Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jakobschy, Jakobczy-poszukuję osób o tym nazwisku

12.08.2011 10:00
Poszukuję osób o nazwisku Jakobschy lub Jakobczy. Mój pradziad urodził się ok.1863-1870 we wsi Jagonia koło Kamionki Strumiłowej w dawnym woj.tarnopolskim, 50 km od Lwowa. Jeśli ktoś słyszał o tym nazwisku bardzo proszę o kontakt.Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedzi (15)

17.08.2011 21:44
Przed II wojną św. w Giżycku (wówczas niem. Loetzen, polskie Lec) żyła rodzina Jacoby. Mieli przy głównej ulicy miasta dom towarowy. Zachował się na przedwojennych pocztówkach. Służę takim zdjęciem jeżeli może się do czegoś przydać.
Pozdrawiam
18.08.2011 14:00
Przed II wojną św. w Giżycku (wówczas niem. Loetzen, polskie Lec) żyła rodzina Jacoby. Mieli przy głównej ulicy miasta dom towarowy. Zachował się na przedwojennych pocztówkach. Służę takim zdjęciem jeżeli może się do czegoś przydać.
Pozdrawiam


Jacoby i Jakobschy to różne nazwiska. Jakobschy jest nazwiskiem galicyjskim. Występuje w księgach adresowych tego regionu cała rodzina kolejarska o tym nazwisku. We Lwowie mieszkali np. w r. 1913 Jan Jakobschy, konduktor kolejowy zam. Leszczyńskiego 26, a w 1935 r., dwaj Józefowie, jeden konduktor (Rycerska 23), a drugi maszynista (Kulparkowska 15).
Żył też w latach trzydziestych we wsi Zboiska, pow. Sokal, woj. Lwowskie niejaki J. Jakobschy, który tam utrzymywał sklep z wyrobami tytoniowymi.
4.10.2011 22:20
Witam. Moja Babcia pochodziła z rodziny Jakobshe z Łanów Niemieckich niedaleko Jagonii, gdzie wyszła za mąż. Urodziła się w 1912r a jej ojciec Andrzej brał udział w walce o wyzwolenie Przemyśla. Babcia i cała moja rodzina została wypędzona z Jagonii w 1944roku. Jako dziecko pamiętam że w rozmowach dorosłych przeplatał się temat kolejarzy.
6.10.2011 23:06
Witam!
Anton Jakobschy z Jagonii wyemigrował w 1926 roku do Stanów.
Tutaj masz skany z księgi imigrantów, dwie strony:

