Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szaniawscy

4.01.2011 23:14
poszukuję informacji o rodzinie Szaniawskich z lubelszczyzny.

Odpowiedzi (7)

5.01.2011 10:42
Franciszek Szaniawski
b. oficer wojsk cesarsko-rosyjskich, pozostawił zbiór rymotwórczy w rękopisie. Zmarł 5.III.1855 w Lublinie.

Władysław Szaniawski
b. oficer wojsk cesarsko-rosyjskich. Nabożeństwo żałobne 27.VI.1856 w kościele Kapucynów w Lublinie. Zaprasza sistra zmarłego z córkami.

Nekrologi Kuriera Warszawskiego 1821-1939, W-wa 2007, T. III.
5.01.2011 16:16


Woj.lubelskie

Urodzenia
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 03lb&op=gt
Małżeństwa
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 03lb&op=gt
Zgony
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 03lb&op=gt

5.01.2011 16:29


Etymologia nazwiska

Szaniawski - 1654 od nazwy miejscowej Szaniawa, dziś Szaniawy (siedleckie, gmina Trzebieszów).
5.01.2011 16:51
Piśmiennictwo polskie od czasów najdawniejszych aż do roku 1830: z ... - Strona 622 -Wacław Aleksander Maciejowski - 1852

Ks. Dominik Szaniawski, „pisma s. Lektor, kazno- dzieja lubelski

books.google.pl

Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S.J. - Strona 393

Szaniawskim wojskim Lubelskim
books.google.pl

Dzieje Polski podług ostatnich badań: Królowie wolno obrani, cz. 2 ... - Strona 457 - Józef Szujski - 1866

Szaniawski marszałek lubelski

books.google.pl

Zakłady naukowe w koronie i w wielkiem ksie̜stwie Litewskiem: od ... - Strona 104

Konstanty Szaniawski oddał Jezuitom lubelskim w roku 1678. 14500 złotych, lokowanych na dobrach ...

books.google.pl

Herbarz polski Kaspra Niesieckiego, s. j: powiększony dodatkami z ...: Tom 6 - Strona 103

... złączył się był dożywotnie z Ewą Szaniawską kasztelanką Lubelską, ale się to małżeństwo rozeszło. ...

books.google.pl

Pamiętniki Kajetana Koźmiana obejmujące wspomnienia od roku 1780 ...: Tom 2 - Strona 357

... zrażony Szaniawski złożył urząd prokuratora, oddalił się od publicznego życia, i przyjął prywatne obowiązki u ...

books.google.pl

Pozdrawiam !!!!!
5.01.2011 17:08
RÓD SZANIAWSKICH

http://www.photochris.com/rod_szaniawskich.htm

Bardzo stary ród szlachecki wywodzący się z okolic Łukowa na Podlasiu i pieczętujący się herbem Junosza

Szaniawscy (herbu Junosza)

Dzieje rodu Szaniawskich mają swój początek w wieku XV. W 1429 roku król Władysław Jagiełło za rozmaite zasługi obdarzył tytułem szlacheckim Mikołaja z Szaniawy i jego braci. Szaniawscy otrzymali dobra ziemskie w Ziemi Łukowskiej, na pograniczu Korony i Litwy. Ród, pieczętujący się herbem Junosza, miał wielu wybitnych mężów. Wśród nich byli: Konstanty Felicjan - biskup kujawski i krakowski (1668- 1732), budowniczy licznych kościołów i seminariów, Franciszek - łowczy lubelski, Feliks Jan - biskup chełmiński, Dominik - biskup bakoński na Wołoszczyźnie, Franciszek Ksawery - kaznodzieja i mąż stanu.

Tym, który osiedlił się w naszej okolicy, a dokładniej w Zegrzynku był Zygmunt Adam Szaniawski (ur. 1852r.) wraz ze swoją małżonką, Wandą. Do przyjazdu w te strony, skłoniła go praca w nowoczesnym młynie, będącym własnością szwagra. Żyło im się tu bardzo dobrze. Tu też narodził się syn Zygmunta słynny dramaturg, - Jerzy Szaniawski (ur. 10 lutego 1886r.).

generał Alfons Fortunat Szaniawski, herbu
Junosza, urodził się 17 lutego 1837 r. „w rodowym majątku Szaniawy w województwie
siedleckim”.
http://www.portalwiedzy.pan.pl/images/s ... Rakusa.pdf
5.01.2011 20:14
Był pewien Władysław Szaniawski, radca dworu, odpowiedzialny pracownik Lubelskiej Izby Skarbowej, w latach1887 – 1905 z-ca naczelnika Zarządu Okręgowego Nr 1 ww. Izby w Lublinie. Kto coś więcej o nim wie?
8.01.2018 18:07
Witam. Próbuję pogłębić swoje badania genealogiczne rodziny Szaniawskich. Zamieszkała w Ossowie, woj. lubelskie.
Najstarsze informacje, które odnalazłam to:

Leon Szaniawski z Ossowy (przedział życia jeszcze nie znany, ale ich córka Natalia urodzona w 1780. - mogę domniemywać, że ślub Leona i Katarzyny z domu Ciok z Przegalin Wielkich mógł mieć miejsce około 1780 r. Mogli mieć wtedy ok. 18-19 lat, choć niekoniecznie.).
Syn Leona - Grzegorz ur. ok. 1802 r.(moja linia) ożenił się z Anastazją (ur. 1803) z domu Sadowską w 1821 r. i wg aktu ślubu - rodzice młodego wtedy żyli. Siostra Leona Natalia (1780-1830) wyszła za mąż za Maksyma Zająca i mieli co najmniej 7 dzieci, o których wiem. Grzegorz i Natalia musieli mieć jeszcze siostrę, ale nie znam imienia, wiem tylko z aktu ślubu Grzegorza, że był obecny jego szwagier Grzegorz Małaszuk.
Leon określany jest w akcie ślubu syna Grzegorza "stanu rolniczego".

Syn Grzegorza - Maciej Szaniawski (ok. 1826-1896) ożeniony z Eufrozyną z domu Mirończuk (ur. 1827 córka Grzegorza Mirończuka i Kseni z domu Ciok z Derewicznej) - ich groby nie są mi znane, o ich imionach przeczytałam w akcie urodzenia ich syna Jana Szaniawskiego (zmarł w Ossowie, pochowany w Przegalinach, jednak nagrobek praktycznie nieczytelny). Zamieszkali w Ossowie, woj. lubelskie. Ich dzieci to Jan i Józef oraz córka Marta, która wyszła za mąż najpierw za Teodora Tarsaiuka, a potem jako wdowa za Michała Kowalczuka w 1905.
Maciej określany jest włościaninem.

Dalsze losy Jana ożenionego z Anastazją z Szumskich (o niej nic nie wiem) są mi znane, to linia mojej mamy. Natomiast o jego bracie Józefie wiem mało - ożeniony z Jadwigą z Kwiatkowskich, zamieszkali w Komarówce Podlaskiej, zmarli bezpotomnie, prawdopodobnie nie zachował się już również ich nagrobek.

Rodzina poniżej Macieja (włościanin) zamieszkiwała w Ossowie,w aktach określani byli jako gospodarze, tylko jeszcze Jan - również włościanin. Nic mi na razie nie wiadomo o tym, kiedy osoby tego rodu szlachecki przeszły w drobną szlachtę i ostatecznie schłopiały.
Będę wdzięczna za pomoc. Może odnajdzie się tu osoba wywodząca się od tych samych przodków?
Pozdrawiam
Ania