Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jeleński h. Korczak

31.05.2010 19:23
JELEŃSKI h. KORCZAK odm. Odmiana horbu — na hełmie w koronie trzy pióra strusie.
Senatorowie w rodzinie: Rafał, kasztelan nowogrodzki 1773 r., urn. 1780 r. Gedeon, kasztelan nowogrodzki 1780 r., um. 1798 r.
Licznie rozrodzeni na Litwie, a szczególniej w pow. mozyrskim, w którym od połowy XVII stolecia aż po koniec Rzeczypospolitej posiadali prawie dziedzicznie urzędy ziemskie.
Maciej, rotmistrz królewski, podpisał elekcyę 1632 r. z wojew. nowogrodzkiem; jego syn Felicyan, skarbnik wileński 1690 r. Paweł, dziedzic dóbr Dunaj czyce 1636 r., z żony Aleksandry Zubkówny miał synów: Adama, żonatego z Heleną Korsakówną, który podpisał elekcyę 1674 r. z wojew. nowogrodzkiem, Jana i Konstantego. Jan, pisarz ziemski 1661 roku, a podsędek 1673 r., ostatnio sędzia ziemski mozyrski, podpisał 1669 r. pacta conventa; deputat na Trybunał skarbowy litewski 1673 r., w 1674 r. podpisał elekcyę z pow. mozyrskim. Mąż zasłużony w obywatelstwie, poseł na kilka sejmów, miał dwie żony, Petronełę Andruszewiczównę i Łucyę Oskierczankę; pozostawił synów: Samuela, Dadźboga, Bogusława i Michała. Z nich Michał, sędzia ziemski mozyrski 1704 r., i Dadźbog, podczaszy mozyrski, podpisali elekcyę 1697 r. z wojew. mińskiem.
Dadźbog, podczaszy, następnie sędzia ziemski mozyrski 1742 roku, z dwóch żon, Żabianki i Katarzyny Goliaszówny miał synów: Michała, podkomorzego mozyrskiego 1754 r„ Gedeona i Rafała.
Gedeon, cześnik 1788 r., podczaszy i podstarosta mozyrski 1752 r., pisarz dekretowy litewski 1753 r., sędzia ziemski 1765 r., podkomorzy i starosta mozyrski 1771 r., ostatnio kasztelan nowogrodzki 1780 r. i kawaler orderów Orła Białego i św. Stanisława, biegły prawnik, lecz zacofany w swoich poglądach, um. 1798 r.
Rafał, pisarz grodzki 1738 r., podsędek oszmiański 1758 r., marszałek Trybunału litewskiego 1746 r., sędzia ziemski wiłkomierski 1765 r., kasztelan nowogrodzki 1773 r. i kawaler orderu św. Stanisława, um. 1780 r.; z dwóch żon, Anieli Lenkiewiczówny i Petroneli Kościałkowskiej miał córki: Maryannę Horwatt, Bogumiłę Wazgird, Apolonię Porzecką, Salomee Iwanowską, Rozalię Wolbekową i synów: Konstantego, miecznika mozyrskiego, który podpisał elekcyę 1764 r. z wojew. nowogrodzkiem; sędziego ziemskiego, a ostatnio podkomorzego mozyrskiego i kawalera orderu św. Sta¬nisława, żonatego z Anną z Morykonich, Józefa i Jana.
Józef, koniuszy mozyrski 1768 r., deputat na Trybunał litewski, sędzia grodzki, a następnie 1773 roku ziemski trocki, pułkownik buławy wielkiej litewskiej 1778 roku, ciwun trocki i generał-major wojsk litewskich 1783 r., z żony Teresy Petruszewiczówny miał córkę Annę Komarową i synów: Ignacego, miecznika mozyrskiego 1790 roku, Rafała, Kazimierza, Michała i Gedeona, podkomorzego wileńskiego, żonatego z Maryanną ks. Gedroicówną.
Rafał, sędzia graniczny mozyrski 1812 r., z żony Anny Czaplińskiej pozostawił synów: Ignacego, Konstantego i Ludwika, marszałka szlachty pow. trockiego 1858 r., po którym z Konstancyi Lenkiewiczówny, córka Konstancya za Witoldem Jeleńskim.
Kazimierz, trzeci syn generała Józefa, chorąży mozyrski 1811 r., marszałek szlachty pow. mozyrskiego 1814 r., zaślubił Maryę Horwattównę i z niej miał synów: Władysława, Zygmunta, Kazimierza, Bolesława, Stefana i Mieczysława. Z nich Zygmunt z żony Amelii Oskierczanki pozostawił syna Władysława, Kazimierz, ożeniony z Teresą Borzęcką, miał córkę Maryę za Mieczysławem Jeleńskim i syna Józefa, Bolesław z Katarzyny Giecewiczówny pozostawił synów, Maryana i Konstantego, a Mieczysław, żonaty lv. z Jadwigą Obuchowi czówną, 2v. z Maryą Jeleńska, umarł bezpotomnie.