http://www.voila.pl/344/gl047

Na obu stronach przeglądnij dokładnie linię 1-szą, znajdziesz wiele informacji o tej osobie.
Folder będzie aktywny przez 6 miesięcy, czyli do 6 kwietnia 2012 roku.
Jurek
6.10.2011 23:18
Jeszcze coś. Zwróć uwagę na linię 2-gą. Figuruje tam Piotr Bomersbach, też z Jagonii.
Jurek
7.10.2011 11:59
Witam,
bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Ten Anton Jakobschy z Jagonii to zagadkowa postać bowiem - póki co -
nie pasuje, że tak powiem do żadnej z linii Jakobschy. To jest problem bo Antonów to jest na pęczki, ale ten Anton nie pasuje
7.10.2011 13:56
Witam!
Zwróć uwagę na to, że nie zgadza się umieszczona na obu stronach data przybycia
- strona 1-sza kwiecień 1926
- strona 2-ga 5 maja 1913
Ciekawe! Tym bardziej, że na obu stronach pojawia się ta sama nazwa miejscowa - Jagonia.
Jurek
20.10.2011 07:53
Faktycznie! Dziękuję bardzo za tą uwagę.To dopiero ciekawy trop! Jedyne wyjaśnienie, że to nie był jeden Anton, tylko dwóch Antonów - zapewne bracia, bo różnica między nimi to 13 lat, zatem nie może być mowy aby to było inne pokolenie. To teraz może coś ruszy do przodu. Pozdrawiam!
26.10.2011 14:25
Jakubschy,Jakobschy, Jakobszy, Jakobcze, Jakobsche, Jakobczy- to jest to samo nazwisko zniekształcone z upływem czasu (ponad 135 lat) przez pisownię "jak ty mówisz (wady wymowy) i jak ja słyszę (róznie)" oraz przez niewyrażne pismo w ksiegach parafialnych. Pierwotne brzmienie nazwiska to Jakobschy bądż Jakubschy (dawne liternictwo bardzo podobne wtedy litery-tzw. sutterlin). Jakobschy przybyli na teren parafii Kamionka Strumiłowa w r. 1803 , jako koloniści z południowo zachodnich czech (rejon Klenci pod Cerhovom-na południe od Pilsna). W księgach parafialnych z XVII i XVIII w. nie występuje z całą pewnością takie nazwisko (opracowania Bronisława Falińskiego). Byli to koloniści osadzeni w nowej wsi Jagunin (póżniej zwanej Jagonia)-nazwa pochodzi od imienia córki hrabiego Miera , który tych kolonistów tam osadził w ramach tzw. kolonizacji prywatnej. W księgach parafialnych parafii Domazlice są wsie Postrekov (Possgkau), Linz , czy Parafia Weisensulz , gdzie jest bardzo dużo urodzin, ślubów i śmierci dotyczacych osób o nazwisku Jakobschy.Pierwsi Jakobschy w Jagonii to Andreas ,Georg, Jphann, Ulrich (pisownia wg spisu podatników z r. 1820). Rok póżniej chr. Mier sprowadził do nowej wsi Łany Niemieckie kolonistów z tych samych okolic Czech. Koloniści w Jagonii i Łanach to byli katoliccy poddani austriaccy ( te tereny w płd. zach. Czechach parę lat później przeszły we władanie Niemiec-mówiąc ogólnie). Tak więc koloniści z tychże terenów wewsi Różanka
przybyli już z Niemiec. W roku 1870 władze Austriackie cofnęły dotacje do niemieckojęzycznych parafii katolickich na terenie Galicji, i Jagonia i inne kolonie katolickie bardzo szybko się spolonizowały ( a już były częścio spolonizowane.). W latach 70-tych XIX w. chłopi z przeludnionej Jagonii i okolicznych wsi za własne pieniądze , pod przywództwem Jakuba Jakobschy, wykupili z rąk prywatnych tereny położone w stronę Żółkwi, i założyli wieś Konstantynówka. Tu trafiło kilku Jakobschych. Również w tych latach z okolic Kamionki Strumiłowej wielu potomków kolonistów wyemigrowało na Słowację (wtedy Węgry). i tam zamieszkali głównie w okolicy wsi Michalok i Preszowa.
Pozdrawiam
Bogdan
21.11.2011 12:06
Witam.
Szukając moich przodków z Obydowa znalazłem ten wykaz:
http://www.galiziengermandescendants.or ... 4-1870.htm
Pozdrawiam.
Stanisław Kawecki
10.02.2012 22:27
Witajcie! Moja babcia urodziła się we wsi Łany Niemieckie koło Kamionki. A jej Mama, czyli moja prababcia urodziła się we wsi Jagonia i jej nazwisko panieńskie to Jakobsche.
18.10.2015 03:31
Witam serdecznie:)
Moja babcia Maria, corka Anny Jakobsze z Kamionki Strumiłowej koło Lwowa, Anna,jej mąż i kilkoro dzieci zmarło na Syberii. Szukam przodków, bardzo chciałabym znać pochodzenie rodziny...pozdrawim agata
5.08.2016 22:49
Witam
Moi przodkowie również pochodzą z parafii Kamionka Strumiłowa. Matki obojga moich prapradziadków nazywały się z domu Jakobczy (Filomena i Anna - córki Andrzeja i Katarzyny Jakobczy oraz Jana i Małgorzaty). Jeśli ktoś mógłby mi pomóc lub jeśli ja mogłabym pomóc to bardzo proszę o kontakt pozdrawiam
21.12.2016 15:41
Witam,
Widzę że minęło już dużo czasu od napisania tego posta ale natrafiłam na niego w trakcie próby dostania odszkodowania za repatryjacje, o które już starał się mój dziadek Bolesław Jakobsche. Mój pradziad Antoni Jakobsche który urodził się w 1886 roku posiadał ziemię we wsi Konstantynówka Różana koło Kamionki Strumilowej.
18.06.2017 23:54
Witam serdecznie mój pradziadek Antoni równiez pochodzi ze wsi Konstantówka jego żona a moja prababcia nazywała sie Rozalia z domu Burkhart natomiast dziadek nazywa sie Stanisław jezeli komus cos mowi to co napisałem to proszę o kontakt.Pozdrawiam Krzysiek