Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kośmidrowie - wybrańcy wsize Jeżówka

5.01.2011 16:37
Kośmidry - wybrańcy ze wsi Jeżówka

Poszukuję informacji o rodzinach Kośmidrów, którzy mieszkali od XVI wieku we wsi Jeżówka gmin. Wolbrom pow. Olkusz.
Służyli przez wieki w piechocie wybranieckiej. Podobno mieli uzyskać szlachectwo i zaczęli się pieczętować herbem Poraj. Ostatni potomkowie tego rodu byli partyzantami w AK. Opuścili wieś po 1945 roku.

Odpowiedzi (19)

4.07.2012 15:18
Witam, pochodzę z rodziny Kośmidrów z Jeżówki. Mój ojciec Marian był w czasie wojny w leśnej partyzantce (AK).Po wojnie wyjechał na Śląsk, gdzie mieszkał
do śmierci.
4.07.2012 16:04
Witam, pochodzę z rodziny Kośmidrów z Jeżówki. Mój ojciec Marian był w czasie wojny w leśnej partyzantce (AK).Po wojnie wyjechał na Śląsk, gdzie mieszkał
do śmierci.


Witam -

A można wiedzieć, dokładniej - gdzie wyjechał na Śląsk ?

Pozdrawiam - Ludwik
4.07.2012 18:38
Witam ponownie,
Ojciec mieszkał w Chorzowie, a jego siostra Halina żyje i mieszka w Katowicach. Pozdrawiam
4.07.2012 21:11
Witam ponownie,
Ojciec mieszkał w Chorzowie, a jego siostra Halina żyje i mieszka w Katowicach. Pozdrawiam




Niestety - nie ten kierunek . Znałem jednego Kośmidra, dokładnie nazywał się Jan Kośmider. Ale on mieszkał i pracował we Wrocławiu.
Trudno - przepraszam

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia - Ludwik
9.07.2012 19:03
Witam Pana. Nazywam się Kyzioł Ryszard i jestem autorem historii wsi Jeżówka. Książka wyszła w 2006 roku. Opisy rodu Kośmidrów są tam moim zdaniem niepełne, choć dużo o nich piszę. O Panu ojcu Marianie Kośmidrze także wspominam, a także o dziadku Leonie, który był wójtem gminy Tczyca. Niestety, są to wiadomości od osób postronnych, dalszych krewnych i sąsiadów. Cały jeżowski ród Kośmidrów dla Rzeczypospolitej wielce zasłużony i nie tylko w XX wieku. Marian Kośmider był liderem AK-owskiej partyzantki w naszej wsi. Rada Sołecka wsi Jeżówka obdarowała książką wiele osób, które wpisały się pozytywnie w historię naszej wsi. Was nie zdołaliśmy odnaleźć. Jako autor mam jeszcze zaledwie kilka tzw. „żelaznych” egzemplarzy. Uważałbym sobie za zaszczyt przekazać w imieniu własnym i wsi Jeżówka jeden egzemplarz, tylko musimy uzgodnić, jak to zrobić? Nie chciałbym popełnić nietaktu. Jeżeli żyje siostra ojca Halina, to ona jest teraz seniorką rodu po linii Leon Kośmider. O Pana ojca jak i brata Tadeusza dopytywali kombatanci z 106 D AK.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
9.07.2012 19:37
Bardzo przepraszam, jeżeli pomyliłem płeć. Jakoś zasugerowałem się imieniem Ludwik, a tu okazuje się, że koresponduję z Hanką. Proszę o wybaczenie mi pomyłki. Zależy mi na podtrzymaniu kontaktu. Pracuję teraz nad książką o dziedzicach Swojczan, będzie tam trochę o Jeżówce. Pojawia się możliwość nowych uzupełnień lub sprostowań.
9.07.2012 19:55
Bardzo przepraszam, jeżeli pomyliłem płeć. Jakoś zasugerowałem się imieniem Ludwik, a tu okazuje się, że koresponduję z Hanką. Proszę o wybaczenie mi pomyłki. Zależy mi na podtrzymaniu kontaktu. Pracuję teraz nad książką o dziedzicach Swojczan, będzie tam trochę o Jeżówce. Pojawia się możliwość nowych uzupełnień lub sprostowań.


