Ciekawa jest wzmianka o Malczewie w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, świadcząca o posiadaniu Malczewa przez Michała Malczewskiego Tarnawy już w XV wieku. Michał ów mógłby być ojcem poniżej wymienionych braci Mikołaja i Macieja.

Wg Metryk Koronnych są wymienieni: 8.06.1523 Mikołaj Malczewski i 07.07.1523 Maciej Malczewski, który sprzedaje swojemu bratu Mikołajowi swoją część Malczewa.
To być może obala prawdziwość poniższej informacji K. Niesieckiego, że Malczewscy pochodzą z ziemi Sanockiej. Wygląda na to, że wcześniej byli w Malczewie, a w ziemi Sanockiej dopiero później.
Wg Herbarza K. Niesieckiego
"W ziemi Sanockiej. Samuel 1687. Katarzyna zakonnica Ś. Klary w Sączu 1701. N. Malczewski miał za sobą Katarzynę Kuczkowską wdowę po Franciszku Czyżowskim. N. Malczewski Gorzycką herbu Doliwa, z tej córka Teressa dostała się w małżeństwo Stradomskiemu stolnikowi Owruckiemu, babka jej była Morawska herbu Dąbrowa […]. W roku 1778 Szymon Malczewski podczaszy Chęciński. - Ignacy komornik graniczny Chęciński. - Paweł regent. - Ludwik wiceregent Chęcińscy. - W r. 1788. Julian pisarz grodzki Chęciński. - Krasicki".
Co do wyżej wymienionego pierwszego N. Malczewskiego, to wg M. Minakowskiego chodzi o Mikołaja Malczewskiego, którego żoną była Katarzyna Kuczkowska Herbu Jastrzębiec (ona 1671-1733), wdowa po dwóch mężach Janie Dąbskim zmarłym w 1709 r. i Franciszku Zaklika Czyżowskim. Drugiego Malczewskiego nie udało się zidentyfikować i co ciekawe - ród Gorzyckich jest z Wielkopolski. Zidentyfikowałam natomiast córkę Teresę wydaną za Stradomskiego. I tu nasuwa się pytanie za którego?
Wg K. Niesieckiego mężem Teresy był Michał. Wg "Urzędników dawnej Rzeczypospolitej od XII-XVIII w." mężem był Jerzy i raczej tak było.
" - Michał Stradomski, rzekomy wojski lubelski (nominacja po awansie Jakuba Michałowskiego 30 IX 1659, zapewne nie zrealizowana, bo potem nominacja 7 V 1661 Wacława Stoińskiego - "po Michałowskim").
- Jerzy Stradomski, stolnik owrucki (nom. 29 XI 1685, być może nie objął urzędu)".
Teresa ur. się wg K. Estreichera w 1679 r. i zmarła w 1729 r.
Pozostałe postaci są mi znane i piszę o nich w drzewie, a Ignacy występuje w Tarnawach nieprzypisanych. Wyjątkiem jest Ludwik, którego nie zidentyfikowałam.
Wg „Elektorów poczet, którzy niegdyś głosowali na elektorów Jana Kazimierza roku 1648, Jana III. roku 1674, Augusta II. roku 1697, i Stanisława Augusta roku 1764, najjaśniejszych Królów Polskich, Wielkich Książąt Litewskich, i.t.d.”. Publikacja ta została wydana we Lwowie w roku 1845 nakładem Kajetana Jabłońskiego ; drukiem Wawrzyńca Pisza. Pod literą „M” na stronie 209 znajduje nazwisko Malczewski. Pod tym nazwiskiem wymienieni są:
1. Malczowski Tarnawa Poracz Jan: Królowie na których głosowali – Jan Kazimierz 1648; ziemie z których głosowali – Województwo Sandomierskie.
2. ? Malczewski Tarnawa: Królowie na których głosowali – August II. 1697; Ziemie z których głosowali – Województwo Sandomierskie.
3. Malczewski Tarnawa Adam: Królowie na których głosowali – August II. 1697; Ziemie z których głosowali – Województwo Łęczyckie.
4. Malczewski Tarnawa Andrzej: Królowie na których głosowali – August II. 1697 ; Ziemie z których głosowali – Województwo Łęczyckie.
5. Malczewski Jan: Królowie na których głosowali – August II. 1697; Ziemie z których głosowali – Ziemia Dobrzyńska.
6. Malczewski Tarnawa Samuel: Królowie na których głosowali – August II. 1697 ; Ziemie z których głosowali – Województwo Sandomierskie.
7. Malczowski z Malczowa Stanisław: Królowie na których głosowali – August II. 1697; Ziemie z których głosowali – Województwo Krakowskie.
8. Malczewski Benedykt: Królowie na których głosowali – Stanisław August 1764; Ziemie z których głosowali – Powiat Piński.
9. Malczewski Ignacy, regent kancellaryi: Królowie na których głosowali – Stanisław August 1764 ; Ziemie z których głosowali – Województwo Wołyńskie.
10. Malczewski Skarbek Ignacy, starosta. Plawski, poseł wojew. Kaliskiego: Królowie na których głosowali – Stanisław August 1764 ; Ziemie z których głosowali – Województwo Kaliskie. Abdank.
11. Malczowski Tarnawa Ignacy, komornik Chęciński: Królowie na których głosowali – Stanisław August 1764; ziemie z których głosowali – Województwo Sandomierskie.
12. Malczowski Tarnawa Ludwik, subdelegat grodzki Chęciński: Królowie na których głosowali – Stanisław August 1764; Ziemie z których głosowali – Województwo Sandomierskie.
13. Malczowski Tarnawa Szymon, sędzia kapt. Województwo Sandomierskie, wice-regent grodzki Chęciński: Królowie na których głosowali – Stanisław August 1764; Ziemie z których głosowali – Województwo Sandomierskie.
Pozwoliłam sobie dostawić herb Tarnawa tam gdzie jest to pewne lub prawie pewne. Początki Malczewskich Tarnawa są w XV wieku w Malczewie. [Słownik Geograficzny i Metryki Koronne z 1523 r.]. Później osiedlili się w ziemi Sanockiej, a następnie przenieśli się do Województwa Sandomierskiego, o czym świadczy np. postać Samuela. Najstarszym dokumentem z Województwa Świętokrzyskiego, dotyczącym Malczewskich jest akt ślubu Mikołaja Malczowskiego z Zofią Łącką w 1713 r. w Bebelnie. Ogólnie najstarszym udokumentowanym Malczewskim jest Jakub Jakusz Malczewski herbu Abdank (ok. 1400-1465) z żoną Świętomirą. Ta linia Wielkopolska, biorąca początki ze Świerczyny jest najstarsza, choć może to świadczyć o tym, że tylko tam zachowały się tak stare dokumenty. Najliczniejsza grupa Tarnawów osiadła głównie w okolicach Jędrzejowa w Świętokrzyskim, ale występują również w wielu okolicznych miejscowościach, część na wschodzie – głównie Ukraina. Niektórzy osiedli na ziemi Łódzkiej. W późniejszym okresie występują licznie na Mazowszu i w samej Warszawie.