Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Zieleniewscy

29.02.2012 01:59
Jestem w posiadaniu informacji opracowanej przez Archiwistę Heraldii Królestwa Polskiego Wielmożnego Dobrowolskiego nt.
nazwiska Zieleniewski h. Dołęga i h. Zgraja.
Nie potrafię określić dokładnie, kiedy notatka ta została przygotowana, ale sądzę, że zamówił ją na początku XX w. mój cioteczny dziadek tj. brat mojej babci po kądzieli, Leon Juliusz Zieleniewski.
Otóż chciałabym móc dojść do tego, z których Zieleniewskich pochodziła moja babcia h. Dołęga, czy Zgraja.

Obie linie wywodzą się mniej więcej z tych samych okolic na Mazowszu tj. powiatu Gostyńskiego i łęczyckiego.

To, co wiem na pewno, ponieważ posiadam akt małżeństwa pradziadków, mój pradziadek Kryspin Zieleniewski ur. się w 1852 r. jako syn Karola i Józefy z Osowskich i 2 sierpnia 1879 ożenił się w Radomiu (parafia św. Jana) z Anielą Ludwiką Gieryc, córką Jakuba i Marianny ze Stolarskich.
Wydaje mi się, że Karol Zieleniewski był synem Teofila Tomasza i wnukiem Wincentego Zieleniewskiego, ze wsi Nagórki parafii Grabówka w powiecie łęczyckim,ale to trzeba sprawdzić.
Karol zmarł, kiedy Kryspin miał ok. 2 lat, w zw. z czym chłopiec trafił pod opiekę stryja.Nie znam imienia tego stryja.
Nie potrafię powiedzieć, co stało się z jego matką, ale stryj, który mniej więcej w tym samym czasie, kiedy trafił do niego bratanek, stracił syna - zmarł na szkarlatynę - co spowodowało jego silną niechęć do chłopca.
Posiadam ponadto poświadczenie Podprefekta powiatu radomskiego, ze Wincenty Zieleniewski "wpisany jest do Księgi Obywatelskiej pod tytułem "Obywatel Szlachty powiatu radomskiego". Dokument opatrzony jest datą 29 luty (lub listopad) 1811.Data ta pozwala mniej więcej usytuować w przybliżeniu datę urodzenia Wincentego - z pewnością przed 1811 r.
Kryspin i Aniela Zieleniewska mieli ośmioro dzieci - 7 córek (Czesława - zamężna Januszowa Karońska, Maria - zamężna Janowa Malczewska, Janina - zamężna Janowa Szymańska oraz niezamężne -Władysławę, Helenę, Jadwigę i Zofię i jedynego syna Leona Juliusza, który zmarł bezpotomnie. Tym samym ród wygasł. Ja jestem wnuczką Janiny z Zieleniewskich Szymańskiej
Archiwista Dobrowolski żąda na końcu swej notatki metryki Lucjana Zieleniewskiego i jeżeli to możliwe jego ojca i dziada "aby można było połączyć się z wylegitymowanymi". Nie wiem jednak, czy Lucjan plasuje się w linii pieczętującej się Dołęga, czy Zgraja.
Zieleniewskich h. Dołega Dobrowolski wywodzi od Kajetana Piotra Zieleniewskiego syna Aleksego z Klonowic Szlacheckich w parafii Głogów w powiecie Gostyńskim.
Bardzo byłabym szczęsliwa, gdyby można było dojść do bardziej precyzyjnych ustaleń.

Odpowiedzi (3)

27.08.2012 15:05
Witam Panią! Jest mi trochę znane drzewo Zieleniewskich od Wincentego. Mnie także wyszło, że jest prawdopodobnie ojcem Teofila.
Herb jest Zgraja.
Mam zaprzyjaźnionych Zieleniewskich, których [przodkowie pochodzą z interesujacych Pania okolic. Mam drzewo jednego z odłamów.
Pochodzę z Zieleniewskich z Raciąża i Krakowa. Barbara
Proszę napisać na: (usunięty, regulamin forum, kontakt na pw)
27.08.2012 15:27
Witam. Nie umie jeszcze posługiwać się tym profilem. Mam wiadomosci Panią interesujące. Wincenty na 99% był ojcem Teofila. Herb Zgraja.

Pozdrawiam
5.12.2017 21:15
Wyszukaj w internecie hasła "brudnopislukomscy" - tam są informacje nt. Zieleniewskich.
Pozdrawiam
Stefanek