Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Korytkowscy z Płocka

13.02.2011 21:10
Witam

Poszukuję wiadomości na temat pojawienia się rodziny Korytkowskich w Płocku. Pochodzę z tej rodziny , chcę stworzyć drzewo ,ale nie wiem skąd przodek do Płocka przybył. Wiem oczywiście, że wokół Łomży dużo jest osób o tym nazwisku. Wiem też, że moja rodzina to rodzina szlachecka( pamiętam ,że to powtarzał mi dziadek). Niestety nie żyją już osoby, które mogłyby mi pomóc w dalszych badaniach. Mój pradziadek nazywał się Jan Korytkowski, urodził się około 1900 r ( ale nie wiem gdzie), zmarł w 1941 w Płocku. Dziadek Władysław Korytkowski .Przed pojawieniem się pradziadka nie ma w aktach metrykalnych Płocka ani Radziwia nazwiska Korytkowski. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Edyta Mikołajczyk z d. Korytkowska

Odpowiedzi (6)

13.02.2011 21:58


Korytowski h. Mora, rodzina mazowiecka, z której jedna gałąź osiedliła się w Wielkopolsce, druga na Rusi Czerwonej. Cytowana w aktach wiskich od 1454 r., pisała się z Korytowa w ziemi wiskiej.
W XIX stuleciu byli właścicielami dóbr Petlikowce w pow. buczackim, Berezowica, Suszczyn, Ostalec, Płotycze i Iwaczów w pow. tarnopolskim; w Wielkopolsce posiadali Grochowisko i Rogówko w Poznańskiem.

FRANCISZEK Korytowski, miecznik koronny galicyjski, komisarz sejmowy stanów.
JULIUSZ z Korytowa Korytowski, s. Erazma i Malwiny hr. Starzeńskiej, poseł na sejmy galicyjskie, właściciel dóbr Petlikowce w pow. buczackim, Płotycze i Iwaczów w pow. tarnopolskim; ż. (1865) Wanda Młocka; dzieci: Władysław, Kazimierz, Erazm.

http://www.sejm-wielki.pl/b/sw.22053

Najstarsze wzmianki na temat rodziny Korytkowskich herbu Jelita pochodzą z XIV w. Pierwsi odnotowani w tym okresie przedstawiciele rodziny pisali się z Korytkowa. Z przekazów tych dowiadujemy się, że Mikołaj z Korytkowa, który był żonaty z Wichną z Kobierzycka (1400 r.) miał trzech synów Macieja, Piotra i Tomasza. W 1489 r. spotykamy się z informacją o Wawrzyńcu, burgrabią brzeskim. W połowie XVI w. dziedzicami Korytkowa są Andrzej i Jan (1553 r.). Maciej ożenił się z Zofią Branicką w Prusach Wschodnich (1587 r.).
W 1627 r. odnotowano Stanisława i Marcina. W 1648 r. Jan podpisał elekcję Jana II Kazimierza na króla Polski.

W XVIII w Korytkowscy herbu Jelita zamieszkiwali już ziemię łomżyńską. Józef, dziedzic dóbr Zalesie - Wypychy (1767 r.), ze związku z żoną Teresą z Sokołowskich miał syna Aleksandra, a ten syna Teodora, po którym z Rozalii Szabłowskiej urodzili się synowie, Walenty i Józef. Walenty Korytkowski został dziedzicem dóbr Zalesie, a jego brat Józef opuścił rodzinne strony wybierając drogę kariery prawniczej. Józef Korytkowski był rzeczywistym radcą stanu, członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego (1866 r.).

Adam Korytkowski, dziedzic dóbr Korytki Borowe (1771 r.) pozostawił po sobie syna Mateusza, a ten syna Dominika. Ze związku Dominika z Katarzyną Mieczkowską urodzili się dwaj synowie Ludwik i Józef wylegitymowani w Królestwie w 1858 r.
14.02.2011 08:44
Pracowałem kiedyś z dr Jackiem Korytkowskim w Instytucie Elektrotechniki w Międzylesiu. Potem, drogi nasze rozeszły się; on podjął zatrudnienie w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów, a później przeniósł się na Politechnikę Warszawską.
http://www.ee.pw.edu.pl/text/68/pl/
14.02.2011 20:53
Wielkie dzięki za zainteresowanie i posty.
Powyższe wiadomości już posiadam. Problem stanowi przepaść czasowa między powiedzmy 1800 a urodzeniem Jana Korytkowskiego. Może jakaś rodzina Korytkowskich( z innych stron niż Płock) straciła syna, brata i nie wie , co z nim dalej się działo? Wiem, że nigdy nie były utrzymywane żadne kontakty rodzinne z nikim spoza rodziny z Płocka.
19.02.2012 15:33
Szanowna Pani!

Z opowieści rodzinnych pamietam opowieśc o bracie dziadka, który opóścił zalesie wypychy i wyemigrował. Najprosciej byłoby sprawdzic miejsce urodzenia. Jeżeli to płock to prawdopodobnie nie to miejsce i nie ta rodzina. Bracia rodzili sie pomiedzy 1887 a 1905

Pozdrawiam Grzegorz Nogas
29.11.2014 17:21
Witam,
wiem, że jest rodzina Korytkowskich w Płocku. Nie wiem czy dokładnie o nią chodzi.
Pozdrawiam
22.04.2019 17:56
Walenty Korytkowski to pra pra dziadek mojej mamy urodzonej w Zalesiu Wypychy.