Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Majerski Stanisław

6.04.2010 10:59
Stanisław MAJERSKI inżynier - architekt 1872 - 1926
Inż. - arch. Stanisław MAJERSKI urodził się dnia 23 listopada 1872 roku w Przemyślu, jako najstarszy syn Ferdynanda Majerskiego artysty-rzeźbiarza i Karoliny z Krakowskich Majerskiej zamieszkałych w Przemyślu.
Po ukończeniu gimnazjum w Przemyślu w 1891 roku kontynuował studia wyższe na Wydziale Budownictwa w Szkole Politechnicznej we Lwowie pod kierunkiem światowej sławy profesorów Zachariewicza i Marconiego. Studia ukończył w 1896 roku uzyskując stopień akademicki inżyniera architekta. W następnych latach studiował architekturę we Włoszech, Dreźnie, Monachium, Wiedniu, Budapeszcie i Pradze.
Po ukończeniu studiów, mieszkał początkowo we Lwowie a od 1902 roku w Przemyślu. Stanisław Majerski był trzykrotnie żonaty. Pracę zawodową rozpoczął Stanisław Majerski we Lwowie jako profesor w Państwowej Szkole Budowlanej. Równolegle z pracą pedagogiczną pracował z ramienia gminy m. Lwowa przy budowie gmachu Muzeum Przemysłowego oraz Galicyjskiej Kasy Oszczędności. W tym okresie współpracował z architektami Mostowskim i Kuhnem.
Po powrocie w 1902 roku do Przemyśla, założył biuro architektoniczno-budowlane. W okresie od 1902 do 1926 roku pracował bez przerwy w Przemyślu, projektując i wznosząc szereg obiektów w mieście oraz na terenie powiatu. Prace wykonywane w tym okresie czasu obejmowały projektowanie i budowę obiektów budownictwa sakralnego, budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych. W tym okresie prowadził również wspólnie ze swoim ojcem rzeźbiarzem Ferdynandem Majerskim - „Pracownię artystyczno-rzeźbiarską i kamieniarską.Z szeregu zaprojektowanych i wzniesionych budowli oraz prac dotyczących architektury wnętrz do najważniejszych należy zaliczyć, wyszczególnione poniżej.
W Przemyślu zbudował kościół i klasztor Karmelitanek Bosych, w kościele O.O. Franciszkanów zaprojektował i wykonał kaplicę Pana Jezusa, w latach 1903 do 1904 przeprojektował i przeprowadził rekonstrukcję klasztoru oraz kościoła O.O. Jezuitów -Serca Pana Jezusa. Na błoniu w Przemyślu zaprojektował i wykonał neogotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy II911 r./, przeprowadził również rekonstrukcję zabytkowej fasady kościoła O.O. Reformatów. W latach 1900 do 1913 kierował odbudową Katedry przemyskiej. W Katedrze zaprojektował obok rekonstrukcji wnętrza, fasady i dobudowy przedsionków, dwa ołtarze: Ś w. Stanisława, z czarnego marmuru, obok kaplicy Fredrów i obok chóru, ołtarz Jana Chrzciciela w renesansie polskim. W roku 1907 przeprojektował i kierował rekonstrukcją wieży katedralnej. Wieża katedralna została podwyższona i zakończona hełmem. Wieżę ba^cową zdobią, w górnej nadbudowanej części, cztery posągi z piaskowca wykonane przez Ferdynanda Majerskiego. Dla upamiętnienia ich pracy przy rekonstrukcji Katedry została wbudowana w gzyms okalający ściany katedry - podobizna głowy Ferdynanda Majerskiego wykonana w kamieniu.
W katedrze na Wawelu w Krakowie, według projektu inż.-arch. Stanisława Majerskiego, wykonane zostały przez Ferdynanda Majerskiego rzeźbione drzwi i kamienny portal do zakrystii oraz zrekonstruowane drewniane, rzeźbione stalle, w prezbiterium /1899-1903/.
