Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Chrzczonowiczowie

19.03.2012 14:44
Szukam wszelkich informacji o rodzinie Chrzczonowiczów. Do tej pory dowiedziałem się naprawdę niewiele - tyle, ile udało mi się wygrzebać w internecie, bo nie posiadam żadnych pamiątek rodzinnych (ot kilka starych zdjęć - to wszystko). Wiem, że nazwisko to jest raczej mało popularne - najprawdopodobniej nosi je mniej niż 100 osób (jest porozrzucane po całej Polsce i raczej po większych miastach, więc ciężko mi w ogóle domyślić się, skąd pochodzi). Istnieje też wieś Chrzczonowice w woj. łódzkim, może to pomoże w poszukiwaniach....

Nazwisko "Chrzczonowicz" figuruje w herbach: Rudnica, Ślepowron, Szeliga, Trzaska, Wieniawa.

Na http://www.ornatowski.com znalazłem następujące informacje:

Źródło: Czesław Malewski Rody szlacheckie w powiecie lidzkim na Litwie w XIX wieku. Wydawnictwo CZAS, ul. Didźioji (Wielka) 40, 2001 Wilno, Litwa tel/fax +370-2-12-38-38, Wilno 2002

Powiat Lidzki w pierwszej połowie XIX wieku zamieszkiwało około 80 tys. mieszkańców. Zawierał w 1828 r. 23 parafie rzymsko - katolickie: lidzką, białohrudzką, nieciecką, jelnieńską, żyrmuńską, woronowską, bieniakońską, osowską, ejszyską, nacką, raduńską, zabłocką, wasiliską, wawiórską, iszczołnską, żołudzką, lacką, nowodworską, szczuczyńską, różankowską i dziembrowską, szejbakpolską, koleśnicką. Parafie te należały do dwóch dziekanatów: lidzkiego i raduńskiego.

Wykaz alfabetyczny szlachty powiatu lidzkiego* guberni wileńskiej XIX wieku oraz nazwa herbu (lub bez nazwy herbu); herb własny oznacza, że nazwa herbu jest identyczna z nazwiskiem i przeważnie herb należy do tej jednej rodziny; nazwy mające dopisek "odm." są odmianą herbu podstawowego. Spis szlachty powiatu lidzkiego wykonany został na podstawie metryk kościelnych XIX wieku z 23 parafii, które są wiarygodnymi dowodami pochodzenia szlacheckiego wyżej wymienionych rodzin. Nazwa herbu podana na podstawie dokumentów Heroldii Wileńskiej różnych lat. Wymieniłem nie wszystkie z powodu braku wielu dokumentów w Państwowym Archiwum Historycznym Litwy.


W indeksie wymienione jest nazwisko Chrzczonowicz h. Szeliga

Posiada ktoś może jakiekolwiek informacje na temat tej rodziny, jej pochodzenia i historii? Będę wdzięczny za każdą pomoc!

Z góry dziękuję,
Michał.

Odpowiedzi (6)

19.03.2012 19:33
O Józefie i Karolu Chrzczonowiczach:
viewtopic.php?f=37&t=16734&p=31840&hilit=chrzczonowicz+J%C3%B3zef#p31840
viewtopic.php?f=37&t=16735&p=31841&hilit=chrzczonowicz+karol#p31841
20.03.2012 11:34
Chrzczonowicz Jan, dzierżawca homelski w 1546 i 1547 r., a starosta kaniowski i czerkaski w latach 1550 -1551, obowiązany był dostarczać na ekspedycje wojenne 19 koni. Jego żona Zofia Iwanówna”. („Poczet Rodów w Wielkim Księstwie Litewskim w XV i XVI w.” Warszawa 1883, s. 30).
26.07.2013 22:22
Moja babcia to Aniela Chrzczonowicz. Jej ojciec to Witold syn Alfonsa i Anieli. Do rodziny nalezal folwark Szczokotowo w gminie Hruzdowo. Niestety nie znam wczesniejszych losow rodziny.
28.09.2017 16:50
Moja babcia jest z domu Chrzczonowicz. Jej ojciec, Władysław zmarł ok. 1941 roku. Mieszkali w Obidowie, niedaleko Nowogródka.
29.09.2017 11:07
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich o Chrzczonowie par. Chojnata
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_I/653

warto się zarejestrować do Genealogów:
w Genetece w zindeksowanych latach nie ma ani jednego Chrzczonowicza, ale można przejrzeć Metryki – są od 1808 r.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=
http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... =1812&kt=1
w Geneszukaczu są Chrzczonowicz w Mazowieckiem, w Warszawie, na Podlasiu, na Białorusi i najliczniejsi na Litwie, niektóre akta są on line
http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/in ... =pol&op=se

A. Boniecki
Jan, dzierżawca homelski 1546 roku, a starosta czerkaski i kaniowski 1550 roku, żonaty z Zofią Iwanówną, dostarczał na ekspedycye wojenne 19 koni (ML. 21 i 65 f. 971). Piotr Chrzczonowicz, trzymał 1565 r. w zastawie Żyrowice od Ościka (Sap.). Marcin Janowicz Chrzczonowicz, starosta dorsuniski, żonaty był z Rainą Wołłowiczówną, 2-o v. Pacową (Pac.). Hanna, siostra jego, za Wojciechem Szorcem (Pac.). Stanisław Chrzczonowicz Boguszewski, żonaty z Katarzyną, 1-o v. Czyżewiczową, 1546 r. (ML. 63 f. 99). Stefan Stanisławowicz Chrzczonowicz, żonaty z Katarzyną Pawłówną, w powiecie słonimskim 1556 r. (Akta XXII). Jan podpisał z księstwem żmudzkiem elekcyę króla Michała, następnie podkomorzy parnawski, żonaty z ks. Anną Hołowczyńską, pozostawił córkę Katarzynę, żonę Michała Eustachego Stankiewicza, ciwuna ejragolskiego 1671 r.; sprzedała ona 1683 r. Pacowi Koziniec, w powiecie oszmiańskim (Pac. i Kniaź.). Franciszek, komornik wileński 1785 r. Tenże sam, czy też inny Franciszek, klucznik wileński 1785 r.

K. Niesiecki
Chrzczonowski herbu Pilawa, w Sandomierskiem województwie gniazdo tego domu zakładają nasi genealogistowie, mnie się o nich nigdzie nie dostało czytać. [str. 97]
Chrzczonowski herbu Trzaska, w województwie Mazowieckiem. Z tych jeden był opatem Lubińskim. Paweł Mikołaj i Kasper w księstwie Żmudzkim w r. 1670. Franciszek, Stanisław, Józef i Kazimierz w ziemi Lomżyńskiej w roku 1697. Adam w zakonie naszym w roku 1682. młodo, ósmego roku życia zakonnego umarł w wielkiej pobożności. Aleksander Chrzczonowski podsędek ziemi Rawskiej 1763. roku.

Kilka osób z tej rodziny występuje w Wielkiej Genealogii u M. Minakowskiego
22.10.2017 21:57
Stanisław Chrzczonowicz,profesor Politechniki Łódzkiej,mój wykładowca z czasów studiów.A oto biogram Profesora zamieszczony w wy-
dawictwie PŁ"Prof.dr Stanisław Chrzczonowicz urodził się w 1911 roku w Dżwińsku.Studia chemiczne ukończył na Wydziale Matematycz-
no-Przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.Od maja 1945 roku związał się trwale z Politechniką Łodzką.Był aktywnym
współorganizatorem Ucze w świecie specjalistą w dziedzinie chemii poliamidówlni.Początkowo pracował w Katedrze Chemii Organicznej przygotowując jednocześnie podstawy organizacyjne
dla powołania Katedry Technologii Organicznej.Dzięki jego pracom organizacyjnym w utworzonej w 1948 roku Katedrze szybko stworzo-
ne zostały warunki do prowadzenia zajęć dydaktycznych i prac badawczych.Profesor Chrzczonowicz by inicjatorem specjalności dydak-
tycznej i naukowej Katedry Chemii i Technologii Polimerów.Zainicjował on w Katedrze badania w dziedzinie chemii poliamidów i siliko-
nów,którebyły następnie kontynuowane przez jego uczniów.Był on odkrywcą metody polimeryzacji kaprolaktamu w rozpuszczalnikach
wobec katalizatorów zasadowych i twórcą koncepcji mechanizmu tego procesu,uznawanym 50 puw świecie specjalistą w dziedzinie chemii poliamidów.Był autorem i współautorem 50 publikacji,6 patentów oraz moografii.W roku 1955 uzyskał stopień doktora nauk tech-
nicznych,w roku 1958 otrzymał nominację na docenta,a w 1962 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.W 1962 roku objął stano-
wisko kierownika Katedry Technologii Organicznej i Zakładu Technologii Tworzyw Sztucznych,które piastował aż do śmierci.W 1958 roku został prodziekanem,a w 1960 roku powołany został na stanowisko dziekana Wydziału Chemicznego,na którym pozostał aż do
śmierci.Był niestrudzonym propagatorem czynnej współpracy nauki z przemyslem.Dzięki jego inicjatywie i zabiegom w roku 1966 utwo
rzony został Zakład Polimerów Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz PAN-placówka przeznaczona do badań podstawowych
w dziedzinie chemii polimerów.Profesor Chrzczonowicz został wyróżniny licznymi odznaczeniami.Zmarł w 1967 roku w Łodzi.