Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Drozdowicz, Szpakowski, Bilewicz, Malecki, Suszyński, ...

17.01.2008 23:13
Moja rodzina częściowo pochodzi z dalekich Kresów - okolice Witebska i Połocka - które po traktacie ryskim pozostały poza granicami RP.
Z tamtych terenów korzeniami (przez pradziadków - od I połowy XIX w.) sięgam rodzin - Drozdowiczów, Szpakowskich, Bilewiczów, Maleckich oraz pobocznie Piaseckich. Po wojnie polsko-bolszewickiej część rodziny, która przeżyła, przeniosła się w okolice Dzisny i Głębokiego oraz na Mazowsze.

Druga część rodziny pochodzi z Białegostoku i okolic (okoliczne kolonie) - Józef Suszyński i Antoni Sokólski to pradziadkowie (urodzeni ok. 1850) natomiast nie znam panieńskiego nazwiska żadnej z prababci.

Obydwie linie - i kresowa i podlaska były bardzo boleśnie doświadczone przez bolszewików (1918-1920) oraz niemców i sowietów w czasie wojny a przez bezpiekę po jej zakończeniu.

Jeśli wśród odwiedzających forum są ludzie jakoś spokrewnieni lub znający losy członków wymienionych rodzin pochodzących ze wskazanych terenów, to gorąco proszę o kontakt.

Odpowiedzi (2)

4.03.2008 15:23
Zainteresowało mnie nazwisko Bilewicz wymienione w Twoim poście.

Siostra mojej mamy wyszła za mąż za Wacława Bilewicza. Niewiele wiem o pochodzeniu rodziny wuja. Wiem tylko, że miał rodzinę w Białymstoku, że sam wywodził się z okolic Wilna. Wuj nie żyje od kilku lat ale żyje jego żona i kontakt z nią jest możliwy.

pozdrawiam
9.05.2017 23:47
W mojej rodzinie był Stanisław Bilewicz, którego rodzina w zamierzchłej przeszłości mieszkała na Litwie, a w trochę bliższej przeszłości korzeniami sięgała Jędrzejowa. Stanisław Bilewicz był z wykształcenia biologiem-wykładowcą na przedwojennym Uniwersytecie Wileńskim i Warszawskim, po wojnie na AWF-ie w Warszawie.