Witam -

Jeśli dobrze rozumiem, zależy Panu na podtrzymaniu kontaktu z użytkownikiem - Hanka. Jeśli tak, to przepraszam za zamieszanie, które wzięło się stąd, że ja po prostu zacytowałem post Hanki, a pod nim zamieściłem swoją informację. Hanka odwiedziła nas ostatnio w czwartek, 5 lipca 2012 r. o godź 16:55.
Może Pan próbować kontaktu z nią klikając na jej profil i wysyłając wiadomość na pw, lub na maila.

Pozdrawiam serdecznie - Ludwik
17.07.2012 18:58
Dzień dobry,
Bardzo zainteresowała mnie książka o dziejach Jeżówki ( i mojej rodziny).Jako przedstawicielka najstarszej linii ( dziadek Leon - tata Marian)
chciałabym przekazać ją mojemu synowi, który interesuje się historią rodziny (mój starszy brat nie żyje) . Posiadamy również dokumenty nadające
naszej rodzinie przywileje królewskie ( Michał Wiśniowiecki, król August Mocny itp).
Tata opowidał o skończonej w lesie szkole oficerskiej i pobycie w AK.
Pozdrawiam Hanka
17.07.2012 19:06
Aha, zapomniałam napisać, że Tata i wujek Tadeusz nie żyją.
Gdybym mogła dostać tą książkę chętnie odwiedzę Jeżówkę.
Pozdrawiam Hanka
19.07.2012 10:18
Dzień dobry.
Dobrze, że się Pani odezwała. Zapewne będziemy mieli sporo do opowiadania. W Jeżówce w 1 poł. XX wieku były trzy domy Kośmidrów na Wybraniectwie: Leona Kośmidra, Stefana Kośmidra i Franciszka Kośmidra. Dziś nie ma tu nikogo. Miałem kontakty z potomkami Stefana i Franciszka, cieszy mnie, że udało się nawiązać łączność z potomkami Leona. Ja bym chciał popytać o różne sprawy, bo to może być przydatne do uzupełnień historii Jeżówki, tylko czy możemy nieskrępowanie rozmawiać na publicznym forum? Więcej można powiedzieć sobie w cztery oczy. Wolałbym przejść na korespondencję mailową. Jak to zrobić? Oczekuję propozycji od Pani w tej sprawie.
21.07.2012 16:44
Dzień dobry, czy otrzymał Pan mojego maila wczoraj ( wysłałam jako "Prywatny")
Hanka
11.12.2012 06:23
To bardzo rzadkie nazwisko. Jesli to moze pomoc w poszukiwaniach - w latch 1972 - 80 chodzilem do klasy z Jackiem Kosmidrem. Bylo to w Zabrzu-Rokitnicy. Szkola podstawowa nr 29. Powodzenia w poszukiwaniach.
11.09.2013 16:02
Witam. Moje nazwisko Kozider, ale wiem że mój pradziadek nazywał się Wilhelm Koszmider (błąd pielęgniarki, stąd ta zmiana) i mieszkał w Marklowicach (śląskie). Wiem też, że przebywał w Raciborzu i w Niemczech.
Słyszałem też że Jego syn lub brat służył w AK i został stracony na rynku w Gliwicach.
Wilhelm Koszmider miał Synów Józef, Stanisław, Bronisław, Mikołaj, oraz córki Franciszka i Zofia. Żona Anna (z domu czarny bądź czarnecka)
Czy może ktoś wie o dalszych moich przodkach?
2.11.2017 23:27
A ja bardzo proszę o kontakt Pana Ryszarda Kyzioła,
moja rodzina od strony matki pochodzi właśnie z Jeżówki,
udało mi się ustalić pradziadka Stanisława Wójcika i jego żonę Juliannę z domu Dziubdziela lub Dziedzic ur. 27.04.1862 r. (sprzeczne dane na akcie urodzenia babci i akcie małżeństwa). Pradziadek (Stanisław) był kolejarzem w czasie I Wojny i stąd babcia Józefa urodziła się w 1915 r. w Ekaterynosławiu. W spisie ludności z 1791 r. królewskiej wsi Jeżówka, nazwisko Wójcik(Woycik) pojawia się kilkukrotnie. Czy posiada Pan może jakieś informację na temat wspomnianych osób.

