Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Otwinowski

15.01.2008 20:29
Poszukuje danych nt pochodzenia swojego nazwiska i nt moich przodkow
rodzina zamieszkuje w olkuszu (woj Malopolskie )
Moj dziadek Jan Otwinowski (brat Mariana Kazimierza Władysławy s. Franciszka ( syn Marii E(c)kerman i Józefy zd. Miśtal tu ślad mi sie urywa
Również poszukuje przodków po lini mojej babki Janiny otwinowskiej zd.Sioła, córki Jadwigi Sioła (zd. Roś córki Agaty zd. Włosek i Wojciecha) i Jana Sioła (s. Pawła i Anny zd Górka c. X Górka zd. Kordaszweskiej)
Znalazłam wiele wzmianek na temat Otwinowskich w róznych wiekach ale nie sposob jest mi ich powiązac prosze o jakiekolwiek informacje ktore moze przyczynią sie do "załatania dziur"
Posiadam wiecej informacji ( np, na temat rodzenstwa rodzin niektorych osob z mojego drzewa)

Odpowiedzi (10)

9.10.2009 11:35
Otwinowski Antoni, kapitan z pułku 3go ułanów. []

"Kierownikiem Państwowego Urzędu Repatriacyjnego był Zbigniew Otwinowski, były oficer, który potem wiele lat pracował w szkolnictwie warszawskim jako nauczyciel. Zmarł na początku 1986 roku." []

W 1783/4 Otwinowscy(Otfinowscy) były właścicielami w:
Popławy, par. Opoczno, diec. gnieźń.
Sobiepany, par. Grabno, diec. gnieźń.
Ogrodzona, par. Raczno, diec. gnieźń.
Huta, par. Częstochowa, diec. krak
Marianowo Kuźniczka, par. Częstochowa, diec. krak
Sędzowy Pustkowie, par. Częstochowa, diec. krak
Sobuczyno, par. Częstochowa, diec. krak
Sadowie,par. Irządze, diec. krak.
Zagorze, par. Lelów, diec. krak
Gorenice, par w miejscu, diec. krak
Niesułowice, par. Płoki, diec. krak
Gniazdowice, par. Proszowice, diec.krak
Grzegorzowice, par. Sieciechowice, diec. krak
Sweycany, par. Tczyca, diec. krak
Większość tych miejscowości można znaleźć w lokalizatorze kartograficznym

Róża Otfinowska, zakonnica o imieniu Eufemia 1749-1832 c. Pawła i Anny, ksieni zakonu norbertanek w Krakowie 1809-1832, jej krewny był dzierżawcą Wężerowa [Girtler]

Jan Otwinowski 1815 - pułk szwoleżerów-lansjerów gwardii [Bielecki R., Szwoleżerowie...]

Hieronim Otwinowski był posłem do Konstatynopola 1621 [Dyjariusz Samuela Maskiewicza.]

1920 Klimczuk Eufrozyna, c. Jana i Pauliny z Sidoruków, ur. 24 V 1898 w Teremnie, gm. Poddębce, pow. łuckiego; za Stanisławem Otwinowskim [Żurek, W. Wykaz...]

1780 - Otwinowski właścicielem we wsi Jesienna, cyrkuł sądecki [K. Ślusarek, Drobna szlachta...]

1652 "Alexander Otwinowski, S. K. Mttis secretarius" - w Arcybractwie Miłosierdzia Kraków

"PAŁAC CHWALIBOGOWSKICH ul. JANA 13, Trzecia kamienica (...) w końcu XVII wieku kamienica Wisniowskich jest w rękach Otwinowskich (mają tez domy po drugiej stronie Jana)."

Część Otwinowskich, szczególnie mieszkających w N. Sączu była Arianami "Otwinowski Jakób (z Łąkty starej, brat Piotra, krewny Erazma, arjanina)," - więcej o nich w "Arianie Polscy"

Kanina, wś, pow. limanowski obszar dworski własnością p. Emili Otwinowskiej [SGKP]

"Leśnik (pow. lubelski) w XVI w, do Otwinowskich należał. Ślad tego znajdujemy w opisie poselstwa i podróży Erazma Otwinowskiego do Konstantynopola r. 1557 odbytej" [SGKP]

1789.11.26 towarzysz, Otfinowski Józef - podporucznik
1791.08.02 podporucznik, Otfinowski Józef - porucznik Chorągiew Kawalerii Narodowej Wojska Koronnego rtm. Aleksandra Romiszewskiego; po dobrowolnym złożeniu por. Alojzego Kosielskiego
1791.11.04 namiestnik, Otfinowski Antoni - podporucznik
[Inwentarz Metryki Koronnej Księgi wpisów i dekretów polskiej kancelarii królewskiej z lat 1447 – 1795]

Karolina Otfinowska poch. Tarnów - stary cmentarz [Sypek A. Cmentarz Stary w Tarnowie...]

