32758. Podumna

Dział właściwy i jedyny do umieszczania postów typu "Szukam tego i tego". Wpisz tutaj swoje poszukiwania - ale koniecznie zaznacz że obserwujesz wątek (powiadomienie o odpowiedzi) - otrzymasz maila jeśli ktoś odpisze.
Prośby:
* Logowanie Aby dodać ogłoszenie musisz być zalogowany. Zarejestruj się
* No mail Prosimy nie umieszczać adresów mailowych (adresy mailowe będą KASOWANE) - po pierwsze to generuje spam, a po drugie informacje mogą się przydać też innym. W zamian proszę zaznaczyć "Powiadom mnie jeśli ktoś odpowie" - pod postem w edycji.
* Kolejne możliwości Gdy już napiszesz ogłoszenie sprawdź z czego jeszcze możesz skorzystać.
* UWAGA !!! - Ogłoszenia osób nieaktywnych na forum mają trwałość najwyżej kilka miesięcy. Skorzystaj z innych możliwości a ogłoszenie będzie działać.

Odp: Podumna

Postprzez annsza » 01.03.2018

Dzień dobry.

Kłaniam sie nisko - z wdzięczności - za trud wyszukania tych wszystkich danych. Bardzo dziękuje - teraz mam pełen obraz.
Nie ma już nikogo z tej rodziny - z kim miałabym kontakt - moja Mama Stanisława ur. 1928 - 1999 rok córka Józefy Podumnej Basiak - nie żyje - jej 2 siostry Jadwiga ur. w 1924 roku zginęła tragicznie Tarnów w 1971 roku - Janina ur. 1931 roku zmarła w Stargardzie w 1991 roku.

"mocne" kobiety" w tym naszym rodzie;-))

i wiele powtarzających sie śmierci dzieci - młodych ludzi - tak jak moja siostra Barbara 25 lat w 1980 roku i mój syn Szymon 26 lat w 2013 roku.

Obecnie mieszkam w Końskich w okolicach Izabelowa;-)

Jak bardzo historia i fakty w rodzinach sie powtarzaja - hmmmm.

Bardzo Pani dziekuje - i o ile jest to mozliwe - to z wdziecznoscia słuze moja pomoca.

Pozdrawiam Anna Szarpak
annsza
Aktywny
Aktywny

Re: Podumna

witam,

w zbiorach mojej Mamy Stanisławy - był kiedys taki dokument - jak paszport w jezyku rosyjskim dla Władysława Podumnego - upowazniajacego do poruszania sie w godzinach nocnych - jako rzemieslnika od pomp wodnych w okolicznych kopalniach rudy żelaza okolice Miedzierzy i Końskich.

niestety - ów dokument - został zabrany na lekcjie histori przez mojego syna i zapewne jest w posiadani którego s z nauczycieli w Końskich.

Pozdrawiam Anna Sz
annsza
Aktywny
Aktywny

ur. Józef 1893 akt 25 ten Józef nie zmarł jako dziecko (do 1904), więc może o nim mowa na Facebooku – pewnie pomagał ojcu – może jego grób jeszcze się zachował

Moja Mama twierdziła ze brat jej Mamy Józefy Podumnej Basiak - zginał na wojnie -
i dlatego tez moja prababcia Aniela Podumna Stachera - z rozpaczy - była przez ostatnie lata zycia niestabilna - jednym słowem - z przekazów twierdzono ze "zwariowała"
annsza
Aktywny
Aktywny

Postprzez annsza » 03.03.2018

Dzień dobry.

przyglądam się i analizuje odrobinę przesłane dane - może Pani pomoże mi rozwikłać - wg. aktu zgonu nr Władysława Podumnego - w 1897 roku jest przypis jakoby miał 99 lat? gdyby tak było - to data ur. byłaby okolo roku 1798?

no i to imie raz Władysław a innym razem Włodzimierz.

skad takie zmiany nazwiska - Podybny\Podymny\Podumny

Wszystkie fakty układaja sie w logiczna całosc - w przekazach rodzinnych była mowa o rodzinie w Izabelowie i Warszawie - gdzie siostry mojej Babci Józefy - wyjechały jeszcze przed II wojna - tzn. Stanisława Podumna Kaszyńska i Marianna Podumna Wasińska z synem Józefem - do rodziny ich ojca.

Od zawsze miałam potrzebe odkrycia - co tez działo sie w tym rodzie. Powoli i coraz większym zainteresowaniem szukac bede dalej.

