Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Magnuszewski i Dziekonski

25.08.2010 18:40
Witam!

Poszukuje wszelkich informacji o moich przodkach z domow Magnuszewski i Dziekoński zamieszkujacych Podlasie. Z relacji rodzinnych wiem, iz moim przodkiem byl general w powstaniu listopadowym Kazimierz Dziekoński, niestety wiecej ciezko mi powiedziec, oprocz tego iz prababcia pochodzila z rodu Dziekońskich, a pradziadek z Magnuszewskich. Historii najnowszej nalezy z pewnoscia szukac w okolicach Moniek, gdzie leza wsie Magnusze i Dziękonie. Za wszelka pomoc bede niezmiernie wdzieczny!

Zapomnialem dodac, iz pradziadek wspominal o herbie, w ktorego centrum mial byc topor, niestety nie udalo mi sie takowego odnalesc.

Pozdrawiam

Odpowiedzi (7)

27.08.2010 08:07
Witaj
Księga Pamięci Gub. Łomżyńskiej 1912 rok :

Dziekoński Józef syn Franciszka - od 1898 roku gminny pisarz - Wizna ( powiat łomżyński )
Dziekoński Kazimierz syn Henryka - od 1892 roku sekretarz przy sądzie w Łomży
Dziekoński Stanisław syn Henryka - sędzia w 4 okręgu sądu gminnego - Rogienice
Dziekoński Stanisław w Tykocinie ( też związane z sądem)
Dziekoński Jan - Grabowskie Towarzystwo Sądowe

Być może Twoi krewni ?
Nazwisko : Magnuszewski - nie figuruje w księdze.
21.09.2010 11:50
Witam
Ja również mam powinowatych o nazwisku Magnuszewscy.Wiele rodzin o tym nazwisku mieszka w okolicach Moniek.Zaścianek Magnusze został po powstaniu styczniowym skonfiskowany i przeznaczony na osiedlenie chłopów rosyjskich.Magnuszewscy zamieszkali więc w okolicach.Siostra moje Babci Genowefy z Kotyńskich Poniatowskiej ,Marianna poślubiła Antoniego Magnuszewskiego.Mieszkali we wsi Moniuszki.było tam kilka rodzin o tym nazwisku.Sporo Magnuszewskich zamieszkuje w Mońkach.
Pozdrawiam serdecznie
18.10.2010 13:36
Witam.
Jeżeli interesują Cie informacje o Magnuszewskich zamieszkujących woj. lubelskie (Łuków i okolice) to zapraszam:) Od dawna myślę o zainteresowaniu się tym tematem, ale jakoś... Na myśleniu się kończy:) A wiem że z czasem będzie ciężej, bo starszych członków rodziny, pamiętających coś więcej jest coraz mniej. Wiem że na te tereny Magnuszewscy przyjechali kiedyś, ale kiedy i skąd niestety nie wiem, znalazłem na cmentarzu najstarszy grób z 1800-ktoregoś, dosyć sfatygowany więc nie można rozczytać dokładnie. Wg opowiadań to jakiś mój pra pra pra? dziadek i to właśnie on tutaj przyjechał:)

Pozdrawiam
16.03.2012 09:24
Herby rodzin Magnuszewskich
Herby z toporem w tarczy (jeszcze nie wszystkie, w niedalekiej przyszłości lista będzie większa)
16.03.2012 10:08
W pierwszych dekadach XIX wieku Dziekońscy posiadali Kraśnik w parafii Wielkie Eysymonty. Później (w latach 60. tegoż stulecia) zamieszkiwali dwór w Gudziewiczach. Sporo ich metryk jest w aktach parafialnych wielkoejsmontowskich.

Pozdrawiam serdecznie.

PS.

Akt nr 46.
Dnia 13 (25) czerwca 1865 roku w Wielkoejsmontowskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci męskiej imionami Brunon Serwacy, urodzone w dworze Gudziewicze, tejże parafii dnia 20 maja (1 czerwca) 1865 roku, z urodzonych Kazimierza Dziekońskiego i Natalii z Trzeciaków ślubnych małżonków, przez ks. Stefana Rogowskiego, proboszcza tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli urodzeni Józef Trzeciak i Helena Wierzbicka – panna. Asystowali urodzeni Ludwik Kozłowski i Kamila Kozłowska – panna.
16.03.2012 10:17
I jeszcze jeden akt:

Akt nr 4.
Dnia 6 (18) stycznia 1867 roku w Wielkoejsmontowskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci żeńskiej imionami Stefania Helena, urodzone we włości Gudziewicze, tejże parafii dnia 15 (27) grudnia 1866 roku, z urodzonych Kazimierza Dziekońskiego i Natalii z Trzeciaków ślubnych małżonków, przez ks. Benedykta Nakutowicza, proboszcza tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli urodzeni August Kozłowski – kapitan, i Helena Zahilnicka – panna.

Pozdrawiam uprzejmie.

PS.
Może jednak więcej szczegółów, bo informacja wyjściowa jest nazbyt ogólna.
15.09.2017 10:21
Witam. Przeprasza, że odkopuje temat, ale szukam coś na temat mojej babci Apolonii Konecko z domu Dziekońskiej. Wiem tylko tyle, że pochodziła Dziękonia. Czy autor ww postu coś znalazł więcej?