OTFINOWSKA STANISŁAWA, Więzień obozu przejściowego w Lyskach. Mieszkanka Rybnika. Aresztowana wraz mężem Zbigniewem w drugiej połowie 1942 r. i osadzona w obozie przejściowym Polenlager nr 56 w Lyskach.
OTFINOWSKI ZBIGNIEW, Więzień obozu przejściowego w Lyskach. Mieszkaniec Rybnika. Aresztowany wraz z żoną w drugiej połowie 1942 r. i osadzony w obozie przejściowym Polenlager nr 56 w Lyskach.
[Zbiory J. Delowicza.]

Z tego wszystkiego Gorenice są blisko Olkusza ale do 1520 nie ma tam nic o Otwinowskich. Także Niesułowice.
W naszych bazach jest jeszcze więcej informacji o Otw(f)inowskich - tutaj tylko pobieżny wypis na szybko.
9.10.2009 11:37
Otwinowscy Stanislawa i Ludwik Grobowiec ze Zgorzelca
6.01.2012 01:10
Od mojej rejestracji i tego pierwszego wpisu minęło kilka lat. Aktywnie uczestniczę w życiu genealogicznym. Indeksuję parafie. Odnalazłam wiele pokoleń swoich przodków, jednak Otwinowskich ruszyć nie mogę.
Wiele danych z pierwszego posta jest nieaktualnych - wtedy informacje podane były tylko z wiedzy nabytej od członków rodziny. Obecnie wiele danych popartych jest już dokumentami.
W dalszym ciągu jednak poszukuję Otwinowskich.
Moja linia Otwinowskich jest bardzo krótka i kończy się zaledwie w 1899 roku kiedy to w Wierbce parafia Pilica rodzi się mój pradziadek Franciszek ( jak się okazało posiada większe rodzeństwo: Juliannę, Józefę, Józefa i Henryka) do dziś nie udało mi się jednak dotrzeć do jakichkolwiek danych dotyczących rodzeństwa mianowicie Julianny 1891 i Józefa 1888.
Nie natrafiłam też do dziś na ślad mojego prapradziadka Andrzeja - nie mogę odnaleźć aktu jego urodzenia ok 1854, zgonu prawdopodobnie przed 1918 oraz małżeństwa z Marianną Ekielman.
Są oczywiście pewne tropy takie jak odnalezienie aktu małżeństwa i urodzenia prawdopodobnej siostry Marianny ---- Ewy w Złoczewie, aktów ślubu i urodzenia Marianny i Andrzeja jednak tam nie znalazłam.
W związku z tym w dalszym ciągi proszę o pomoc. Być może u kogoś z Państwa figurują owe osoby - Józef i Julianna i posiadacie jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą mi ruszyć z miejsca.
6.01.2012 17:17
Witam pana.
Chcąc wiedzieć więcej o swoim rodzie trzeba koniecznie na podstawie ksiąg metrykalnych znaleźć swoje powinowactwo, co najmniej do pradziadów. Skąd ma pan być pewnym, że przynależy do sławnego rodu Otwinowskich (Otffinowskich) herbu Gryf. Równie dobrze może mieć pan chłopskie pochodzenie, a Otwinowski zostało zapożyczone lub było przezwiskiem. Piszę obecnie książkę o ostatnich dziedzicach wsi Swojczany, czyli mam do rozeznania właściwe XX wiek. Jednak w zarysie historii tej wsi sięgnąłem nieco dalej. Na początku XVIII wieku dobra te dostają się Otwinowskim h. Gryf. Pierwszym właścicielem Swojczan był Józef Otwinowski h. Gryf starosta szczerczowski. Jego małżonką była Petronela Dembińska h. Rawicz siostra starosty wolbromskiego Józefa Dembińskiego. Ostatnim właścicielem z tego rodu, który dzierżył Swojczany był August Otwinowski, szambelan królewski To był koniec XVIII wieku, gdyż wieś ta prawie 80 lat pozostawała w rękach owej rodziny. Swojczany leżą w pow. miechowskim. August Feliks Jaksa-Otffinowski h. Gryf (ok. 1740 - 18 XII 1808) był człowiekiem ogólnie znanym i szanowanym wśród okolicznej szlachty. Osobiście znajomy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dn. 20 I 1770 pojął za małżonkę Agnieszkę Wiktorię Szaster (1750-1794) z bogatego rodu – aptekarzy i rajców miasta Krakowa. W 1790 roku podpisał Konfederacje Generalną Sejmu Wielkiego jako poseł woj. krakowskiego. Mniej więcej w tym czasie, albo nieco wcześniej sprzedaje Swojczany Franciszkowi Laskiewiczowi krewnemu żony i osiada we wsi Pośmiechy k/ Kazimierzy Wielkiej. Około 1805 roku sprzedał wieś Kiełków w tarnowskim i nabył kamienicę na ul Poselskiej w Krakowie. Nie wiem dokładnie gdzie pan poseł na Sejm Wielki spoczywa? Jego teście położyli się pod kaplicą MB Częstochowskiej w kościele Mariackim. Bardzo możliwe, że i dla byłego dziedzica Swojczan znalazło się tam miejsce. Kiedy uchwalano Konstytucję 3 Maja 1791 roku, Swojczany były już zdajsie własnością Józefa Kubeckiego. Szasterowie, Laskiewicze i Kubeccy dość mocno związani byli z Krakowem, a ze sobą koligacjami rodzinnymi. Potomkowie tegoż Otwinowskiego występują dziś pod szlacheckimi nazwiskami i nie ma tam takich chłopskiego pochodzenia jak: Roś, Górka, Miśtal, Sioła. Są to typowe nazwiska włościańskie, tu z olkuskiego. Może pan zajrzeć do Wielkiej Genealogii Marka Minakowskiego. Wydaje mi się jednak, że bez większej pomyłki należy przyznawać się do pochodzenia chłopskiego.
Pozdrawiam K.R.
7.01.2012 02:19
Witam
Po po pierwsze jestem kobietą
Po drugie nigdzie nie napisałam że założyłam iż moi Otwinowscy mają szlacheckie pochodzenie nie wiem skąd takie wnioski Pan wyciągnął i skąd taki zbulwersowany ton w Pana wypowiedzi co do tych założeń. nigdzie też nie wpisałam, że Siołowie i Rosie są potomkami lub przodkami Otwinowskich. Co do historii Otwinowskich h. Gryf - znam te linię ale dopóki nie dotrę do jakichkolwiek metryk moich prapradziadków nie utożsamiam się z żadnymi.
Problem polega na tym, że w moich dotychczasowych poszukiwaniach nie udało mi się dotrzeć do metryk Otwinowskich dalej niż mojego pradziadka i tu jest mój problem. Tak jak wspomniałam nie mogę odnaleźć żadnej z metryk dotyczącej Andrzeja Otwinowskiego który urodził się prawdopodobnie ok 1854-1857 roku jak wynika z metryk urodzeń jego dzieci. Miejsca urodzenia jednak nie znam, podobnie jak miejsca i daty zgonu oraz ślubu z Marianną Ekielman. Moge również tylko przypuszczać, że zmarł on przed 1918 rokiem gdyż Marianna przeprowadzając się do Olkusza była sama z dziećmi a umierając w 1943 roku była wdową.