Pozdrawiam serdecznie. Anna Szarpak zd. Czerwińska
annsza
Aktywny
Aktywny

Postprzez megi56 » 03.03.2018

W aktach zgonu wiek podają na ogół mało zorientowani przypadkowi zgłaszający na oko.
W mojej rodzinie mam przypadek 103 latka wg aktu zgonu a tak naprawdę miał 78 lat.
No nie mógł mieć 99 lat skoro rodzice wzięli ślub w 1818 r. - najważniejszy jest akt ślubu, w którym wiek potwierdzili znający go od lat sąsiedzi.
Rok 1821 występuje bodajże w trzech aktach i jest najbardziej prawdopodobny.
To samo z wiekiem Marianny Rzeczyckiej - wg aktu ślubu urodziłaby się w 1830 r., ale tak naprawdę w 1827 r. W 1830 r. urodził się jej brat Jan. W akcie ślubu podaje, że ma 27 lat, a w istocie miała 30 lat.
Z tym Włodzimierzem to chyba błąd księdza - w alegatach jest mowa o Władysławie.
Co do zmian nazwiska to trudno wytłumaczyć, ale było to częste - w mojej rodzinie też to występuje, że nazwisko ewoluowało, ba oprócz tego występują nazwiska z vel czy aliasem, gdzie w ogóle nie ma uzasadnienia dlaczego ktoś całkowicie zmienił nazwisko (zwykle to się robiło, gdy było dużo osób o tym samym nazwisku, ale to nie był ten kazus). Mogę też tu przytoczyć anegdotę, gdzie ksiądz pomyłkowo wpisał dziewczynce nazwisko ojca Pawlicki zamiast Tomicki. Rodzina wymarła w czasie zarazy jak dziecko miało 8 lat i gdy dziewczyna szła do ślubu pewnie protestowała, że nazywa się Tomicka, ale dokument jest dokumentem i tak jej na całe życie zostało. Ot tajemnicze zjawiska zwykle związane pewnie z przesłyszeniem się księdza. No a poza tym ludzie wtedy nie umieli czytać i pisać, więc to co zapisał ksiądz było wiążące.
Jest jeszcze wiele do zrobienia w genealogii tej rodziny (nie przejrzałam wszystkich akt). Chyba raczej należałoby przejrzeć od 1831 r. Wcześniej byli w Solcu nad Wisłą, a jeszcze wcześniej w Warszawie.

:sun:
M.
megi56
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez annsza » 03.03.2018

Bardzo dziekuje - praktycznie wiekszosc pracy i odkrywania zrobiła Sz. Pani za mnie;-))
za co jestem bardzo wdzieczna i posyłam moc pozytywnych wibracji.

nie miałam pojęcia jak sie zabrać - ale od dawna wiedziałam ze chce "odkryć" - zrozumieć.

jestem na początku drogi - ucze sie i gdy tylko czas pozwoli - będę kontynuować .

Pozdrawiam bardzo ciepło. Anna
annsza
Aktywny
Aktywny

Postprzez annsza » 05.03.2018

Dzień dobry;-)

poniżej przesyłam link do artykułu w którym to być może znajdzie Pani wiadomości o stacjonującym w Końskich garnizonie Gwardii oraz ślubach i narodzinach dzieci żołnierzy Królestwa Polskiego.

http://www.konskie.org.pl/2015/04/konsk ... atach.html

Pozdrawiam Anna Sz
annsza
Aktywny
Aktywny

Postprzez megi56 » 05.03.2018

bardzo ciekawe

myślę, że interesująca Panią jednostka to to (z alegaty do ślubu Władysława), ale nie mam wielkiego doświadczenia, jeśli chodzi o wojskowość
https://pl.wikipedia.org/wiki/1_Brygada_Artylerii_(I_RP) trzeba wpisać brygada artylerii I RP, bo się nie wyświetla

w alegacie jest dokładnie napisane I artyleryjska brygada 3 bateria lekka

co do Piotra to znalazłam coś takiego, ale również nie ma tu jego nazwiska
https://www.kimonibyli.pl/pulk-grenadierow-gwardii/

pozdrawiam
Małgorzata :sun:
megi56
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Postprzez annsza » 14.03.2018

Dzień dobry;-)

tak sie zastanawiam nad tym czy nazwisko Poddubny - a dokładnie Ludwik Poddubny ślub z Dominika Wilczyńska w 1872 roku w Warszawie - mógłby byc synem Władysława Podubnego ur. w 1821r. i bratem Stanisława mojego pradziadka?

http://szukajwarchiwach.pl/72/160/0/-/1 ... 90VCeFl6ug

Pozdrawiam Anna
annsza
Aktywny
Aktywny

Postprzez megi56 » 14.03.2018

Pani Aniu,
http://szukajwarchiwach.pl/72/160/0/-/1 ... wMQbPWOwEw
odpowiadając na pani pytanie nie był bratem (chwilowo akt się nie wyświetla, jakaś awaria)
ur. 1850 Szczuczyn gubernia Wilno, syn Atanazego architekta i Magdaleny z Rychlickich

W latach 1811-1831 Końskie było miastem garnizonowym, więc najprawdopodobniej Piotr po ślubie został przeniesiony tam z Warszawy i jego syn urodził się jednak chyba tam (mimo, że nie znalazłam aktu urodzenia). Może był jakiś osobny rejestr wojskowy.
http://www.konskie.org.pl/2015/04/konsk ... atach.html

Znalazłam też bardzo ciekawą notatkę o formacji wojskowej powołanej w Końskich czasie powstania listopadowego, której podoficerem był Piotr (wg aktu ur. córki podoficer I kompanii strzelców celnych).
jedną z potyczek toczyli w Solcu nad Wisłą - stąd miejsce urodzenia Elżbiety, która urodziła się tam dnia 6.06.1831 r., a potyczka była 14.04.1831 r.
można prześledzić miejsca, gdzie był Piotr.
https://pl.wikipedia.org/wiki/2_Batalio ... 3w_Celnych
https://pl.wikipedia.org/wiki/4_Batalio ... 3w_Celnych

Piotr był więc w powstaniu listopadowym.

pozdrawiam
Małgorzata :sun:
megi56
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Poprzednia strona

Powrót do SZUKAM NAZWISKA (Szukam informacji o rodzinie xxx...)