Dalsze prace w Przemyślu to, wybudowanie Małego Seminarium przy ul. Szczytowej oraz Szkoły Gospodyń Wiejskich fundacji Biskupa Felczera. Zajmował się również rekonstrukcją i konserwacją pałacu biskupiego oraz gmachu zabytkowego seminarium duchowego rzym.-kat.
Z szeregu zaprojektowanych i wykonanych w diecezji przemyskiej przez inż.-arch. Stanisława Majerskiego kościołów na wymienienie zasługują; kościół i klasztor S.S. Wizytek w Jaśle, kościół w Kołaczycach /wykonany dla ks. prałata J. Wiejowskiego pochodzącego z Kołaczy c/ kościół w Trzcieńcu k. Mościsk, projekt rekonstrukcji klasztoru w Luchowie Górnym /lubelskie/, projekt kościoła w Przesietnicy k. Brzozowa, projekty kościołów w Korczynie k. Krosna /na polecenie biskupa przemyskiego St. Sebastiana Felczera pochodzącego z Korczyny/ oraz w Trzcianie k. Rzeszowa.
W ramach rekonstrukcji i konserwacji zabytków wykonał inż.-arch. Stanisław Majerski inwentaryzacje oraz projekty rekonstrukcji Zamku Przemyskiego /w zakresie przeprowadzenia konserwacji baszt i murów zamkowych/, projekt odbudowy zabytkowej synagogi z 1570 roku na dawnym pl. Rybim /zniszczona w 1941 roku w czasie działań wojennych/, projekt budowy synagogi przy ul. Słowackiego, w stylu mauretańskim /l 900 r./, obecnie przebudowana na bibliotekę miejską.
W ramach obiektów użytku publicznego obok szeregu szkół, budynków administracyjnych pod kierunkiem inż.-arch. Stanisława Majerskiego wykonane zostały:
Dom Żołnierza Polskiego w Jarosławiu, Łaźnia Garnizonowa w Przemyślu oraz Gmach Gimnazjum im. J. Słowackiego przy ul. Słowackiego w Przemyślu /l 896 r./.
W ostatnim roku życia opracował dwa poważne projekty: Gmachu Dowództwa Okręgu Korpusu w Przemyślu oraz projekt konkursowy Gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
W czasie od 1914 do 1920 roku na polecenie Ekspozytury Budowlanej C.O.G. w Przemyślu przeprowadzał odbudowę zniszczonych w czasie I-szej wojny światowej osiedli w kilku gminach oraz kościołów, szkół i budynków mieszkalnych na terenie powiatu przemyskiego.
Brał udział w pracach szeregu towarzystw fachowych i naukowych oraz organizacji społecznych w Przemyślu i ówczesnym województwie lwowskim. Był długoletnim prezesem przemyskiego Oddziału Towarzystwa Politechnicznego oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Współdziałał z Biblioteką i Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu /współpracował z inż.-arch. Kazimierzem Osińskim/.
Po pierwszej wojnie światowej zrezygnował z objęcia proponowanej mu Katedry na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej uważając, że powinien raczej pozostać w Przemyślu projektując i realizując tutaj szereg obiektów niezbędnych dla odbudowującego się ze zniszczeń po I-szej wojnie światowej miasta i powiatu.
Inż. arch. Stanisław Majerski zmarł dnia 24 stycznia 1926 roku w wieku 54 lat w Przemyślu i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu przemyskim.
W mowie pożegnalnej inż. arch. Kazimierz Osiński powiedział o śp. Stanisławie Majerksim: „Był to charakter nieskazitelny, obywatel miłujący Ojczyznę całym sercem, uczynny i dla każdego przystępny i uprzejmy. Brał żywy udział w pracach wszystkich towarzystw fachowych, naukowych i wielu organizacji społecznych. Ze śp. Stanisławem Majerskim schodzi do grobu jeden z wybitniejszych i wielce zasłużonych inżynierów-architektów polskich, będący prawdziwą ozdobą i chlubą swego zawodu. Cześć pamięci niestrudzonego pracownika, szlachetnego człowieka i dobrego Polaka".
"opracownie - prof. Stanisław Majerski"