Do Wielkiej Genealogii Marka Minakowskiego ale tak jak wspomniałam nie jest moim celem udowadnianie szlachectwa moich Otwinowskich tylko odnalezienie mojego prapradziadka przede wszystkim.
7.01.2012 21:39
Witam
Przepraszam bardzo, pomylenie płci jest wysoce nietaktowne, jakoś przeoczyłem, jeszcze raz przepraszam. Mój tekst widocznie też nieudany, bo wcale nie miałem zamiaru nikogo bulwersować - no a wyszło wbrew mojej intencji.
Życzę bardziej owocnych poszukiwań własnej genealogii.
17.01.2012 08:03
Dziękuję i wzajemnie - nie czuję urazy
mam nadzieję że może kto kiedyś trafi na mojego Andrzeja i będzie w stanie mi pomóc, a może ja w końcu trafie ?!
2.12.2013 20:54
Otfinowski byl takze wlascicielem ziemskim wsi Miedzna Murowana w pow. opoczynskim, do tej pory Otwinowscy mieszkaja w sąsiednim Żarnowie w pow.opoczynskim.
17.06.2014 22:45
Posiadam notarialny dok

Moj przodek Franciszek Kaniszewski na przelomie XVIII/XIX w.byl administratorem majatku Rozali Otwinowskiej-siostry swojej zony.Kopia notarialnego dok.z podzialu spadku Otwinowskiej jest w posiadaniu p.M.Tereka z Biura Posz.Geneal.Allegata z Kielc.
21.03.2019 14:46
Dzień dobry.Jestem bardzo zainteresowany czy w Niesułowicach jest cokolwiek na temat Franciszek Bogusławski i Apolonia z domu Chrościńska.