19.04.2010 17:57
BALIŃSKI h. JASTRZĘBIEC. Senator w rodzinie, Wojciech, kasz¬telan konarsko-sieradzki 1486 r. Dawna małopolska rodzina, wzięła nazwisko od wsi Balina w wojew. krakowskiem, już w XVI stoleciu, jedna jej gałąź przesiedliła się do wojew. sieradzkiego, a druga w XVII wieku do wojew. wileńskiego; z tej familii: Andrzej, podpisany na akcie z 1455 r. Jan, dziedzic dóbr Balina, Pisarzowic i Niesułowic około 1470 r. (L. Benef.); Wojciech, kasztelan konarsko-sieradzki 1486 r., cytowany w aktach sieradzkich; Jan i Piotr, dworzanie Jana Tarnowskiego, kasztelana krakowskiego 1492 r., z nich Jan w 1494 r. był rządcą dóbr Tarnowa, a jego synowie byli w wielkich łaskach u hetmana Jana Tarnowskiego. N., towarzysz husarski, poległ pod Cudnowem 1660 r. Dorota, ksieni zwierzyniecka 1512 r.— N. wojski sandomierski, urodzony z Bużeńskiej, podskarbianki wielkiej koronnej, z jego synów: Jan, podstarosta dobczycki zN. Konopnickiej, kaszte¬lanki spicimirskiej około 1630 r., miał syna Marcina bezpotomnego. Michał, burgrabia bobrownicki, instygator trybunału piotrkowskiego 1690 r. Bartło¬miej i Wojciech podpisali elekcyę 1697 r.
Po Jakóbie, podczaszym dobrzyńskim 1603 r., dziedzicu dóbr Na-droże, Gublin, Grodzisko i inne, synowie: Jakób i Łukasz, po Łukaszu syn Marcin, po którym syn Piotr, tego syn Klemens; Wiktor syn Klemensa, po¬zostawił synów: Jana-Adama i Teodora Jana, z tych Jan Adam, z żony Maryanny Malewskiej, miał syna Tadeusza, którego syn Ludomir, urodzony z Weroniki Gorzechowskiej. Teodor-Jan z żony Franciszki Wiadrowskiej, miał synów: Antoniego, obywatela m. Płocka, w 1854 r., Jana, urzędnika w Płocku, 1857 r. i Władysława, w 1860 r. wylegitymowanych w Królestwie. Kajetan, trzeci syn Wiktora, pułkownik Księztwa warszawskiego, brał udział we wszystkich wojnach cesarza Napoleona I od 1806 do 1815 r., a w 1815 roku walczył pod Waterloo; powróciwszy do ojczyzny, nabył majątki Nadratów i Żytowo w pow. mławskim i oddawał się z zamiłowaniem gospodarstwu rolnemu; wylegitymowany w Królestwie 1840 r., urn. 1844 r.
Kazimierz w 1805 r., a Jan Kanty w 1808 r. wylegitymowany w Galicyi. Z osiedlonych w woj. wileńskiem: Ignacy, cześnik inflancki, komisarz cywilno-wojskowy wileński 1791 r., dziedzic dóbr Terespole i inne, ożeniony z Anną Balewicz, tego synowie: a) Ignacy, marszałek szlachty pow. wileńskiego, założył w 1822 r. ze swej wrsi Punżany w pow. święciańskim, miasteczko Balinogrodek i fundował w niem kościół katolicki; jego synowie: Józef, radca stanu rosyjski i Rajnold, wylegitymowani w Cesarstwie 1837 r. b) Antoni, urzędnik w Księztwie warszawskiem, rytownik i literat, umarł młodo 1813 r. c) Michał, jeden ze znakomitszych historyków, kurator honorowy gimnazyum wileńskiego 1864 r., z żony Zofii Śniadeckiej, córki Jana, słynnego uczonego, zostawił po¬tomstwo, z którego Jan, urzędnik w ministeryum spraw wewnętrznych.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego