Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Perepeczko herbu Nowina - Oszmiana i okolice

18.03.2012 19:03
Poszukuję wszelkich informacji o rodzicach, rodzeństwie i potomkach Floriana Brałkowskiego-Perepeczki herbu Nowina, syna powieszonego powstańca listopadowego Wincentego i Katarzyny z domu Wojtkiewicz, urodzonego w 1814 najpewniej w rodzinnym majątku Brałkowszczyzna i wcielonego do armii carskiej ok. 1830 r. W posiadaniu tychże była wieś Dajnówka w powiecie lidzkim oraz Szczepanowicze pod Oszmianą. Jest on przodkiem pisarza Andrzeja i aktora Marka Perepeczków. Ojciec Marka Franciszka Perepeczki miał na imię Florian, posiadał siostrę Annę - oboje uczestniczyli w powstaniu warszawskim. Dziadkami Marka byli Franciszek i Walentyna z Umańców, pochowani na Powązkach. Ojcem Andrzeja Wincentego Perepeczki, pisarza marynisty, był również Florian. Ponadto do rodu należą: Leonard, Adam i Janina.

Odpowiedzi (14)

5.02.2013 23:17
Witam!
Nie wiem czy jestem potomkinią Floriana, natomiast chciałabym się podzielić informacjami, które posiadam. Otóż matka mojej babci nazywała się Julia Brałkowska. Tak twierdzi babcia, natomiast siostra mojej babci twierdzi iż matka nazywała się Julia Perepeczko. Ich niezgodności co do nazwiska matki wynikają z tego, że Julia umarła (ok roku 1932) gdy były one małymi dziewczynkami i ledwo ją pamiętają (moja babcia miała wtedy ok 3 lat). Być może obie miały rację. Domyślam się, iż Julia pochodziła z miejscowości Szczepanowicze. Wiem także że Julia miała siostrę, która po mężu nazywała się Fotkiewicz i przed wojną mieszkała w Oszmianie. Co się z nią stało po wojnie - nie wiadomo. Ojciec babci, czyli mąż Julii nazywał się Edward Poznański, mieszkali w Okmieniejach pod Oszmianą. Czy moja Julia jest spokrewniona z Twoim Florianem? Musze przyznać, że zbieżność nazwisk i miejscowości jest uderzająca. Pozdrawiam
Joanna
9.02.2013 20:08
Dzień dobry,

serdecznie dziękuję za reakcję na mój wpis. Poszukiwane nazwiska są dość rzadkie i chyba w związku z tym długo przyszło mi poczekać:). Trudno mi orzec, czy Twoja prababka pochodziła wprost od Floriana. Udało mi się wyśledzić jak dotąd potomków trzech jego synów: Aleksandra, Franciszka i trzeciego o nieznanym imieniu. Nie ma pośród nich Julii. Ale wciąż trafiam na różne wzmianki o innych gałęziach tego rodu, więc szanse na odkrycie powiązań zwiększają się z każdym okruchem informacji. Wnioskuję, że Twoja babcia urodziła się ok. 1905 roku, zatem byłaby tutaj luka przynajmniej jednego pokolenia dzielącego ją od owego Floriana. Być może miał on więcej dzieci. Fakt "podwójnego" nazwiska jak i miejsce pochodzenia Twojej antenatki zdaje się wskazywać na takie powiązanie. Jak się domyślam, imię ojca babci i jej siostry nie jest Ci znane? Pozdrawiam.

Adam
12.02.2013 22:30
Witam
Fakt, czekałeś długo na jakieś informacje, ale lepiej późno niż wcale. Ubolewam jedynie nad tym, że, oprócz domysłów i przypuszczeń nie dały one Tobie (a przy tym i mnie) żadnych konkretnych faktów. Imię ojca babci oraz siostry niestety nie są mi znane. Spróbuje jeszcze popytać rodziny, może ktos coś jeszcze bedzie pamiętał, może babci się coś przypomni. Wszelkie poszukiwania utrudnia fakt, że dom rodzinny mojej babci w Okmieniejach spłonął, (bylo to już po śmierci Julii) spaliły się wszystkie zdjecia, dokumenty, tak więc babcia nie ma zadnej pamiątki po swojej mamie. Wiem jedynie, że Julia została pochowana na starym cmentarzu w Oszmianie. Wychodzi na to, że jeżeli Florian i Julia są spokrewnieni, to musiałaby ona byc jego wnuczką. Możesz mi opowiedzieć jak trafiłeś na Floriana i jego synów? Pozdrawiam

Joanna
24.02.2013 18:03
Witam ponownie,

niestety, losy rodziny Perepeczków-Brałkowskich są dość zagmatwane i niejasne. Osób żyjących o tym nazwisku jest niewiele, a zwłaszcza takich którzy mogliby wiedzieć co nieco na temat przeszłych spraw. Ostatnim takim człowiekiem, który mógłby nam coś dopowiedzieć jest pan Andrzej Perepeczko, pisarz-marynista i wykładowca Akademii Morskiej w Gdyni. Niestety, na razie nie udało mi się uzyskać z nim kontaktu. Moje zainteresowanie tą rodziną bierze się stąd, iż z opowiadań mojego ojca wiem, że jedna z mych odległych prababek na pewno była z domu Perepeczkówna, z rejonu gdzieś między Wilnem a Nowogródkiem, czego potwierdzeniem były utrzymywane długo kontakty śp. aktora Marka Perepeczki (syn Floriana, wnuk Franciszka, prawnuk Floriana) z bratem mego pradziadka. Jak dotąd nie udało mi się wyśledzić tego ogniwa łączącego mnie z Perepeczkami-Brałkowskimi, ale mogę przypuszczać, że ów Florian najpewniej zalicza się i do moich przodków. Większość informacji na temat rodu Brałkowskich znalazłem w internecie, głównie poprzez portal MyHeritage. O Florianie jest tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Perepeczko.

pozdrawiam

Adam
23.11.2014 01:04
Witam,
moja Babcia Janina była prawnuczką Floriana i Anny Perepeczków. Z informacji przekazanych przez Babcię wynika, że Florian i Anna mieli siedemnaścioro ? dzieci, z których żyło tylko sześcioro: Mikołaj, Aleksander, Wincenty, Emilia, Antonina i Franciszek. Ja jestem potomkinią Emilii. Babcia była w Oszmianie w 1978 roku i opisała mi pomnik nagrobny Floriana Perepeczki - pień dębu z czterema sękami. Stał, stoi? na cmentarzu przy głównej alejce w sąsiedztwie kaplicy.
Pozdrawiam
Olga
6.12.2014 15:40
Witam, moje nazwisko rodowe brzmi Brałkowska. Mój ojciec Jan Brałkowski urodził się we wsi Polany w powiecie oszmiańskim, więc jest prawdopodobne, że jestem prapra...wnuczką Floriana. Dziadek Feliks był żonaty z Anastazją z d. Stankiewicz. Mieli troje dzieci Stanisława (ur.1912, ożeniony z Anną Usewicz), Annę ( 1918, po mężu Masalska) i Jana ( 1924). Stanisław w księdze chrztu został zapisany jako Perepeczko , chociaż rodzina wróciła już do rodowego nazwiska. Sprawa wyszła na jaw dopiero gdy przyszło dla niego wezwanie do wojska. Sądownie wówczas zmieniono mu nazwisko na Brałkowski. Na naszej klasie jest profil Brałkowscy z Brałkowszczyzny i jest wpisanych kilkunastu Brałkowskich wraz z informacjami o przodkach. Może będzie pomocny. Dziękuję za informacje, które tu znalazłam i pozdrawiam
1.02.2015 14:43
Dzień dobry!
Bardzo mnie zainteresował ten wątek Perepeczko z Oszmiany. Zmiana nazwiska Brałkowski na Perepeczko. Czy znane są może bliższe szczegóły tej zmiany? W poście jest też informacja, że Brałkowscy-Perepeczko byli właścicielami majątku Dejnówka w pow. Lidzkim. W spisie imigrantów do USA jest jedna osoba o nazwisku Perepecza. Olga Perepecza z Dennówki woj. wileńskie córka Adolfa Perepecza. Przybyła do Nowego Jorku 11.11.1913 r. z portu Libau na statku s.s. Kursk. Co owi Perepecza mają wspólnego z Perepeczko? Myślę, że wiele, wiele też muszą mieć wspólnego z Perepeczo, którzy zamieszkiwali również pow. Lidzki np. w nieodległej od Dejnówki Pożyżmie. W Pożyżmie urodził się mój dziadek Kazimierz Perepeczo syn Władysława (1846-1922) syna Kazimierza (??-??). Władysław miał 2 braci (tych znam) Hilarego i Antoniego. Niestety nic o nich mi nie wiadomo. Szukam jakichkolwiek informacji o Perepeczo z pow. Lidzkiego i oczywiście o ich powiązaniach z Perepecza i Perepeczko. Jestem przekonany, że Perepeczo i Perepecza były to wersje tego samego nazwiska - wymowa o na końcu wyrazu zarówno w jęz. białoruskim jak i rosyjskim jest a - stąd w piśmie mogły być łatwo wymieniane. Co do literki k w nazwisku to jest to nagminne przekręcanie - spotkałem się wielokrotnie z tym zjawiskiem nawet w krajach niesłowiańskich.
Pozdrawiam
Marek Perepeczo
2.02.2015 07:53
Dzień dobry!

Cieszy mnie zainteresowanie tym wątkiem. Wg herbarza S. Uruskiego niejaki Bartłomiej Perepecza podpisał konwokację generalną litewską w roku 1764. Oznacza to, że istniał już przed rozbiorami ród szlachecki o tym nazwisku, nie wiadomo jednak jakiego herbu. Ród Perepeczków-Brałkowskich właściwie do 1831 r. istniał tylko jako Brałkowscy, Perepeczkami została nazwana tylko gałąź po Florianie, synu Wincentego, który został skazany za udział w Powstaniu Listopadowym. Moim zdaniem władze carskie narzuciły potomkom Floriana nazwisko często występujące w ich rodzinnnych stronach, być może nawet jakichś ich białoruskich poddanych jeżeli posiadali takowych, a którzy zostali uwłaszczeni na skonfiskowanym i rozparcelowanym majątku. Jesli chodzi o wieś Dejnówka to możliwe, że gdzieś popełniono błąd w zapisie lub odczycie i w rzeczywistości należała ona do rodu Perepecza lub Perepeczo i nie miała nic wspólnego z Perepeczkami po Florianie Brałkowskim wywodzącymi się spod Oszmiany. Wzmiankowany wcześniej rzekomy majątek "Brałkowszczyzna" zapewne nie istniał - nazywano tak zwyczajowo wsie z rejonu Oszmiany, gdzie w większości zamieszkiwali Brałkowscy. Istnieją również inne rodziny o nazwisku "Perepeczko", np. z Iwacewicz, o których powiązaniu z Brałkowskimi trudno mi cokolwiek powiedzieć. Być może są oni również potomkami Floriana. Z okolic Lidy pochodziło dwóch Perepeczków z armii Berlinga - Leon, syn Franciszka (zaginął pod Lenino) i Romuald.

pozdrawiam

Adam Fiedorowicz
16.10.2015 14:18
Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe (tłumaczenie na polski)

Mój dziadek miał na imię Aleksander Pierepieczko, urodzony w 1914 roku, gdzieś w dzisiejszej Białorusi. Jego ojciec był Adam Pierepieczko. Niestety nie wiem o wiele więcej lub jeśli były one związane z rodziną Perepeczko omawianym tutaj. Pisownia ich nazwisko było nieco inaczej - dwa dodatkowe "i".

Znalazłem ten alternatywny / nietypowe pisowni w niektórych zapisów:
Aleksander Pierepieczko, urodzony w 1834 roku, Oszmiana, oraz
Michael Pierepieczko-Biełkowski, który mieszkał w Oszmiana 1933.

Czy ktoś rozpoznaje te nazwy? Lub w jaki sposób być związane?
5.01.2016 12:13
Witam serdecznie. Mój pradziadek Julian Perepeczko był synem Konstantego Perepeczko, który wraz z żoną Teklą mieli 9 dzieci: Wincentego, Zofię, Hannę, Helenę, Konstantego, Aleksandra, Józefa, Piotra oraz wspomnianego Juliana. Pochodzili z Iwacewiczów. Proszę zwrócić uwagę na to, że dawniej nadawało się imiona po przodkach, szczególnie po linii męskiej. Występujące w mojej rodzinie imię Wincenty sugeruje na powiązanie z linią Perepeczko - Brałkowscy.
Pisownia Pierepieczko wg. mnie to nic innego jak zrusyfikowanie nazwiska i łatwość w mowie i zapisywanie tego nazwiska. Sama spotkałam się z taką wymową przez nauczycieli j.rosyjskiego. Perepeczo, Perepecza, też może być pomyłką w pisowni, znałam dwóch braci jeden Michalik a drugi Michalski, bo urzędnik w Polsce Ludowej się pomylił, więc zapisy nazwiska Perepeczko mogą być zależne od słuchu i piśmienności urzędniczej. A trzeba dodać, że w poszukiwaniach sięgamy do lat bardzo odległych.
Pozdrawiam i liczę na dalsze, owocne efekty poszukiwań. Czego sobie i Państwu życzę.
Nela
16.07.2016 11:34
Witam,
moja Babcia Janina była prawnuczką Floriana i Anny Perepeczków. Z informacji przekazanych przez Babcię wynika, że Florian i Anna mieli siedemnaścioro ? dzieci, z których żyło tylko sześcioro: Mikołaj, Aleksander, Wincenty, Emilia, Antonina i Franciszek. Ja jestem potomkinią Emilii. Babcia była w Oszmianie w 1978 roku i opisała mi pomnik nagrobny Floriana Perepeczki - pień dębu z czterema sękami. Stał, stoi? na cmentarzu przy głównej alejce w sąsiedztwie kaplicy.
Pozdrawiam
Olga


Pomnik stoi cały czas na cmentarzu oszmiańskim. Napis na pomniku "Wieczne odpocznienie duszy twojej Florianie Perepeczko, dnia 12 maja 1892 roku". W razie czego dysponuję fotografią.

Pozdrawiam
Michał Butkiewicz
oszmianszczyzna.pl
16.07.2016 11:38
Dzień dobry!

Cieszy mnie zainteresowanie tym wątkiem. Wg herbarza S. Uruskiego niejaki Bartłomiej Perepecza podpisał konwokację generalną litewską w roku 1764. Oznacza to, że istniał już przed rozbiorami ród szlachecki o tym nazwisku, nie wiadomo jednak jakiego herbu. Ród Perepeczków-Brałkowskich właściwie do 1831 r. istniał tylko jako Brałkowscy, Perepeczkami została nazwana tylko gałąź po Florianie, synu Wincentego, który został skazany za udział w Powstaniu Listopadowym. Moim zdaniem władze carskie narzuciły potomkom Floriana nazwisko często występujące w ich rodzinnnych stronach, być może nawet jakichś ich białoruskich poddanych jeżeli posiadali takowych, a którzy zostali uwłaszczeni na skonfiskowanym i rozparcelowanym majątku. Jesli chodzi o wieś Dejnówka to możliwe, że gdzieś popełniono błąd w zapisie lub odczycie i w rzeczywistości należała ona do rodu Perepecza lub Perepeczo i nie miała nic wspólnego z Perepeczkami po Florianie Brałkowskim wywodzącymi się spod Oszmiany. Wzmiankowany wcześniej rzekomy majątek "Brałkowszczyzna" zapewne nie istniał - nazywano tak zwyczajowo wsie z rejonu Oszmiany, gdzie w większości zamieszkiwali Brałkowscy. Istnieją również inne rodziny o nazwisku "Perepeczko", np. z Iwacewicz, o których powiązaniu z Brałkowskimi trudno mi cokolwiek powiedzieć. Być może są oni również potomkami Floriana. Z okolic Lidy pochodziło dwóch Perepeczków z armii Berlinga - Leon, syn Franciszka (zaginął pod Lenino) i Romuald.

pozdrawiam

Adam Fiedorowicz


Poszukuję informacji o Antonim Brałkowskim synu Michała urodzonym w Oszmianie w roku 1911. Być może jego rodzice po wojnie byli ekspatriowani do miejscowości Nysa na Opolszczyźnie. Czy możecie pomóc w tej sprawie?

Michał Butkiewicz
11.09.2016 21:20
Do Nysy po wojnie repatriował się kuzyn mojego ojca - nazywający się tak samo - Jan Brałkowski. Miał chyba córkę Jadwigę ( pamiętam zdjęcie z podpisem Wisia Brałkowska).
27.03.2017 22:25
Dzień dobry! Poszukuję informacji na temat lekarza Stefana Perepeczko s. inż. Franciszka Perepeczko i Walentyny Perepeczko z domu Umaniec; ur. 16.03.1918 roku w Petersburgu, zm. 26.08.1992 w Nowym Mieście Lub. Lekarz ten po II wojnie światowej zamieszkał w Biskupcu koło Iławy i przez kilkadziesiąt lat pracował w miejscowym ośrodku zdrowia, ciesząc się sympatią i uznaniem mieszkańców. Wiadomo, że był w stopniu por. AK i nosił pseudonim Promień. Zbieram materiały do publikacji i uhonorowania lekarza przez miejscowy samorząd.