Przemysław Miszczyk
10.03.2018 00:24
Witam, jestem z rodziny Kosmider, ktora mieszkala w Jezowce, Bardz bym chciala znalezc informacje o omojej rodzinie. Moj Pradziadek byl Franciszek Kosmider a prababcia Katarzyna. Mieli syna Jana Kosmider I wiem ze byli w AK, slyszlam ze pradziadek byl chodowca koni I ze grupa AK stacjonowala w jego domu w Jezowce,Herb Poraj, tyle pamietam, Bardzo prosze o kontakt jezeli ktos ma jakies wiadomosci na ten temat.Kasia
10.03.2018 00:28
Poszukuję informacji o rodzinach Kośmidrów, którzy mieszkali od XVI wieku we wsi Jeżówka gmin. Wolbrom pow. Olkusz.
Służyli przez wieki w piechocie wybranieckiej. Podobno mieli uzyskać szlachectwo i zaczęli się pieczętować herbem Poraj. Ostatni potomkowie tego rodu byli partyzantami w AK. Opuścili wieś po 1945 roku.

Mam podobne wiadomosci dotyczace mojej rodziny, Pradziadek Franciszek I zona Ktarzyna Kosmider, wiem ze grupa ok 80 partyzantow AK miala Baze w jego domu w Jezowce, Kasia
10.03.2018 00:39
Witam Pana. Nazywam się Kyzioł Ryszard i jestem autorem historii wsi Jeżówka. Książka wyszła w 2006 roku. Opisy rodu Kośmidrów są tam moim zdaniem niepełne, choć dużo o nich piszę. O Panu ojcu Marianie Kośmidrze także wspominam, a także o dziadku Leonie, który był wójtem gminy Tczyca. Niestety, są to wiadomości od osób postronnych, dalszych krewnych i sąsiadów. Cały jeżowski ród Kośmidrów dla Rzeczypospolitej wielce zasłużony i nie tylko w XX wieku. Marian Kośmider był liderem AK-owskiej partyzantki w naszej wsi. Rada Sołecka wsi Jeżówka obdarowała książką wiele osób, które wpisały się pozytywnie w historię naszej wsi. Was nie zdołaliśmy odnaleźć. Jako autor mam jeszcze zaledwie kilka tzw. „żelaznych” egzemplarzy. Uważałbym sobie za zaszczyt przekazać w imieniu własnym i wsi Jeżówka jeden egzemplarz, tylko musimy uzgodnić, jak to zrobić? Nie chciałbym popełnić nietaktu. Jeżeli żyje siostra ojca Halina, to ona jest teraz seniorką rodu po linii Leon Kośmider. O Pana ojca jak i brata Tadeusza dopytywali kombatanci z 106 D AK.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Hi Jestem z rodziny kosmider z Jezowki I Bardz bym chciala nawiozac kontakt I przeczytac ksziazke o mojjej rodznie. Wiem ze moj Pradziadek zapewnial opieke w swoim domu w Jezowce gruie Ok 80 Ak Partyzantow, Prosze o kontakt, Kasia
29.07.2018 18:58
Witam Panią. Mam nieco wiadomości o Kośmidrach gdyż jestem autorem książki Jeżówka - zarys dziejów". Wydaje mi się, że gdzieś trafiła już Pani na moją książkę. Teraz opracowuję właśnie wydanie drugie poprawione i uzupełnione. Nakład tamtego z 2006 roku już się wyczerpał. Napisałem też "Ostatni dziedzice dóbr Swojczany i inne rozmaitości", gdzie również jest dużo wiadomości o Jeżówce i Kośmidrach. Do książki dołączona jest płytka DVD z setkami zdjęć i są tam m. in. Pani pradziadkowie Franciszek i Katarzyna Kośmidrowie i ich dzieci. Gdyby była Pani zainteresowana nawiązaniem korespondencji to proszę się odezwać. Pozdrawiam.
27.04.2021 17:15
Witam wszystkich na tym forum, mój pradziadek Antoni Kośmider pochodził z Jeżówki. Poszukuję informacji jego rodzicach i pierwszej żonie Karolinie i drugiej żonie Mariannie z Kiwiorów, która była od niego młodsza o 20 lat. Bardzo proszę o kontakt.