Michał, czwarty syn generała Józefa, z żony Maryanny Mościckiej miał córkę Teresę za Bułharynem i syna Józefa, po którym z 1-ej żony Antoniny Rajeckiej córka Antonina, żona Konstantego Rudzkiego i syn Kazimierz Gedeon, a z 2-iej żony Honoraty Jasieńskiej synowie: Teodor, Michał i Władysław,
Jan, najmłodszy z. synów kasztelana Rafała, miecznik mozyrski 1769 r., pisarz grodzki smoleński i starosta szyicki 1771 r., sędzia ziemski mozyrski 1774 r., a ostatnio pisarz dekretowy W. Ks. Lit. i kawaler orderu św. Stanisława, zaślubił Eleonorę Obuchowiczównę i z niej pozostawił córki, Franciszkę za Oskierką, podkomorzym rzeczyckim, Petronelę za Lenkiewiczem, chorążym mozyrskim, i synów: Romualda, podsędka mozyrskiego 1805 r., żonatego z Teresą z Oskierków, Feliksa i Pawła.
Feliks, dziedzic Ludzieniewicz, marszałek szlachty pow. mozyrskiego, z żony Kamili Rdułtowskiej pozostawił córkę Malwinę za Emilem Oskierką i syna Jana-Napoleona.
Paweł, chorąży mozyrski 1804 r., dziedzic dóbr Ludzieniewicze, z Barbary Lenkiewiczówny miał córkę Annę za Stanisławem Horwattem i syna Antoniego. Antoni, dziedzic dóbr Okniste, z żony Sabiny Dybowskiej pozostawił synów: Pawła, żonatego z Emilią Niemorszańską, Witolda, ożenionego lv. z Konstancyą Jeleńska, 2v. z Maryą Tarczyńską, Bronisława, Maryana, żonatego z Heleną Rożniatowską, Edwarda, ożenionego lv. z Wandą Wagnerówną, 2v. z Kieniewiczówną i Adama.
Konstanty, trzeci syn Pawła i Zubkówny, podczaszy 1662 r., a od 1687 r. wojski mozyrski, podpisał 1697 r. elekcyę z wojew. nowogrodzkiem; z żony Zońi Wojniłowiczówny, stolnikówny mińskiej, miał syna Ludwika, po którym syn Kazimierz, cześnik mozyrski 1721 r., zaślubił Annę Czechowską i z niej pozostawił córki, Zofię za Kazimierzem Zagórskim, podkomorzycem wendeńskim, Katarzynę za Adamem Hordyną, strażnikiem starodubowskim, i synów, Marcina, starostę fastowickiego i rotmistrza mozyrskiego, ostatnio 1771 r. strażnika mozyrskiego, który 1764 r. podpisał elekcyę, i Stanisława.
Stanisław, starosta boryszkowski, koniuszy mozyrski, podpisał elekcyę 1764 r. z pow. grodzieńskim; sędzia ziemski mozyrski 1789 r., zaślubił Krystynę Lenkiewiczównę i z niej miał córki: Judytę, żonę Franciszka de Raesa, podczaszego trockiego, Katarzynę za Józefem Medekszą, chorążym kowieńskim, Rachelę za Filipem Obuchowiczem, chorążym stwołowickim, i synów, Tadeusza i Samuela-Kazimierza.
Tadeusz, rotmistrz wojsk polskich, z Karoliny Sołtanówny miał syna Rajmunda, po którym z Michaliny Bodzianowskiej synowie: Oktawiusz-Bronisław, Jan, Mieczysław i Władysław.
Samuel-Kazimierz, rotmistrz przedniej straży buławy wojsk litewskich, podkomorzy mozyrski 1826r., z Antoniny Lenkiewiczówny miał syna Ignacego-Stanisława, po którym z Maryi Michałowskiej syn Władysław (Metr. Litew., Zap. i Wyr. Tryb. Litewskiego, Vol. Leg., Bon.).
Wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty: 1) gub. wileńskiej, Józef, syn Jakóba, z synami: Marcinem, Aleksandrem, Ludwikiem, Edwardem i Janem i inni .1834 r,; 2) gub. kowieńskiej, potomstwo Franciszka, syna Jana, a mianowicie, Aleksander, syn Józefa, z synem Aleksandrem i Jerzy, syn Mateusza, z synem Marcinem 1853—1865 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego